Tlenoterapia w warunkach domowych – czy to jest możliwe?
Wszyscy doskonale wiemy, że zarówno bez wody, jak i bez tlenu nie da się żyć. Niewydolność oddechowa to schorzenie, którego przyczyną jest właśnie zbyt małe ciśnienie tlenu we krwi. Ze względu na niebezpieczeństwo tej choroby, w żadnym wypadku nie należy jej lekceważyć. Jak sobie z nią radzić? Tlenoterapia może okazać się zbawienna dla wielu z nas.
Spis treści
- 1 Tlenoterapia – czym jest?
- 2 Niewydolność oddechowa – jak sobie z nią radzić?
- 3 Jak rozpoznać niewydolność oddechową?
- 4 Przewlekła obturacyjna choroba płuc – przyczyny
- 5 Koncentrator tlenu nie tylko dla chorych
- 6 Jak działa koncentrator tlenu?
- 7 Jaki koncentrator tlenu wybrać?
- 8 Tlenoterapia – ile to kosztuje?
- 9 Zapewnij sobie komfortowe życie
Tlenoterapia – czym jest?
Tlenoterapia to nic innego jak dostarczenie do organizmu powietrza o zwiększonym stężeniu tlenu. Stosowana jest w przewlekłej niewydolności oddechowej. Jeśli twoje ciśnienie parcjalne tlenu we krwi jest na poziomie poniżej 60 mmHg, natomiast ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla jest większe niż 45 mmHg, to oznacza to, że cierpisz na niewydolność oddechową. Nie powinieneś tego lekceważyć.
Wyróżnia się dwa typy niewydolności oddechowej – hipoksemiczną, czyli częściową, i hiperkapniczną czyli całkowitą.
Jak długo trwa tlenoterapia?
To zależy przede wszystkim od stanu pacjenta. Jednak mówi się, że aby terapia była skuteczna, należy stosować terapię tlenem ok. 15 godzin na dobę (w tym w nocy, podczas snu).
Tlenoterapia bierna i tlenoterapia czynna
Podawanie tlenu może odbywać się na dwa sposoby:
- tlenoterapia bierna – stosowana jest u pacjentów, którzy są w stanie samodzielnie oddychać; tlen doprowadzany jest do dróg oddechowych za pomocą maski lub specjalnych wąsów tlenowych;
- tlenoterapia czynna – prowadzona u chorych, którzy nie są w stanie oddychać bez wsparcia, np. przy użyciu respiratora.
Niewydolność oddechowa – jak sobie z nią radzić?
Współczesna medycyna pozwala na leczenie tego typu schorzenia w domu. Tlenoterapia, stosowana zgodnie z zaleceniem lekarza, może zdziałać cuda. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w urządzenie, które dostarcza organizmowi brakującego składnika powietrza. Koncentrator tlenu pomoże Ci pozbyć się przykrych dolegliwości związanych z niewydolnością.
Jak rozpoznać niewydolność oddechową?
Coraz częściej masz duszności i trudno Ci złapać oddech? A może cierpisz na przewlekły kaszel, którego przyczyną jest zalegająca w płucach wydzielina? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to polecamy Ci skonsultować się z lekarzem w celu zbadania przyczyny. Być może jest to właśnie niewydolność oddechowa. Jeśli szybko się męczysz lub miewasz uczucie ściskania w klatce piersiowej, wtedy również powinieneś zasięgnąć porady specjalisty.
Niewydolność oddechowa może być jednym z objawów mukowiscydozy. To bardzo poważne, genetyczne schorzenie, którego nie należy lekceważyć. Dlatego też warto skonsultować się z lekarzem już przy pierwszych i z pozoru nieznaczących problemach z oddychaniem.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – przyczyny
Częstym wskazaniem do domowej tlenoterapii jest POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). Najczęstszą przyczyną choroby jest palenie papierosów, zarówno czynne jak i bierne. Z tą chorobą bardzo często borykają się również osoby, które są narażone na wdychanie pyłów z powietrza w miejscu pracy (np. pylica górników). Dlatego też POChP nazywana jest chorobą cywilizacyjną. Rezygnacja z niebezpiecznego nałogu, jakim jest palenie papierosów, może uchronić Cię przed tą przykrą dolegliwością.
Tlenoterapia w POChP
Tlenoterapia domowa w POChP skutecznie podnosi jakość i wydłuża długość życia chorego. Pozytywnie wpływa także na jego kondycję psychiczną i intelektualną. Leczenie tlenem w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc może być prowadzone w sytuacji, kiedy saturacja jest mniejsza lub utrzymuje się na poziomie 88 proc.
Sprawdź, jak wybrać pulsoksymetr, urządzenie do pomiaru saturacji
Koncentrator tlenu nie tylko dla chorych
Każdy z nas chciałby zachować młodzieńczy wygląd przez długi czas. Tlenoterapia może być doskonałym zabiegiem kosmetycznym, który sprawi, że skóra pozostanie gładka na dłużej.
Działanie terapii tlenowej docenili również sportowcy. Pozwala ona na poprawę przemiany materii i przyspieszenie krążenia we krwi. Wysoka zawartość tlenu we wdychanym powietrzu usuwa toksyny z organizmu, zatem sprawdza się u mężczyzn zmagających się z problemami z nadwagą, erekcją czy też wysokim poziomem cholesterolu.
Jak działa koncentrator tlenu?
Urządzenie pobiera powietrze, następnie „koncentruje” je i przekazuje do organizmu pacjenta. Takie powietrze ma aż do 90% zawartości tlenu. Przekazywane jest ono pacjentowi za pomocą rurki połączonej z maską lub kaniulą nosową. Zwiększona dawka tlenu pozwala znowu cieszyć się życiem, bez przykrych dolegliwości.
Jaki koncentrator tlenu wybrać?
Urządzenia te dzielimy na dwa, podstawowe typy – koncentratory stacjonarne i przenośne. Ten pierwszy, doskonale sprawdzi się u osób starszych, które większość dnia spędzają w domu i właśnie tam przeprowadzają tlenoterapię. Jeśli jednak jesteś osobą aktywną i potrzebujesz koncentratora również poza domem, wtedy polecamy Ci wybór przenośnego urządzenia. Jest ono mniejsze, a tym samym lżejsze, dzięki czemu można z niego korzystać w podróży, w pracy czy też na spotkaniu ze znajomymi.
Wszystko ma jednak swoje mocne i słabe strony. Koncentrator przenośny, choć wygodniejszy i bardziej mobilny, to jednak jest mnie wydajny niż tradycyjne, stacjonarne urządzenie. Dlatego też, w wielu przypadkach, przenośny koncentrator to jedynie dodatkowe udogodnienie, które nie jest w stanie zastąpić większej wersji stacjonarnej.
Czy wiesz, czym jest i jak się objawia rozstrzenie oskrzeli?
Niezbędne akcesoria do koncentratora tlenu
Zakup samego koncentratora to nie wszystko. Do tlenoterapii niezbędne będzie również akcesorium, dzięki któremu tlen podawany jest pacjentowi. Najczęściej stosuje się kaniule nosowe. W przypadku nietolerancji kaniuli można zastosować maskę.
Przy długotrwałej terapii tlenowej niezbędne może być zastosowanie nawilżacza. Nawilża on dostarczane powietrze i zapewnia większy komfort. Ale uwaga – jego stosowanie zwiększa ryzyko występowania infekcji (grzybów, bakterii), dlatego też powinieneś się zastanowić czy jest Ci on potrzebny.
Tlenoterapia – ile to kosztuje?
Ceny koncentratorów tlenu są bardzo zróżnicowane. Często lekkie urządzenia są droższe, ze względu na większy komfort podczas korzystania z nich. Cena uwarunkowana jest także przepływem powietrza na minutę oraz stężeniem tlenu w dostarczanym przez urządzenie powietrzu. Koncentrator tlenu możesz kupić już za niecałe 1400 zł. Oczywiście, są też takie urządzenia, których cena sięga nawet 15 tysięcy złotych. Pomyśl, co jest dla Ciebie istotne, skonsultuj się ze specjalistą i wybierz odpowiednie koncentrator tlenu dla siebie.
Nie stać Cię za zakup urządzenia – mamy na to sposób!
Potrzebujesz jedynie krótkoterminowego leczenia tlenem lub zwyczajnie nie stać Cię na zakup takiego urządzenia? W tej sytuacji wynajem koncentratora tlenu będzie najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu unikniesz dużego, jednorazowego wydatku, a w przypadku krótkiego czasu leczenia możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Porównaj ceny zakupu oraz wynajmu koncentratora tlenu i zdecyduj, co jest dla Ciebie bardziej korzystne.
Wynajem to również możliwość sprawdzenia urządzenia i jego skuteczności. Jeśli po kilku miesiącach użytkowania nie będziesz mógł wyobrazić sobie życia bez koncentratora tlenu, to dopiero wtedy możesz zdecydować się na zakup nowego.
Zapewnij sobie komfortowe życie
Co daje tlenoterapia? Sprawdzi się zarówno w przypadku poważnych schorzeń, jak i u osób, które chcą poprawić ogólny stan zdrowia. Dostarczenie większej ilości tlenu do organizmu może poprawić pracę serca, jakość snu czy też korzystnie wpłynąć na sprawność fizyczną i psychiczną. Złe samopoczucie nie jest tylko przyczyną złej pogody czy niepowodzeń w pracy. To właśnie zbyt mała ilość tlenu może być przyczyną spadku Twojej formy…
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital