Wózek toaletowy – niezbędna pomoc pod prysznicem
Wózek toaletowy pod prysznic to sprzęt, w który coraz częściej zaopatrują się nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także seniorzy zmagający się z postępującymi ograniczeniami ruchowymi. Nic dziwnego – solidna, ergonomiczna konstrukcja mobilnego wózka pozwala wykonać zabiegi pielęgnacyjno-sanitarne bezpiecznie i w komfortowych warunkach. Jakie jeszcze zalety ma korzystanie z wózka kąpielowego i jakim parametrom przyjrzeć się bliżej zanim dokonamy zakupu?
Spis treści
Czym jest wózek toaletowy?
Niepełnosprawność ruchowa – problemy ze sprawnym chodzeniem, wstawaniem i siadaniem – utrudniają samodzielne korzystanie z ubikacji i wykonywanie innych zabiegów higienicznych, w tym kąpieli. Wózek toaletowy powstał zarówno z myślą o osobach zmagających się z ograniczeniami tego typu wynikającymi z choroby czy podeszłego wieku, jak i ich opiekunach, którzy muszą włożyć wiele wysiłku, by wspomóc swoich bliskich przy codziennych czynnościach fizjologiczno-higienicznych. Sprzęt umożliwia komfortowe dbanie o codzienną higienę przy zachowaniu poczucia prywatności i intymności pacjenta.
Wózek toaletowy budową przypomina w pewnym stopniu tradycyjny wózek inwalidzki. Posiada siedzisko, oparcie, podłokietniki, nierzadko podnóżek, a także koła (przy czym zwykle są one zdecydowanie mniejsze niż te, w które zaopatrzone są wózki inwalidzkie). Zasadniczą różnicą jest obecność specjalnego otworu higienicznego w siedzisku, wielkością dostosowanego do rozmiarów standardowej muszli klozetowej. Z wózka można zatem korzystać w toalecie, najeżdżając nim nad WC wraz z użytkownikiem, ale także – po zamontowaniu specjalnego pojemnika – można używać go jako toalety przyłóżkowej.
Przeczytaj także: Jak przygotować łazienkę dla osób niepełnosprawnych?
Wózek toaletowo-prysznicowy – dlaczego warto?
Wózek tego typu w wersji toaletowo-kąpielowej doskonale sprawdza się także pod prysznicem. Wykonany z odpornych na działanie wody i środków myjących materiałów, może służyć niezawodnie przez wiele lat. To bardzo wygodna alternatywa dla niemobilnych i znacznie mniej praktycznych krzesełek kąpielowych.
Podstawową zaletą wózka toaletowego pod prysznic są wspomniane kółka, pozwalające na bezpieczne i, co istotne, nie wymagające większego zaangażowania opiekuna przetransportowanie pacjenta do łazienki. Ich pełny obrót i odpowiedni rozstaw w połączeniu z przemyślaną konstrukcją całego sprzętu umożliwiają łatwe manewrowanie oraz pokonywanie nawet wąskich przestrzeni, dlatego wjechanie do kabiny nie stanowi problemu (o ile ta ma niski brodzik).
Pacjent przez cały czas trwania kąpieli może pozostać w pozycji siedzącej, co zdecydowanie zwiększa jego wygodę. Podparcie pleców i kończyn jest wręcz konieczne, jeśli z siedziska ma korzystać osoba zmagająca się np. z niedowładami czy nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Dzięki demontowalnemu pojemnikowi sanitarnemu zachowanie pozycji siedzącej jest możliwe także podczas mycia okolic intymnych.
Przy zastosowaniu takiego rozwiązania wzięcie prysznica przestaje być okupione ogromnym wysiłkiem – tak dla pacjenta, jak i jego opiekuna. To niezwykle ważne także w kontekście komfortu psychicznego osoby niesprawnej, dla której czynności pielęgnacyjne odbywane w asyście bliskiego mogą być bardzo kłopotliwe i krępujące.
Jak wybrać wózek toaletowo-prysznicowy?
Choć sprzęt nie jest zbyt zaawansowany technologicznie, zakup pierwszego z rzędu wózka toaletowego na kółkach w przekonaniu, że wybór jest oczywisty, może okazać się całkowicie chybiony. Zanim podejmiemy decyzję, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Jakich?
- Zakres regulacji – im więcej elementów można ustawić „pod siebie”, tym lepiej, zwłaszcza jeśli pacjent zamierza przemieszczać się na wózku w obrębie domu czy mieszkania, ale także wówczas kiedy pod prysznicem ma zamiar korzystać z niego para seniorów różniących się wzrostem. Warto sprawdzić, czy jest możliwość zmiany wysokości siedziska oraz regulacji odchylenia podłokietników i podnóżka.
- Maksymalne obciążenie – to bardzo ważny parametr zarówno w kontekście bezpieczeństwa codziennego użytkowania pojazdu, jak i jego trwałości. Najczęściej na rynku dostępne są modele o udźwigu od 100 do 130 kg; warianty XXL mogą jednak znieść znacznie większe obciążenie, sięgające nawet 160 kg.
- Obecność hamulców – możliwość uruchomienia i zablokowania pojazdu zwiększa bezpieczeństwo w czasie kąpieli, ale także podczas użytkowania sprzętu poza łazienką.
- Możliwość złożenia – modele składane są łatwe w przechowywaniu i transporcie w bagażniku auta, dzięki czemu wózek bez większego problemu można zabrać ze sobą w podróż.
Przed zakupem warto także upewnić się, czy pojemnik sanitarny jest wliczony w cenę, czy też musimy dokupić do osobno.
Sprawdź również: Krzesło toaletowe – niezbędne wsparcie dla niepełnosprawnych osób
Ile kosztuje wózek inwalidzki toaletowy?
Jeśli chodzi o wózek toaletowy, cena jest zależna od zastosowanych materiałów wykonania czy zakresu regulacji. Za najprostsze modele zapłacimy około kilkuset złotych, te bardziej zaawansowane to koszt rzędu 1-2 tys. zł.
W BRANDvital oferujemy możliwość zakupu urządzenia w konkurencyjnej cenie, ale także wynajmu wózka toaletowego w systemie wygodnych opłat miesięcznych. Dysponujemy sprzętem renomowanych marek oraz oferujemy pełne wsparcie przy wyborze optymalnego rozwiązania. Zadzwoń, napisz lub odwiedź jedną z naszych siedmiu placówek, by poznać szczegóły oferty!
Sprawdź również wózek toaletowy transportowy FS 692 dostępny w naszej ofercie w sklepie internetowym.