Senność w ciągu dnia – co może być przyczyną?
Przyczyną nadmiernej senności w ciągu dnia bywają często nasze nawyki, niesprzyjające efektywnemu wypoczynkowi. Nawracające uczucie niewyspania może jednak stanowić objaw kłopotów ze zdrowiem, co wymaga właściwego rozpoznania i leczenia. O czym świadczy chroniczna senność? Jak możemy ją zwalczyć?
Spis treści
Kiedy senność w ciągu dnia powinna nas zaniepokoić?
Senność w ciągu dnia to dość powszechny problem, który może mieć wiele różnych źródeł. Bywa wynikiem nieprawidłowej higieny snu, ale także sygnałem zaburzeń zdrowotnych, dlatego – jeśli taki stan utrzymuje się długotrwale – nie należy go ignorować.
Sygnały towarzyszące ciągłemu uczuciu senności, które powinny zwrócić naszą uwagę, to:
- nawracające bóle głowy,
- obniżony nastrój, drażliwość,
- obniżenie zdolności intelektualnych, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
- obniżenie libido / zaburzenia potencji.
Warto wiedzieć, że w diagnostyce nadmiernej senności wykorzystuje się skalę Epworth, która służy określeniu prawdopodobieństwa zaśnięcia (w zakresie od 0 do 3) w sytuacjach, takich jak m.in.: siedzenie i czytane, oglądanie telewizji, godzinna jazda samochodem jako pasażer, siedzenie przy stole. O nadmiernej senności mówimy, gdy otrzymany wynik przekroczy 10 punktów.
Jakie są najczęstsze przyczyny senności w ciągu dnia?
Najbardziej prozaiczną, a jednocześnie najłatwiejszą do wyeliminowania przyczyną ciągłej senności w ciągu dnia jest niedostateczna ilość snu wynikająca z prowadzonego trybu życia. Praca do późnych godzin nocnych, spożywanie tuż przed snem napojów kofeinowych, alkoholowych i ciężkostrawnych posiłków, uprawianie intensywnych ćwiczeń, korzystanie z urządzeń elektronicznych – wszystkie te czynności utrudniają zachowanie prawidłowej regularności snu i rodzą silną potrzebę drzemki w ciągu dnia.
Zdarza się jednak, że senność za dnia jest wynikiem pewnych dysfunkcji somatycznych bądź psychicznych. Jakim problemom zdrowotnym najczęściej towarzyszy chroniczna senność?
Wzmożona senność w ciągu dnia przy cukrzycy i problemach z tarczycą
Zmęczenie i senność są typowe dla osób zmagających się z cukrzycą. Silna potrzeba snu może pojawić się w sytuacji podwyższonego poziomu glukozy we krwi, którego organizm nie jest w stanie wystarczająco szybko ustabilizować. Stąd też nagła senność po posiłku. Senność ogarnia chorego również w stanach hipoglikemii, czyli wtedy, gdy poziom cukru nadmiernie spada.
Istnieje również związek pomiędzy nadmierną sennością a tarczycą. Zmęczenie bywa efektem obniżonej produkcji jej hormonów, czyli niedoczynności. Na problemy z tarczycą mogą wskazywać dodatkowo takie objawy, jak przewlekłe uczucie zimna, przybieranie na wadze, osłabienie, obniżenie nastroju czy też zaburzenia miesiączkowania.
Senność w ciągu dnia a menopauza
Częsta senność w okresie okołomenopauzalnym jest efektem zaburzeń snu, które bardzo często towarzyszą przekwitaniu. Te zaś wywołane są zmianami w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. Zasypianie i utrzymanie ciągłości snu utrudniają dodatkowo uderzenia gorąca, zimne poty, drażliwość i nerwowość, które pojawiają się na skutek niedoboru estrogenów. Panie skarżą się na ciągłe zmęczenie i uczucie braku energii, co może wpływać na wahania nastrojów, a nawet występowanie stanów depresyjnych.
Co jeszcze może wywoływać ciągłe uczucie senności?
Wśród problemów zdrowotnych, które objawiają się sennością i zmęczeniem wymienia się również:
- depresję,
- problemy z krążeniem,
- anemię,
- chorobę niedokrwienną serca,
- chorobę wrzodową,
- choroby pasożytnicze.
Przedłużająca się, nadmierna senność w ciągu dnia zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, który ustali, co wywołuje uczucie zmęczenia i w jaki sposób sobie z nim poradzić.
Senność w ciągu dnia przy obturacyjnym bezdechu sennym (OBS)
Kiedy „ciągle chce się spać”, a dodatkowo pojawia się uporczywe chrapanie, warto przeprowadzić badanie w kierunku obturacyjnego bezdechu sennego. To dolegliwość, w przebiegu której u chorego występują epizody bezdechów (trwające dłużej niż 10 sekund) lub znacznego spłycenia oddechu, co prowokuje występowanie w ciągu nocy licznych mikrowybudzeń. Struktura snu staje się zaburzona, a wypoczynek nieefektywny, ponieważ chory nie wchodzi w fazę snu głębokiego. W ciągu dnia pojawia się napadowa senność, czasem bardzo trudna do przezwyciężenia.
Poza wzmożoną potrzebą snu w ciągu dnia u osoby cierpiącej na bezdech senny występują uciążliwe poranne bóle głowy, nadmierna potliwość, częsta potrzeba oddawania moczu, a także obniżenie nastroju oraz problemy ze skupieniem uwagi. Spadek funkcji poznawczych może stwarzać poważne zagrożenie, np. w sytuacji, kiedy siadamy za kierownicą, dlatego objawów OBS nie należy lekceważyć.
Badanie poligraficzne w diagnostyce bezdechu sennego
W rozpoznaniu OBS wykorzystuje się poligrafię, podczas której osobie śpiącej przypina się specjalny rejestrator i czujniki, sprawdzające i zapisujące odpowiednie parametry snu. Badanie pozwala określić częstotliwość występowania bezdechów, ich typ oraz stopień zaawansowania.
Poligrafię wykonuje się m.in. w szpitalach oraz laboratoriach snu. Z BRANDvital możesz jednak przeprowadzić badanie poligraficzne bez oczekiwania w długich kolejkach, we własnym domu. Wynik zostanie dokładnie opisany przez lekarza, a nasi wykwalifikowani specjaliści wyjaśnią wszelkie niejasności oraz pomogą w doborze najlepszego postępowania leczniczego.
Aparat CPAP – skuteczne leczenie OBS
Najbardziej efektywną metodą leczenia bezdechu sennego jest stosowanie aparatów CPAP. Środowiska lekarskie zgodnie uznały urządzenia tego typu za złoty standard w leczeniu OBS. Systematyczne używanie aparatu pozwala bezinwazyjnie i w pełni bezpiecznie wyeliminować problem bezdechów, a tym samym przywrócić właściwą ciągłość snu i zwalczyć senność w ciągu dnia.
Sprawdź, jak działa aparat CPAP i jakie są efekty jego stosowania
Oferujemy szeroki wybór nowoczesnych aparatów CPAP renomowanych producentów w najniższych cenach na polskim rynku. Zgodnie z naszą polityką satysfakcji – zakupiony aparat może zostać zwrócony, a samo urządzenie objęte jest 5-letnią gwarancją. Dodatkowo przez cały okres trwania terapii pacjent pozostaje pod bezpłatną opieką naszego specjalisty, do którego może zwrócić się ze wszystkimi wątpliwościami dotyczącymi działania sprzętu lub efektywności leczenia.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!