Akcesoria do aparatów słuchowych, które pomagają w czasie izolacji
Sytuacja pandemiczna z dnia na dzień zmieniła tradycyjne sposoby komunikacji, utrudniając prowadzenie swobodnych rozmów. Jest to szczególnie problematyczne dla osób z niedosłuchem. Nowoczesne rozwiązania akustyczne mogą jednak znacznie ułatwić rozumienie mowy, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.
Spis treści
Akcesoria do aparatów słuchowych a komunikacja w dobie pandemii
Urządzenia wspomagające słyszenie mają za zadanie ułatwienie odbioru dźwięków, niezależnie od tego, w jak wymagającym środowisku się znajdujemy. Na przestrzeni ostatnich lat na rynku funkcjonowało wiele różnych rozwiązań, które stopniowo były wypierane przez coraz bardziej nowoczesne aparaty słuchowe. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, w tym funkcji przesyłania strumieniowego, dodatkowe akcesoria zaczęły być po prostu zbędne.
Nie dotyczy to jednak urządzeń ułatwiających słyszenie na odległość oraz w najtrudniejszych warunkach akustycznych. Potrzeba dodatkowego wsparcia jest widoczna zwłaszcza teraz, w dobie obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Konieczność zakrywania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego sprawiają, że komunikacja jest dla osób z niedosłuchem szczególnie trudna. Innowacyjne akcesoria do aparatów słuchowych, przede wszystkim te oparte na technologii bezprzewodowej, stają się ogromnym wsparciem ułatwiającym sprawne funkcjonowanie zarówno w życiu zawodowym, jak i w prywatnym.
Obowiązek noszenia maseczek a aparat słuchowy – jak sobie radzić? Podpowiadamy!
Technologia bezprzewodowa w walce z ograniczeniami
Użytkownicy aparatów słuchowych, nawet ci, którzy korzystają z zaawansowanych urządzeń, zgłaszają problemy z odbiorem dźwięków w sytuacji, kiedy rozmówca znajduje się w większej odległości lub kiedy warunki akustyczne są zakłócone. Odpowiedzią na te trudności są akcesoria opracowane przez firmę Phonak – renomowanego producenta innowacyjnych sprzętów audiologicznych.
Zaproponowana przez Phonak technologia Roger stosowana w różnego typu mikrofonach bezprzewodowych, skutecznie pokonuje bariery komunikacyjne związane zarówno z dystansem, jak i wymagającym otoczeniem dźwiękowym. Jej efektywność i wydajność potwierdzają liczne badania. Ich wyniki dowodzą, że wykorzystanie dodatkowych urządzeń tego typu poprawia rozumienie mowy oraz zmniejsza wysiłek słuchowy. Co istotne, ich skuteczność nie ogranicza się tylko do warunków klinicznych, ale została potwierdzona subiektywnymi opiniami użytkowników korzystających z urządzeń w najbardziej typowych sytuacjach komunikacyjnych dnia codziennego [1].
Czy wiesz, jak rozpoznać, że potrzebujesz nowego aparatu słuchowego?
Technologa Roger a Covid-19
W dobie pandemii SARS-CoV-2 znane dotychczas metody komunikacji okazały się niewystarczające, o czym najdotkliwiej przekonały się właśnie osoby niedosłyszące. Priorytetem stało się bezpieczeństwo zdrowotne, co sprawiło, że pacjenci z niedosłuchem, którzy dotąd dobrze radzili sobie z odbiorem dźwięków za sprawą odpowiednio dobranych aparatów słuchowych, zostali postawieni przed ogromnym wyzwaniem. Ich wzrastające niezadowolenie i frustracja skłoniły protetyków słuchu do poszukiwania nowych metod ułatwiających im funkcjonowanie. Technologia Roger doskonale zaspokaja potrzeby pacjentów, stając się szansą na odzyskanie zaufania do własnych umiejętności porozumiewania się.
Niedosłuch a praca zawodowa – poznaj praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci życie
Jak działa technologia Roger?
Urządzenia proponowane przez firmę Phonak analizują otoczenie akustyczne pod kątem natężenia hałasu i dostosowują do niego głośność. Dzięki temu głos mówiącego wyróżnia się na tle innych dźwięków. Co więcej, technologia MultiBeam ułatwia efektywne prowadzenie rozmów grupowych. Mikrofony kierunkowe badają otoczenie akustyczne w zakresie 360 stopni, a następnie wybierają kierunek, z którego dochodzi najgłośniejszy dźwięk w postaci mowy.
Mikrofony Roger a dystans społeczny
Bezprzewodowe mikrofony Roger zapewniają doskonały odbiór dźwięków na odległość, zmniejszając przy tym ryzyko zakażenia wirusem. Mikrofon wychwytuje głos z oddali i przekazuje go do aparatu słuchowego, tłumiąc przy tym niepożądane szumy. Pozwala to na prowadzenie swobodnych rozmów także podczas różnego typu konferencji czy spotkań biznesowych w większym gronie. Zależnie od rodzaju wybranego mikrofonu wystarczy po prostu położyć je na biurku, przypiąć do ubrania lub zawiesić na szyi rozmówcy.
Mikrofony Roger a maseczka
Zakrycie nosa i ust nie tylko utrudnia osobom niedosłyszącym czytanie z ruchu warg rozmówcy, ale dodatkowo tłumi dźwięki, zwłaszcza te o wysokiej częstotliwości. W jeszcze większym stopniu utrudnia to słyszenie na odległość. Zastosowanie mikrofonu Roger eliminuje ten problem – możliwość zwiększenia głośności poprawia zdolność rozumienia mowy i pozwala zachować bezpieczeństwo.
Mikrofony Roger pozwalają uczestniczyć w rozmowie, nie narażając zdrowia pacjentów. Stają się narzędziem umożliwiającym sprawne interakcje w „nowej normalności” komunikacyjnej, która może obowiązywać jeszcze przez bardzo długi czas. W naszym sklepie medycznym masz do dyspozycji różne warianty urządzeń, m.in.: Roger Pen w formie poręcznego długopisu, dyskretny Roger Clip-on Mic przypinany do ubrania czy Roger Table Mic idealnie sprawdzający się podczas spotkań zespołowych. Naszą ofertę możesz sprawdzić w sklepie internetowym.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat akcesoriów Phonak? Skontaktuj się z nami! Nasi wykwalifikowanie protetycy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.
[1] https://www.phonakpro.com/content/dam/phonakpro/gc_hq/en/resources/evidence/field_studies/documents/fsn_roger_improved_speech_recognition.pdf