Jak przygotować łazienkę dla osób niepełnosprawnych?
Łazienka dla niepełnosprawnych wymaga odpowiedniego przystosowania. To niezmiernie ważne nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo i wygodę korzystania z sanitariatów. Nawet względna samodzielność podczas intymnych czynności higienicznych pozwala pacjentom lepiej znosić ograniczenia ruchowe, co nie pozostaje obojętne wobec ich kondycji psychicznej. Jak przygotować łazienkę dla osób niepełnosprawnych? Doradzamy.
Spis treści
Projekt łazienki dla osób niepełnosprawnych
Planując łazienkę dla osoby niesprawnej ruchowo, należy mieć na uwadze kilka podstawowych kryteriów. Pomieszczenie powinno być pozbawione progów, drzwi – otwierane na zewnątrz, o szerokości nie mniejszej niż 90 cm, jednak nie przekraczającej znacznie jednego metra – będą zbyt ciężkie, by wygodnie się rozwierały. Zaleca się wyłożenie posadzki materiałami antypoślizgowymi, na etapie jej układania warto zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z osobą starszą.
W łazience dla osób poruszających się na wózku niezwykle ważna jest odpowiednia powierzchnia manewrowa. W dużych łazienkach wygospodarowanie takiej przestrzeni nie jest problemem, w małych należy zaplanować rozmieszczenie urządzeń w taki sposób, by nie była ona mniejsza niż 150×150 cm. W przypadku niewielkiej zazwyczaj łazienki w bloku warto zastanowić się nad połączeniem jej z toaletą lub poszerzeniem kosztem innego pomieszczenia.
Umywalka dla niepełnosprawnych
Umywalka – najlepiej z wyprofilowaną krawędzią frontową i płaskim dnem – musi zostać zamontowana na wysokości umożliwiającej swobodne podjechanie pod nią wózkiem. Spód powinien znaleźć się około 80 cm od podłogi, co pozostawi odpowiednio dużo przestrzeni dla kolan. Zalecana szerokość komory to około 60 cm. Miejsca pozwoli zaoszczędzić umywalka z syfonem podtynkowym, co ma znaczenie w małej łazience.
W umywalce dla niepełnosprawnych warto zamontować baterię jednouchwytową lub wyposażoną w czujnik ruchu. Druga z opcji wymaga jednak zastosowania ogranicznika temperatury, co pozwoli zapobiec potencjalnym poparzeniom.
Zaleca się zawieszenie lustra o wysokości m.in. 100 cm, mniejsze powinno być uchylne, by pacjent poruszający się na wózku mógł ustawiać je pod dowolnym kątem.
Prysznic, brodzik czy wanna?
Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych należy dokładnie przemyśleć, uwzględniając charakter dysfunkcji. Jeśli korzystanie z wanny nie stanowi znacznego problemu, zaopatrzmy ją w maty antypoślizgowe lub specjalną deskę kąpielową czy podwieszane siedzisko, dzięki któremu chory będzie mógł wygodnie się umyć. Wejście do wanny ułatwią schodki z poręczami.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest brodzik. Aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa, powinien być płaski z ryflowanym dnem i niewielkim kątem nachylenia. Jeśli zdecydujemy się na kabinę prysznicową, powinna mieć szeroko rozsuwane drzwi, umożliwiające bliski podjazd wózka. W niedużych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się przesłonka.
Niezbędnym elementem wyposażenia jest taboret, krzesło lub przytwierdzone na stałe siedzisko prysznicowe. Dostępne są modele z oparciem i podłokietnikami. Dla wygody chorego najlepiej zamocować je naprzeciwko baterii, na wysokości 43-48 cm.
Toaleta dla niepełnosprawnych
Samodzielne korzystanie z toalety przez osoby niepełnosprawne może sprawiać wiele trudności, dlatego szczególnie ważne jest odpowiednie jej dostosowanie. Jeśli mamy do czynienia z osobą poruszającą się na wózku, miska sedesowa powinna znajdować się na tej samej wysokości, co jego siedzisko. Ważna jest dobrej jakości, solidnie przytwierdzona deska. WC dla niepełnosprawnych należy montować zachowując odstęp od ściany (ok. 70 cm). Wszystko to pozwoli sprawnie przesiąść się z wózka na sedes.
Warto pomyśleć również nad wygodnym w użyciu systemem spłukiwania. Najlepiej, by spłuczka znajdowała się na wysokości 120 cm od podłogi, z boku, nie zaś z tyłu. Dobrym, choć nieco bardziej kosztownym rozwiązaniem, są spłuczki automatyczne.
Akcesoria łazienkowe dla niepełnosprawnych
Wyposażenie łazienki osoby starszej i niedyspozycyjnej ruchowo powinno obejmować uchylne lub nieruchome uchwyty i poręcze dla niepełnosprawnych, najlepiej z karbowaną powierzchnią stabilizującą uchwyt. Są one niezbędne w strefie kąpielowej oraz przy toalecie. Zwykle montowane są na ścianach, jeśli jednak ich solidność jest wątpliwa, podłożem mocującym może być podłoga. Do dyspozycji mamy także poręcze składane, które, zależnie od lokalizacji, mogą pełnić jednocześnie funkcję wieszaka na ręcznik czy szlafrok.
Komfort korzystania z łazienki podniosą jednodźwigniowe podajniki na mydło, uchwyty na papier toaletowy z osłonką ułatwiającą jego dzielenie czy naścienne kubki i uchwyty na szczoteczki do zębów. Pamiętajmy, że gniazdka, jak i wszelkiego rodzaju półki, szafki i szuflady powinny znajdować się na odpowiedniej dla podopiecznego wysokości.
Kierując się zasadą ergonomii i funkcjonalności z pewnością zaaranżujemy łazienkę, która znacznie ułatwi naszemu bliskiemu wykonywanie codziennych czynności bez ciągłej pomocy osób trzecich.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital