Kupiłem aparat słuchowy i co dalej? Czyli jak nauczyć się słyszeć na nowo
Badanie słuchu i zakup aparatu słuchowego to pierwszy i niezwykle ważny krok do poprawy komfortu życia i zdrowia. Niestety sam zakup to nie wszystko. Jeśli funkcjonowałeś z osłabionym słuchem przez pewnie okres czasu, to przystosowanie się do prawidłowego słyszenia nie będzie takie proste. Poradzimy Ci, co należy zrobić, aby powrócić do pełnej sprawności i móc dobrze słyszeć wszystkie dźwięki otoczenia.
Spis treści
- 1 Dobre słyszenie może zapewnić bezpieczeństwo
- 2 Co oprócz aparatu słuchowego jest potrzebne do prawidłowego słyszenia?
- 3 Jak nauczyć się słyszeć dźwięki otoczenia?
- 4 Jak znowu zacząć rozumieć mowę w hałaśliwym otoczeniu?
- 5 Nauka słyszenia w aparacie słuchowym – od czego zacząć?
- 6 Nie rezygnuj z dobrego słuchu
Dobre słyszenie może zapewnić bezpieczeństwo
Są dźwięki, które chętnie wyeliminowalibyśmy z naszego życia. Hałasy pochodzące z ulicy, budowy czy dochodzące z sąsiedztwa. Jednak niektóre, nieprzyjemne dźwięki mogą przekazywać ważne informacje. Odgłos silnika auta mówi nam, czy działa ono prawidłowo. Dźwięki, które wywołujemy stawiając kroki, pomagają nam w orientacji przestrzennej. Możliwość rozpoznawania źródła dźwięku daje nam poczucie bezpieczeństwa. Można wymienić bardzo dużo takich przykładów, które udowadniają, jak ważne jest prawidłowe słyszenie.
Co oprócz aparatu słuchowego jest potrzebne do prawidłowego słyszenia?
Niedosłuch sprawia, że centralny ośrodek nerwowy w mózgu z czasem zapomina, jak były słyszane określone dźwięki. W momencie, kiedy zaczniesz korzystać z aparatu słuchowego, dawne, zapomniane dźwięki mogą wydawać się obce, nienaturalne, a nawet nieprzyjemne. Nie należy jednak się tego obawiać. Z czasem takie dolegliwości ustępują. To, że dźwięki z otoczenia docierają do nas i jesteśmy w stanie je usłyszeć, nie wystarczy. Niezbędna jest także umiejętność rozpoznawania dźwięków i kojarzenia ich z konkretnymi sytuacjami, osobami czy też przedmiotami.
Jak nauczyć się słyszeć dźwięki otoczenia?
W zależności od sytuacji akustycznej (czyli otoczenia, w jakim się znajdujemy) zmienia się stopień trudności słyszenia. Wpływa to również na zrozumienie mowy. Im więcej dźwięków otoczenia, tym trudniej usłyszeć drugą osobę na tyle dobrze, aby móc zrozumieć co ona mówi. Jeśli dopiero zacząłeś korzystać z aparatu słuchowego, to zadanie może być dla Ciebie jeszcze trudniejsze. Dlatego też tak ważne jest regularne ćwiczenie słyszenia z aparatem.
Pamiętaj: osoby dobrze słyszące, przy głośnych dźwiękach zakłócających mowę, również nie rozumieją wszystkiego!
Jak znowu zacząć rozumieć mowę w hałaśliwym otoczeniu?
W procesie powrotu do pełnej słyszalności najważniejsze jest odzyskanie umiejętności rozumienia mowy w otoczeniu akustycznym pełnym dźwięków. Podstawą dobrego słyszenia i rozumienia mowy jest zdolność do lokalizowania źródeł dźwięku. Należy pamiętać, że dobre słyszenie jest możliwe tylko przy obuusznym słyszeniu.
Nauka słyszenia w aparacie słuchowym – od czego zacząć?
Najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja. Założenie aparatu nie sprawi, że nasz słuch nagle stanie się doskonały, jak za skinieniem magicznej różdżki. Odzyskanie pełnej sprawności wymaga regularnego ćwiczenia słuchu. Sporadyczne trenowanie nie pozwoli Ci na wypracowanie odpowiedniego słyszenia.
Osoby, które zaczynają używać aparatu słuchowego, często są niezadowolone z jego działania. W dużej mierze wynika to z nieprzyzwyczajenia do tak dużego natężenia różnorodnych dźwięków. Nie należy się tym zrażać. Wszystko przychodzi z czasem, również docenienie dobrego słyszenia i nauczenie się go.
Naukę słyszenia należy rozpoczynać od łatwych sytuacji akustycznych. Nie polecamy rozpoczynania noszenia aparatu słuchowego od pójścia do kościoła lub spotkania w większym gronie osób. Należy wykazać trochę cierpliwości, bo do tak trudnych sytuacji potrzeba większego doświadczenia.
Oto kilka rad, które pozwolą Ci dobrze słyszeć:
- Ćwicz codziennie, z odpowiednią intensywnością, a nie tylko sporadycznie.
- Codziennie wydłużaj nieco czas trwania ćwiczeń.
- Nie przemęczaj się i nie zmuszaj do słyszenia w aparacie słuchowym, rób sobie przerwy, aby odpocząć.
- Wykonuj ćwiczenia świadomie, nauka słyszenia nie dzieje się przy okazji.
- Stopniowo zwiększaj stopień trudności ćwiczeń.
Dzięki treningowi słuchowemu nauczysz się rozpoznawać dźwięki, przyswoisz je na nowo oraz zaakceptujesz normalną głośność dźwięków. Początki zawsze są trudne. To tak jakbyś nagle odzyskał wzrok. Wszystko wydaje się nienaturalne, jednak z czasem to minie.
Przykładowe ćwiczenia dla początkujących
- Na początku skoncentruj się na samym wsłuchiwaniu. Posłuchaj swojego głosu, możesz np. poczytać coś na głos. Następnie zacznij wsłuchiwać się w dźwięki otoczenia – odgłos własnych kroków, szelest papieru,
brzęczenie monet. Staraj się samodzielnie wywoływać takie dźwięki, aby na nowo je poznawać i się ich uczyć.
- Staraj się słuchać świadomie. Nauka słyszenia musi się odbywać przy Twoim świadomym udziale. Dlatego też staraj się słuchać możliwie jak najwięcej dźwięków. Opisuj je w myślach (wysoki, niski, krótki, metaliczny itp.) i staraj się przyporządkować dane dźwięki do sytuacji.
- Dobrze jest również oceniać dźwięki (nieprzyjemne, obce, przyjemne, neutralne). W ten sposób będziesz lepiej je zapamiętywał, kojarzył i identyfikował z określonymi sytuacjami. Umiejętność dopasowania dźwięku do określonej sytuacji (np. dźwięk tłuczonego szkła, płacz dziecka, krzyk) daje nam poczucie bezpieczeństwa i pozwala na lepszą orientację w życiu codziennym.
Nie rezygnuj z dobrego słuchu
Początki powrotu do prawidłowego słyszenia zazwyczaj nie są łatwe. Dlatego też nie należy się zrażać i rezygnować z korzystania z aparatu słuchowego już na samym początku. Jeśli przez dłuższy czas lekceważyłeś swój problem ze słuchem to prawdopodobnie przyzwyczaiłeś się do życia z nim. Choć niedosłuch przeszkadza Ci w życiu codziennym to nauczyłeś się z nim funkcjonować i ukrywać go. Dobre słyszenie może okazać się dla Ciebie szokiem. Tak duża ilość dobrze słyszanych dźwięków może początkowo wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból głowy oraz zmęczenie.
Z czasem z pewnością docenisz zalety płynące z dobrego słyszenia i nie będziesz sobie potrafił sobie wyobrazić życia bez aparatu słuchowego.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital