Bezpieczne czyszczenie uszu – zadbaj o higienę narządu słuchu
Nadmierne gromadzenie się woskowiny w uchu jest dość częstym problemem, wymagającym regularnych i, co najważniejsze, umiejętnych przeprowadzanych zabiegów higienicznych. Zaniedbania mogą prowadzić do zatkania ucha korkiem woskowinowym, to zaś do poważnych stanów zapalnych i problemów ze słyszeniem. A zatem, jak czyścić uszy w pełni bezpiecznie?
Spis treści
Jakie funkcje pełni woskowina w uszach?
Woskowina uszna (woszczyna) to substancja naturalnie wytwarzana przez organizm w przewodzie słuchowym. Zazwyczaj przyjmuje odcień żółty, miodowy lub brązowy, jednak jej zabarwienie jest kwestią indywidualną, zależną od genów. Stanowi specyficzną – u niektórych nieco lepką, u innych suchą – mieszankę wydzieliny gruczołów łojowych oraz martwego naskórka.
Obecność woskowiny w uchu jest nie tylko całkowicie naturalna, ale wręcz niezbędna – pełni ona bowiem szereg ważnych funkcji. Przede wszystkim chroni wrażliwe elementy budujące narząd słuchu przed zanieczyszczeniami, w tym bakteriami i grzybami. Woskowina działa jak samoistnie odnawiający się system czyszczący – wychwytuje niepożądane drobiny i przy pomocy włosków, usuwa je na zewnątrz. Dodatkowo zapobiega przesuszeniu przewodu słuchowego.
Czyszczenie uszu poprzez intensywne usuwanie całości nagromadzonej woskowiny nie jest zatem wskazane. Nie tylko niszczymy w ten sposób fizjologiczną barierę ochronną, ale przyczyniamy się także do jej nadprodukcji. Organizm próbuje bowiem jak najszybciej uzupełnić braki i wytwarza woskowinę w zwiększonej ilości, co może prowadzić do powstania czopu woskowinowego i zatkania ucha. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z oczyszczania uszu. Zabieg należy jednak przeprowadzić umiejętnie i z zachowaniem ostrożności.
Zatkane ucho – objawy korka woskowinowego w przewodzie słuchowym
Ucho zatkane woskowiną wywołuje ogromny dyskomfort. Powoduje problemy ze słyszeniem, uczucie kłucia w uchu, szumy uszne, bóle i zawroty głowy. Pojawia się nieprzyjemne uczucie rozpierania czy też „pełności” w uchu.
Zatkanie ucha jest szczególnie problematyczne dla osób korzystających z aparatów słuchowych. Nadmiar wydzieliny utrudnia odbiór dźwięków i, co gorsza, może prowadzić do uszkodzenia urządzenia, zwłaszcza gry nie jest ono należycie pielęgnowane.
Należy wiedzieć, że długotrwale zatkane ucho może prowadzić do rozwoju bolesnego zapalenia, a nawet do trwałej utraty słuchu.
Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o aparat słuchowy
Jak czyścić uszy?
Jeżeli nie zmagamy się z problemem nadmiernego wydzielania woskowiny, do czyszczenia uszu najlepiej używać tylko ciepłej wody i mydła. Myjemy przy tym jedynie zewnętrzny przewód słuchowy oraz małżowinę uszną. Wycierając ucho, unikamy wsuwania ręcznika głęboko do kanału słuchowego.
Oczyszczanie uszu wymaga nieco więcej zachodu, jeśli woskowina produkowana jest w zbyt dużej ilości. Może to wynikać z indywidualnych predyspozycji, w tym wąskich kanałów słuchowych, ale bardzo często skłonność do zatykania ucha jest efektem długotrwałego korzystania ze słuchawek dousznych, spędzania dużej ilości czasu w środowisku zanieczyszczonym pyłem i kurzem lub z błędów higienicznych. Skłonność zapychania uszu jest także zwiększona u osób starszych, u których spada aktywność gruczołów woskowinowych.
W takiej sytuacji warto sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty do czyszczenia uszu. Najlepiej wybierać te bazujące na oliwie z oliwek, oleju mineralnym lub glicerynie, mających podobną konsystencję do woskowiny. Do wyboru mamy różnego rodzaju krople i spraye, które rozmiękczą woskowinę i ułatwią jej usunięcie.
Regularnie czyścisz aparat, ale masz wrażenie, że nie działa jak należy? Być może to najwyższa pora na nowy aparat słuchowy! Sprawdź, jak rozpoznać, że go potrzebujesz
Jak wyczyścić ucho z woskowiny domowym sposobem?
Na portalach czy forach internetowych można znaleźć wiele pomysłów na domowe sposoby usuwania woskowiny. Jednym z nich jest stosowanie parafiny. Do ucha wystarczy wlać kilka kropel delikatnie podgrzanego specyfiku (najlepiej do temperatury ciała) i pozwolić mu spłynąć w głąb przewodu, by rozpuścił zalegający korek. Popularną metodą jest także płukanie ucha wodą utlenioną wprowadzaną do przewodu np. przy użyciu strzykawki lub gruszki. O ile zabieg może okazać się skuteczny, przeprowadzanie go na własną rękę nie jest zalecane ze względu na ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej.
Czy można używać patyczków do czyszczenia uszu?
Czyszczenie uszu patyczkami higienicznymi jest możliwie, ale tylko jeśli operujemy nim w okolicach małżowiny i wejścia do przewodu słuchowego. Nie należy wsuwać patyczka głębiej, ponieważ w taki sposób wpychamy i ubijamy wydzielinę w kanale. Może to spowodować nie tylko powstanie korka, ale stwarza ryzyko groźnego w skutkach przerwania błony bębenkowej.
Dowiedz się, jakie są rodzaje i przyczyny niedosłuchu
Płukanie uszu u laryngologa
Najbezpieczniejszym sposobem na wyczyszczenie uszu z nadmiaru woskowiny jest profesjonalny zabieg irygacji przeprowadzony przed laryngologa. Specjalista posługuje się w tym celu strzykawką. Po wyprostowaniu zewnętrznego przewodu słuchowego poprzez naciągnięcie małżowiny, wprowadza do ucha wodę. Jej strumień kieruje przy tym w taki sposób, by nie doprowadzić do uszkodzenia wspomnianej już błony bębenkowej. Woda wraz z nieczystościami wypływa z powrotem do nerki, którą pacjent trzyma pod uchem. Czyszczenie uszu u laryngologa nie jest bolesne i trwa zaledwie kilka minut.
Użytkownicy aparatów słuchowych powinni zadbać nie tylko o regularne pozbywanie się nagromadzonej woskowiny, ale także o pielęgnację aparatów słuchowych. Usuwanie woszczyzny nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli aparat słuchowy będzie zanieczyszczony.