Balkoniki ułatwiające chodzenie – co wybrać?
Balkonik ułatwiający chodzenie to sprzęt rehabilitacyjny, który będzie doskonałą pomocą dla każdego, kto ma problemy z samodzielnym poruszaniem się. Przeznaczony jest między innymi dla osób ze schorzeniami narządu ruchu, mających problem z utrzymaniem równowagi bądź seniorów. Dzięki niemu możliwe jest wykonywanie wielu codziennych czynności bez pomocy innych, a tym samym podniesienie komfortu funkcjonowania.
Balkoniki rehabilitacyjne niejednokrotnie są lepszym rozwiązaniem niż kule albo wózki inwalidzkie. Z ich pomocą wstawanie i chodzenie przestają być uciążliwe, co jest bardzo ważne podczas walki z chorobą. Na rynku dostępne są balkoniki rehabilitacyjne, które można dopasować do osób niepełnosprawnych z różnymi potrzebami. Poniżej przedstawiamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem balkoników ułatwiających chodzenie i jakie modele można znaleźć w ofercie.
Spis treści
Balkoniki ułatwiające chodzenie – rodzaje
Samodzielność jest bardzo ważna dla wielu osób mających problemy z mobilnością. Nie tylko pozwala im sprawnie funkcjonować, ale dodatkowo pozytywnie wpływa na ich psychikę. W przypadku ograniczonych możliwości poruszania się, bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy odpowiedniego sprzętu, który pomoże nam pokonać różne bariery. Doskonałym przykładem jest tutaj balkonik ułatwiający chodzenie. Można go wykorzystać na przykład do pionizacji (czyli obciążania kończyn dolnych), nauki chodzenia, a także w sytuacjach, kiedy wstawanie i dłuższe spacery są zbyt męczące i wymagają dodatkowego wsparcia. Przede wszystkim warto o nim pamiętać w przypadku seniorów.
Istnieją trzy rodzaje balkoników ułatwiających chodzenie. Pierwszy z nich to sztywny, inaczej określany też jako statyczny. Dedykowany jest każdemu, kto ma kłopoty z utrzymaniem równowagi. Wyjątkowo stabilna konstrukcja skutecznie chroni przed przewróceniem się, a poziom bezpieczeństwa wzmacniają dodatkowo specjalne antypoślizgowe nakładki na nogach. Polecany jest też jako sprzęt rehabilitacyjny dla wzmocnienia mięśni, gdyż cechuje go nieco wyższa waga. Kolejny jest model kroczący. Ten balkonik rehabilitacyjny przeznaczony jest dla osób mających słabsze mięśnie. W czasie poruszania dopasowuje się do ruchów osoby z niego korzystającej. Jeżeli zatem ktoś nie ma dużo siły w rękach, aby za każdym razem podnosić sprzęt, to taki balkonik ułatwiający chodzenie będzie dobrą opcją.
Ostatni przykład stanowi balkonik ułatwiający poruszanie się na kółkach. Warto o nim pomyśleć w przypadku osób, które nie mają problemów z równowagą. Model wyposażony w kółka pozwala na bardzo płynne przemieszczanie się, jednak wymaga w miarę silnych mięśni rąk, aby senior nie stracił stabilności podczas jego użytkowania. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest balkonik Vermeiren 268. Cechuje go stabilna kratowa konstrukcja, płynna regulacja wysokości oraz możliwość złożenia w razie potrzeby. Na rynku dostępne są także balkoniki, które mogą łączyć różne funkcje – wówczas jeden balkonik rehabilitacyjny może być używany jako kroczący, stały lub stały z kółkami. To bardzo dobre rozwiązanie, kiedy nie jesteśmy pewni, jaki dokładnie model sprawdzi się w przypadku danej osoby. Model balkonika Tripla Vitea Care daje na przykład możliwość łatwej blokady funkcji kroczącej, co pozwala dopasować go do zmiennych potrzeb użytkowników.
Jakie balkoniki ułatwiające poruszanie się wybrać?
Wybór odpowiedniego rodzaju balkonika to nie wszystko, bowiem przed zakupem konkretnego sprzętu rehabilitacyjnego należy jeszcze zwrócić uwagę na inne cechy produktu. Bardzo ważne jest to, aby balkonik rehabilitacyjny posiadał stabilną konstrukcję, na której będzie można się swobodnie oprzeć. Ergonomiczne uchwyty powinny pewnie leżeć w dłoniach i nie ślizgać się. Ważna jest wysokość balkonika, która musi być dopasowana do wzrostu seniora albo innego użytkownika. Wiele modeli posiada możliwość regulacji wysokości, co stanowi ogromne ułatwienie. Jeśli decydujemy się na model statyczny albo kroczący, to jego nóżki powinny być zakończone specjalnymi gumowymi zabezpieczeniami antypoślizgowymi. Aluminiowa rama sprawia, że balkonik ułatwiający przemieszczanie się jest lekki, ale jednocześnie stabilny.
Kiedy wybieramy balkonik ułatwiający chodzenie, musimy pamiętać o jego dopasowaniu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Pod uwagę weźmy głównie to, czy dana osoba ma problemy z utrzymywaniem równowagi, jaka jest jej siła oraz to, czy nie ma przeciwwskazań do tego, by wspomagać czynność chodzenia takim urządzeniem. Balkonik nie jest bowiem zalecany osobom, które mają urazy kończyn górnych uniemożliwiające wspieranie się na nim lub zabroniony jest proces pionizacji ciała. W przypadku, gdy chcemy kupić balkonik dla osoby spędzającej czas poza domem (np. korzystającej z komunikacji miejskiej), dobrze jest postawić na modele składane wyposażone w specjalny tapicerowany stolik. Pomoże on w zajęciu odpowiedniej pozycji i sprawi, że przemieszczanie będzie łatwiejsze. Dodatkowo może też pełnić rolę siedziska. Dobrym przykładem jest tutaj balkonik Vitea Care VCBK2A. Jego maksymalne obciążenie wynosi aż 120 kilogramów, a hamulce w tylnych kółkach pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo w trakcie korzystania z niego.
Podsumowanie
Balkonik ułatwiający chodzenie to wyrób medyczny, który stanowi nieocenioną pomoc dla wielu seniorów oraz osób mających problemy z poruszaniem się. Zanim podejmiemy decyzję o jego zakupie, bardzo ważne jest dopasowanie go do potrzeb użytkownika. Pod uwagę należy wziąć przykładowo rodzaj balkonika, jego wysokość, materiał wykonania, maksymalne obciążenie, ergonomiczne uchwyty lub dodatkowe wyposażenie (jak chociażby siedzisko). Trwała konstrukcja urządzenia pozwoli korzystać z niego w sposób bezpieczny, co jest bardzo ważne dla każdego, kto ma problemy z poruszaniem się. Wcześniej należy też zapoznać się z instrukcją użytkowania, aby móc w prawidłowy sposób korzystać z funkcji, jakie oferuje konkretny balkonik.