5 kluczowych zalet poduszki przeciwodleżynowej pneumatycznej
Osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich w ogromnym stopniu narażone są na rozwój odleżyn w okolicach pośladków i ud. Dzieje się tak, ponieważ w pozycji siedzącej to właśnie na nich spoczywa większość (około 65 proc.) masy ciała pacjenta, a wywierany na ciało ucisk destrukcyjnie wpływa na kondycję tkanek. Korzystanie z poduszki przeciwodleżynowej zmniejsza ryzyko powstawania bolesnych ran. Na tym nie kończą się jednak zalety jej stosowania.
Spis treści
Poduszka przeciwodleżynowa – niezbędne wyposażenie wózka inwalidzkiego
Długotrwały ucisk ciała zmniejsza lub całkowicie uniemożliwia przepływ krwi w obrębie tkanek, co powoduje ich niedożywienie, niedotlenienie, a w ostateczności nawet martwicę. Odleżyny mogą mieć różne stopnie zaawansowania – od niemal niewidocznych odgnieceń po wrzodziejące, trudno gojące się rany. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku osób obłożnie chorych, starszych czy cierpiących na schorzenia związane z zaburzeniami krążenia nawet niewielka zmiana skórna może rozwinąć się do owrzodzenia sięgającego aż do kości. Dlatego też tak ważne jest zapobieganie odleżynom i zmniejszenie ryzyka postępu już powstałych uszkodzeń.
Stosowanie poduszki przeciwodleżynowej pod pośladki jest koniecznym elementem profilaktyki ran w przypadku każdego pacjenta poruszającego się na wózku inwalidzkim. Jest bezwzględnie wskazane, gdy pacjent:
- siedzi na wózku inwalidzkim jednorazowo dłużej niż 30 minut,
- ma zmniejszone czucie skórne lub brak czucia,
- nie jest w stanie samodzielnie zmienić pozycji,
- nie jest w stanie bez pomocy wydostać się w wózka,
- w przeszłości zmagał się z odleżynami.
Do dyspozycji mamy różne rodzaje poduszek przeciwodleżynowych. Jednym z najbardziej polecanych modeli jest poduszka pneumatyczna.
Jak działa poduszka przeciwodleżynowa pneumatyczna?
Mechanizm działania pneumatycznej poduszki do siedzenia jest nieco podobny do tego zastosowanego w powietrznych materacach przeciwodleżynowych. Budują ją komory wypełnione powietrzem, które chronią skórę przed kontaktem z podłożem, a jednocześnie pełnią funkcję odciążającą, pozwalając na równomierne rozłożenie siły oddziałującego na nią nacisku. Jest to możliwe, ponieważ poszczególne komory są ze sobą połączone i w momencie, w którym pacjent siada na wózku, powietrze przemieszcza się z obszarów o wysokim ciśnieniu do obszarów o niskim ciśnieniu. Zapewnia to odpowiednie „zanurzenie” miednicy, pośladków i kości ogonowej w poduszce, a zarazem optymalne jej dopasowanie do kształtu napierającego na nią ciała.
Przeczytaj także: Piankowe i pneumatyczne materace przeciwodleżynowe – sprawdź, na który się zdecydować
Najlepsze poduszki przeciwodleżynowe zawierają profilowany wkład wykonany z wysokiej jakości pianki HR, który częściowo wypełnia każdą z komór. Zapewnia to jeszcze lepszą redukcję nacisku i wpływa na poprawę dopasowania do anatomii użytkownika.
Do dyspozycji mamy także prostsze i tańsze rodzaje poduszek przeciwodleżynowych. Popularnością cieszy się np. poduszka przeciwodleżynowa z otworami wykonana z odpornego na nacisk nylonu medycznego.
Co daje korzystanie z powietrznej poduszki przeciwodleżynowej na wózek inwalidzki?
Podstawowym zadaniem poduszki do wózka inwalidzkiego jest zapewnienie pewnego rodzaju amortyzacji pomiędzy miednicą a ciałem i uczynienie siedzenia wygodniejszym dla użytkownika. Zalet jej stosowania można wymienić co najmniej kilka.
- Potwierdzone działanie przeciwodleżynowe – jest oczywiście kluczowe. Poduszka tego typu może być stosowana zarówno w celu przeciwdziałania powstaniu zmian, jak i ograniczenia postępu już rozwiniętych uszkodzeń. Trzeba tu podkreślić, że używanie poduszki przeciwodleżynowej nie zwalnia z konieczności stałego kontrolowania stanu skóry podopiecznego.
- Wsparcie w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała – spędzanie wielu godzin dziennie w wózku wpływa na osłabienie mięśni brzucha, co przyczynia się do przyjmowania niepożądanych pozycji. To z kolei grozi powstaniem deformacji w obrębie układu kostnego, przede wszystkim skrzywień kręgosłupa. Wiele poduszek przeciwodleżynowych jest zaprojektowanych w taki sposób, by korygować postawę pacjenta.
- Zmniejszenie bólu pleców w odcinku lędźwiowym – wiąże się to z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, dzięki której dolna cześć kręgosłupa jest odciążona, co redukuje dolegliwości bólowe.
- Profilaktyka zakrzepicy żył głębokich – osoby korzystające z wózków są szczególnie narażone na zaburzenia krążenia, ponieważ naczynia krwionośne w obrębie ud i pośladków podlegają długotrwałemu uciskowi. Utrudnia to przepływ krwi, co może powodować powstawanie zakrzepów. Podczas korzystania z poduszki żyły głębokie są odciążone, a krew może swobodnie krążyć.
- Stabilizacja – to bardzo ważna zaleta korzystania z poduszki przeciwodleżynowej – szczególnie dla użytkowników wózków ręcznych. Dobrej jakości poduszka utrzymuje się w jednym miejscu podczas jazdy i manewrowania pojazdem, zapobiegając ślizganiu się pacjenta po powierzchni siedziska. Rezygnacja z jej stosowania oznacza, że dodatkowe obciążenie związane ze stabilizacją będzie spoczywać na rękach, ramionach i plecach pacjenta.
Sprawdź również: Jak leczyć odleżyny na pośladkach – 3 sprawdzone sposoby
Wybór poduszki przeciwodleżynowej ma ogromny wpływ na komfort korzystania z wózka inwalidzkiego, dlatego nie należy dokonywać pochopnego zakupu. W BRANDvital dysponujemy różnymi typami poduszek pneumatycznych o określonych parametrach technicznych. Z naszą ofertą możesz zapoznać się na stronie sklepu internetowego lub poprzez kontakt z jednym z naszych specjalistów. Zapraszamy!