Aparat słuchowy a praca w hałasie
Praca w środowisku zanieczyszczonym hałasem jest dla osób z niedosłuchem szczególnie wymagająca. Hałas nie tylko rujnuje motywację i wydajność, ale może też stanowić poważne zagrożenie zdrowotne. Podpowiadamy, co zrobić, by praca w hałasie stała się dla użytkownika aparatu słuchowego znacznie bardziej komfortowa.
Spis treści
Praca w hałasie przy niedosłuchu
Ciągła ekspozycja na hałas to jeden z najbardziej szkodliwych czynników środowiskowych, na jakie narażony jest współczesny pracownik – i to bez względu na to, czy pracuje w sektorze przemysłu ciężkiego, czy wykonuje pracę biurową. Nadmiar bodźców dźwiękowych powoduje szybsze zmęczenie i rozdrażnienie, co negatywnie wpływa na efektywność pracy. Wielogodzinne przebywanie w hałaśliwym otoczeniu nie sprzyja też naszej kondycji zdrowotnej – prowadzi do zwiększenia poziomu stresu i podnosi ciśnienie krwi, przyczynia się do problemów z koncentracją i nadpobudliwości, skutkuje nawracającymi bólami głowy.
Zgodnie z przepisami (Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r.) dopuszczalna wartość hałasu w ośmiogodzinnym trybie pracy nie może przekraczać 85 dB. Jednak nawet jeśli norma hałasu w miejscu zatrudnienia jest zachowana, długotrwałe przebywanie w otoczeniu zanieczyszczonym nadmiarem dźwięków jest wymagające, zwłaszcza dla użytkowników aparatów słuchowych.
Osoby bez niepełnosprawności słuchowej wielu dźwięków nie odnotowują, potrafią „przefiltrować” dochodzące do nich odgłosy, by skupić na tych, które ich interesują. Pacjenci z niedosłuchem korzystający z aparatu często czują się przytłoczeni wielością i różnorodnością dźwięków, zgłaszają, że są wręcz nimi „atakowani”, ponieważ słyszą więcej i głośniej. Wspomniane powyżej skutki pracy w hałasie są dla nich jeszcze bardziej dotkliwe.
Cierpisz na niedosłuch? Poznaj praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci efektywną pracę
Aparat słuchowy a praca w przemyśle
Użytkownicy aparatów słuchowych pracujący na halach przemysłowych czy w przedsiębiorstwach produkcyjnych są, paradoksalnie, w nieco bardziej komfortowej sytuacji niż przedstawiciele zawodów biurowych. W miejscach, gdzie normy hałasu są zazwyczaj znacznie przekroczone, muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony indywidualnej w postaci nauszników lub zatyczek. Co więcej w sektorach, gdzie generowany hałas jest szczególnie wysoki, muszą znajdować się specjalne przegrody lub kabiny tłumiące dźwięk. Obowiązek ten wynika z regulacji prawnych.
Nie oznacza to jednak, że dla pacjentów niedosłyszących takie środowisko pracy jest wskazane. Wręcz przeciwnie – nadmierny hałas może przyczynić się do pogłębienia problemu, dlatego warto poszukać alternatyw (trzeba być przy tym świadomym, że osoba z niedosłuchem nie może objąć niektórych stanowisk, np. operatora żurawia czy dźwigu).
Aparaty słuchowe dostępne w naszym sklepie internetowym: Phonak Audeo M30-312, Phonak Audeo M30-R, Oticon OPN S 3.
Aparat słuchowy a praca w biurze
Komfort pracy osób z deficytem słuchu pracujących zza biurka jest w dużej mierze zależny od nich samych. Owszem przestrzeń biurowa może być nieco bardziej przyjazna, np. wyposażona w pewne rozwiązania akustyczne, jak choćby panele tłumiące dźwięk czy specjalne przegrody. Dobrą praktyką jest także zapewnienie niedosłyszącemu pracownikowi pewnych udogodnień, np. usytuowanie jego miejsca pracy w cichszej części biura czy umożliwienie mu częstszego korzystania z komunikatora. Nie jest to jednak standardem (co nie musi być wyrazem złej woli pracodawcy, a wynikać np. z ograniczeń przestrzennych, organizacyjnych czy finansowych firmy).
W jaki sposób ułatwić sobie pracę w takiej sytuacji? Przede wszystkim – zaopatrzyć się odpowiedni aparat słuchowy.
Podpowiadamy, jak rozpoznać, że nadeszła pora na wymianę aparatu słuchowego na nowy
Jak wybrać aparat słuchowy do pracy w hałasie?
Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego jest kwestią kluczową, jeśli zamierzamy pracować lub pracujemy w akustycznie trudnym środowisku. Korzystanie z nieodpowiednio dobranego urządzenia sprawia, że praca w krótkim czasie staje się wyczerpująca i trudno oprzeć się pokusie zdjęcia aparatu. Warto zatem postawić na urządzenie zaopatrzone w funkcje dostosowane do naszych potrzeb.
Nowoczesna technologia aparatów słuchowych pozwala korzystać ze specyficznych ustawień dobieranych automatycznie dzięki inteligentnym systemom na bieżąco analizującym otoczenie lub kontrolowanym przy użyciu telefonu. To zdecydowane ułatwienie dla osób aktywnych zawodowo. Jedną z nich jest opcja redukcji szumów tła, która identyfikuje dźwięki tego typu i je wycisza, zapewniając znacznie lepsze rozumienie mowy. Standardem stają się także mikrofony kierunkowe, skupiające się na określonym źródle dźwięku, niezastąpione np. podczas spotkań w szerszym gronie.
Doskonałym wsparciem są także dodatkowe mikrofony bezprzewodowe, które ułatwiają słyszenie i rozumienie mowy z odległości. Mikrofon – zależnie od modelu: położony na stole czy przypięty do ubrania rozmówcy – przekazuje mowę bezpośrednio do aparatu słuchowego z dowolnego miejsca, w którym prowadzona jest rozmowa. Sprawdza się szczególnie podczas wieloosobowych spotkań, szkoleń czy prezentacji.
Warto porozmawiać z wykwalifikowanym protetykiem słuchu, który przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący trybu życia, wykona dokładne badanie słuchu i w oparciu o zebrane informacje dobierze najlepszy aparat słuchowy.
Sprawdź nowoczesne urządzenia wspomagające rozumienie mowy i słyszenie na odległość i działaj skutecznie nawet w najbardziej dynamicznym środowisku pracy!
Praca z aparatem słuchowym w hałaśliwym środowisku – o czym pamiętać?
Praca z aparatem słuchowym wymaga od jego użytkownika elastyczności i otwartości.
- Nie bójmy się informować innych o swoim problemie – ukrywanie niedosłuchu może stać się źródłem poważnych nieporozumień.
- Pracujmy tam, gdzie natężenie dźwięków jest mniejsze – kiedy to możliwe, zarezerwujmy dla siebie salkę konferencyjną, poprośmy o ustawienie biurka w miejscu oddalonym od urządzeń biurowych itp.
- Komunikujmy wprost swoje potrzeby – pamiętajmy, że nikt nie ma obowiązku domyślać się, co może w danej sytuacji pomocne, a co jest dla nas utrudnieniem.
- Dowiedzmy się, czy w firmie pracują inne osoby z aparatem słuchowym – być może będą w stanie udzielić cennych rad i wskazówek co do sposobu funkcjonowania w biurze.
- Warto poprosić wybraną osobę o wsparcie w sytuacji zagrożenia, np. na wypadek alarmu przeciwpożarowego.
W BRANDvital zapewniamy pełne wsparcie przy wyborze aparatu dostosowanego do indywidualnych wymagań i oczekiwań klientów. Przeprowadzamy darmowe badanie słuchu, bezpłatna jest też opieka posprzedażowa, którą nasi specjaliści obejmują pacjentów.