Jak rozpoznać, że potrzebuję nowego aparatu słuchowego?
Chociaż audiolodzy zalecają wymianę aparatu słuchowego co trzy do pięciu lat, moment, w którym należy rozważyć zakup nowego urządzenia jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników, choćby intensywności użytkowania czy warunków, w jakich jest wykorzystywane. Jak rozpoznać, że nadeszła pora na nowy aparat? Aby prawidłowo to ocenić, warto odpowiedzieć sobie na ważne 3 pytania.
Spis treści
Czy aparat słuchowy zaspokaja wszystkie moje potrzeby związane z ubytkiem słuchu?
Potrzeby osoby niedosłyszącej, prowadzącej aktywny tryb życia, są dokładnie takie same, jak osoby bez ubytku słuchu. Na co dzień funkcjonujemy w bardzo zróżnicowanym otoczeniu akustycznym, które dynamicznie się zmienia: ruchliwa ulica, gwarne biuro, zatłoczona restauracja, sklep, kino czy zacisze własnego domu – przemieszczając się pomiędzy tak odmiennymi przestrzeniami potrzebujemy odbierać dźwięki (zarówno mowę, jak i cały wachlarz innych odgłosów) w sposób płynny, niezakłócony i w pełni zrozumiały. To ważne nie tylko z uwagi na własny komfort, ale i bezpieczeństwo.
Zastanawiając się, czy potrzebujesz nowego aparatu słuchowego, postaraj się ocenić stopień satysfakcji ze słyszenia w najbardziej typowych dla siebie sytuacjach, np. podczas:
- rozmowy przez telefon,
- pobytu w restauracji z bliskimi,
- spotkania rodzinnego,
- oglądania telewizji,
- słuchania muzyki,
- pobytu na świeżym powietrzu,
- udziału w wykładach czy nabożeństwach.
Jeżeli obiór dźwięków jest gorszy niż zadowalający, najwyższa pora na skorzystanie z nowszej technologii.
Aparat słuchowy jest dla Ciebie zbyt drogi? Zobacz, co składa się na jego cenę i jak zaoszczędzić na zakupie!
Czy mój aparat słuchowy wymaga częstych napraw?
Obudowa aparatu słuchowego kryje niezwykle skomplikowany i delikatny mechanizm, odpowiedzialny za sprawne przekazywanie dźwięków. Nieodpowiednia pielęgnacja urządzenia – ekspozycja na nadmierną wilgoć, zanieczyszczenie woskowiną czy kurzem – zwiększa ryzyko powstawania uszkodzeń.
Niektórzy pacjenci, z uwagi na warunki, w jakich korzystają z aparatu (np. praca w miejscu o dużym zapyleniu lub w wysokiej temperaturze), określone nawyki (np. skłonność do spontanicznych drzemek z aparatem w uchu) czy specyfikę anatomicznej budowy ucha (np. bardzo wąski kanał słuchowy), częściej zgłaszają usterki, zwłaszcza jeżeli zdecydowali się na zakup aparatu przeciętnej jakości.
Nawet jeśli urządzenie jest regularnie i prawidłowo czyszczone, z biegiem czasu jego odporność spada, podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdego innego często używanego sprzętu. Niektóre elementy można wymienić, jednak takie rozwiązanie jest na dłuższą metę nieefektywne, a w dodatku wiąże się z czasowym brakiem dostępu do aparatu. Konieczność wykonywania częstych napraw to bez wątpienia przesłanka do zakupu nowego aparatu słuchowego.
Czy wiesz, jak dbać o aparat słuchowy, by służył Ci jak najdłużej?
Co o moim aparacie sądzi protetyk słuchu?
Najlepszym źródłem informacji na temat stanu aparatu słuchowego będzie protetyk słuchu. Jeżeli rozważasz zakup nowego urządzenia, w pierwszej kolejności poproś o jego wyczyszczenie i kontrolę parametrów. Specjalista doskonale wie, na jakie elementy należy zwrócić uwagę, by szybko i celnie ocenić poprawność działania aparatu. To ważne, nawet gdy nie zauważasz większych zmian w odbiorze dźwięków – jeżeli wrażenia słuchowe pogarszają się stopniowo, przez długi czas możesz tego nie zauważyć. Mózg przyzwyczaja się do zmiany, jednak jednocześnie wykonuje coraz cięższą pracę, by zapewnić optymalną jakość odbioru dźwięków. Słyszenie staje się coraz bardziej wymagające i obciążające.
Niezwykle istotne jest przeprowadzenie badania słuchu, zwłaszcza jeśli nie było ono wykonywane dłużej niż rok. Niedosłuch postępuje powoli, dlatego regularne kontrole są niezbędne, by sprawdzić, czy aktualnie noszony aparat w dalszym ciągu odpowiada rzeczywistym potrzebom. Wiele modeli aparatów można odpowiednio przeprogramować, by dostosować je do zmiany zdolności słyszenia. Jeżeli jednak stopień ubytku słuchu przekroczył technologiczne możliwości aparatu, koniecznie należy go wymienić.
W BRANDvital badanie słuchu wykonujemy bezpłatnie, bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach. Wykwalifikowani protetycy słuchu obejmują naszych pacjentów darmową opieką w trakcie użytkowania aparatu, zapewniając wszelką niezbędną pomoc. Dzięki temu sprzęt służy w pełni efektywnie, gwarantując maksimum skuteczności. Pacjenci, którzy potrzebują nowego aparatu, jednak nie chcą opuszczać domu, mogą przyjąć naszego specjalistę u siebie.
Sprawdź także: Jak przebiega badanie słuchu?
Spotkanie z protetykiem słuchu warto wykorzystać, by dowiedzieć się o nowych technologiach i rozwiązaniach. Rynek aparatów nieustannie się zmienia, specjaliści wciąż prowadzą prace nad coraz lepszymi rozwiązaniami, z którymi warto być na bieżąco. Sterowanie aparatu przy użyciu smarfonu, automatyczne rozpoznawanie otoczenia akustycznego, bezpośrednie przesyłanie rozmów telefonicznych czy muzyki to tylko niektóre z innowacyjnych opcji ułatwiających życie osobom z niedosłuchem.
Opowiedz specjaliście, w jakich sytuacjach jakość odbieranych dźwięków jest dla Ciebie niewystarczająca, opisz problemy, jakie niesie korzystanie z aparatu w czasie ulubionych aktywności. Dzięki takim informacjom protetyk będzie mógł dopasować najlepsze rozwiązanie, uwzględniając Twoje możliwości finansowe.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie!