Magnetoterapia w domu: Zastosowanie i korzyści dla zdrowia
Łączenie różnego typu terapii w chorobach przewlekłych pozwala na uzyskanie lepszych rezultatów niż wtedy, gdy leczenie obejmuje wyłącznie jedną metodę terapii. Do jednej metod rehabilitacji zalicza się magnetoterapia, która jest bezpieczna i przynosi wymierne korzyści dla organizmu, a pacjent może skorzystać z tej formy rehabilitacji również w domowym zaciszu.
Spis treści
Magnetoterapia – co to jest?
Magnetoterapia to jedna metod fizykalnych, wykorzystująca w swoim działaniu pole magnetyczne. Oddziaływanie zmiennym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości jest obecnie coraz bardziej popularne w terapii rozmaitych dolegliwości. Leczenie polem magnetycznym swoją skuteczność zawdzięcza charakterystycznym cechom tego pola, które swobodnie przenika przez różne ośrodki (woda, powietrze, tkanki, itd.) i tym samym ma szansę dotrzeć do źródła dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów.
Kiedy stosuje się magnetoterapię?
Zmienne pole magnetyczne wykorzystywane jest w przypadkach, gdy występują stany zapalne, dolegliwości bólowe, osteoporoza, zmniejszone krążenie krwi. Ten rodzaj terapii w ma szerokie zastosowanie w rehabilitacji pacjentów o rozmaitych dolegliwościach – od tych, w których chcemy uzyskać lepszą regenerację tkanek (np. trudno gojące się rany) czy działanie przeciwzapalne; po te, w których priorytetem jest poprawa mikrokrążenia i lepsze krążenie krwi, co ostatecznie umożliwia efektywne odżywienie całego organizmu.
Stany i choroby, w których magnetoterapia może być pomocna
Magnetoterapia znajduje zastosowanie w/u osób:
- cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów oraz innego typu zapalenie stawów (o innym podłożu),
- przypadku leczenia osteoporozy,
- mających trudno gojące się rany (przyspieszenie gojenia),
- przypadku bólu o różnym charakterze (działa przeciwbólowo),
- artretyzmie, czyli chorobie stawów,
- wymagających redukcji napięcia mięśniowego,
- zwiększeniu ukrwienia (poprawa mikrokrążenia, która ma także wpływ na gojenie ran)
- chorobach przebiegających ze stanem zapalnym (działa przeciwzapalnie)
- opóźnionym zroście kostnym,
- przeciążeniach tkanek miękkich,
- zaburzeniach czynności nerwów obwodowych,
- stanach po udarach mózgu,
- rehabilitacji i leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa lędźwiowego.
Przeciwwskazania do wykonywania magnetoterapii
Biorąc pod uwagę, jak zmienne pole magnetyczne efektywnie przenika przez ośrodki, trzeba mieć na uwadze także ograniczenia jego zastosowania w rehabilitacji.
Magnetoterapii nie należy wykonywać w przypadku ciąży, aktywnej choroby nowotworowej, u osób po przeszczepie narządów, pacjentów z gruźlicą płuc czy osób z niewyrównaną cukrzycą młodzieńczą.
Na liście przeciwwskazań do magnetoterapii znajduje się także nadczynność tarczycy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę, ze względu na stosunkowo częste występowanie w populacji schorzeń gruczołu tarczowego, do których zalicza się także wspomniana nadczynność tarczycy.
Terapii zmiennym polem magnetycznym nie należy także stosować w rehabilitacji pacjentów z czynnymi krwawieniami z przewodu pokarmowego oraz borykających się z ciężkimi infekcjami przebiegającymi z gorączką.
Leczenie polem magnetycznym nie jest możliwe także u osób, które mają implanty elektroniczne.
Korzyści ze stosowania magnetoterapii
Wdrożenie terapii polem magnetycznym przynosi pacjentom wymierne korzyści wynikające z łagodzenia ich dolegliwości. Jak magnetoterapia działa na organizm? Należy tu przede wszystkim wskazać na jej działanie przeciwzapalne, co jest szczególnie cenne w przypadku leczenia takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie stawów o innym charakterze.
Magnetoterapia działa również przeciwbólowo oraz przeciwobrzękowo i ma pozytywny wpływ na regenerację tkanek.
Magnetoterapia w warunkach domowych
Skuteczność magnetoterapii wykorzystywanej do leczenia osteoporozy, jej pozytywnego działania na stany zapalne (szczególnie gdy chodzi o zapalenie stawów) czy gojenie ran, potwierdzają różnego typu badania naukowe.
W wielu przypadkach leczenie polem magnetycznym pozwala uniknąć inwazyjnego zabiegu i obniża koszty leczenia – tak jest w przypadku zrastania się trudnych złamań.
Wykorzystanie magnetoterapii w rehabilitacji domowej może zwiększyć ogólną skuteczność leczenia pacjenta. Magnetoterapia w domu z założenia jest samodzielnie wykonywana przez pacjenta po wcześniejszym przeszkoleniu i wypróbowaniu sprzętu z fizjoterapeutą.
Aparaty do użytku domowego są kompaktowe, a cała konstrukcja jest całkowicie bezpieczna. Wyedukowany pacjent (lub jego opiekun) z powodzeniem może stosować leczenie polem magnetycznym we własnym domu, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób z ograniczeniami ruchowymi. Niewątpliwym plusem jest także możliwość zaoszczędzenia czasu na dojazdy do placówki.
Sprzęt do rehabilitacji domowej: aparaty do magnetoterapii
Sprzęt do magnetoterapii w domu
Magnetoterapia w domu wykonywana jest przy pomocy specjalnego sprzętu, stworzonego specjalnie do użytku domowego. Aparaty są niewielkich rozmiarów i zawierają kilkadziesiąt programów, pozwalających na terapię polem magnetycznym różnych części ciała. Funkcje profesjonalne są uproszczone tak, aby magnetoterapia w domu była możliwa do wykonania bez udziału specjalisty po uprzednim szkoleniu z fizjoterapeutą.
Dostępne na rynku aparaty wykorzystujące do terapii pole magnetyczne, mogą być również przenośni. Dzięki nim leczenie pacjenta i łagodzenie jego dolegliwości chorobowych jest możliwe również w trakcie podróży.
Niektóre aparaty można uzupełnić o maty magnetyczne. Są to właściwie materace, które pozwalają na magnetoterapię dużych partii ciała. Złożone są z czynnych i biernych części, pozwalających na wygodne ułożenie pacjenta.
Maty magnetyczne warto zakupić, jeśli magnetoterapia w domu stosowana jest jako metoda rehabilitacji pacjentów z paraliżem oraz gdy ze względu na ograniczenia czasowe, chory preferuje leczenie w nocy.
Sprawdź ofertę: aparaty do elektrostymulacji w domu
Bibliografia
Gąsiorowski J., Sciepurko J. Magnetoterapia – bezpieczna alternatywa w walce z bólem. Dostęp: 15.07.2023 http://vigget.pl/images/fizjoterapia.pdf
Kraszewski W., Syrek P. Magnetoterapia – zastosowanie pola magnetycznego w leczeniu oraz zagrożenia z nim związane. Prace Instytutu Elektrotechniki 2010, zeszyt 248, s. 213-228.
Onik G., Knapik K., Sieroń-Stołtny K. i wsp. Leczenie zmiennym polem magnetycznym. Dostęp: 15.07.2023 https://ppm.edu.pl/docstore/download/SUMe2dea90b84ec4f21b2d6277b21501a4c/Leczenie+zm+polem+mag-A.wcag.pdf