Największe mity na temat aparatów słuchowych, które nie pozwalają Ci w pełni cieszyć się życiem
Na przestrzeni ostatnich lat rynek aparatów słuchowych uległ znacznym przeobrażeniom. Zmieniły się nie tylko wykorzystywane technologie, ale także dostępność urządzeń. Choć zainteresowanie aparatami słuchowymi utrzymuje się w trendzie wzrostowym, wiele osób zmagających się z niedosłuchem w dalszym ciągu nie znajduje wystarczającej motywacji do przeprowadzenia badania słuchu i wyboru najlepszego dla siebie urządzenia. Dlaczego tak się dzieje?
Spis treści
Aparat słuchowy – niedoceniony sposób na lepsze życie
Przyczyn jest co najmniej kilka, jednak za główną można uznać brak świadomości – zarówno na temat przebiegu do całego procesu zakupowego, jak i dostępnych rozwiązań. Rezygnacja z aparatu słuchowego jest równoznaczna ze zgodą na szereg ograniczeń. Skutkuje funkcjonowaniem w ciągłym uczuciu dyskomfortu – pogłębiające się problemy ze słuchem znacznie utrudniają codzienne kontakty z otoczeniem, co rodzi frustrację i staje się powodem pogorszenia jakości życia. Prowadzi do izolacji, wymusza rezygnację z wielu aktywności, w tym zawodowej. To prosta droga zaburzeń depresyjnych, nerwic i chorób neurodegeneracyjnych.
Przeczytaj także: Przyczyny niedosłuchu – utrata słuchu odbiorcza i przewodzeniowa
W BRANDvital czujemy się odpowiedzialni za zmianę takiego stanu rzeczy. Czerpiąc z rozmów, jakie każdego dnia nasi protetycy przeprowadzają z pacjentami, postanowiliśmy spojrzeć na problem z ich perspektywy. Wiedza na temat błędnych przeświadczeń, które powodują odwlekanie decyzji o zakupie aparatu, a tym samym stają się źródłem ustawicznego cierpienia, skłoniła nas do rozprawienia się z najczęstszymi mitami na ten temat.
„Aparat słuchowy jeszcze nie jest mi jeszcze potrzebny”
Kłopoty ze słuchem rzadko pojawiają się w sposób nagły (poza sytuacjami, kiedy, przykładowo, mają związek z doznanym urazem). Zazwyczaj jest to proces postępujący stopniowo, co sprawia, że powoli przyzwyczajamy się do dyskomfortu. Niedosłuch nie boli, zatem łatwiej go zlekceważyć. Tymczasem problem staje się coraz bardziej dotkliwy, a komunikacja ze światem z dnia na dzień – trudniejsza.
Jak zauważają specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu, na wizytę u protetyka decydujemy się najczęściej dopiero w momencie, kiedy przestajemy radzić sobie w normalnym funkcjonowaniu. Na tym etapie niedosłuch jest już jednak, niestety, bardzo zaawansowany. Mózg odzwyczaił się od prawidłowego odbierania, przetwarzania i rozpoznawania dźwięków. Protezowanie słuchu może nie przynieść już oczekiwanej poprawy.
Co szczególnie niepokojące, z roku na rok wzrasta odsetek ludzi młodych zmagających się z niedosłuchem. W grupie między 35. a 45. rokiem życia dotyczy on niemal co 10 osoby (9%), w grupie między 45. a 54. rokiem życia – niemal co 5 (16,5%). Na niedosłyszenie w coraz większym stopniu narażeni są także nastolatkowie i młodzi dorośli, zwłaszcza ci, którzy regularnie słuchają głośnej muzyki przez słuchawki. Szacuje się, że problemy z odbieraniem dźwięków ma 5-10% osób w tej grupie.
Badanie EuroTrak Polska 2019 dowodzi, że w naszym kraju jedynie co piąta osoba z niedosłuchem korzysta z aparatu słuchowego. Jednocześnie 70% badanych stwierdza, że powinny zacząć używać go znacznie wcześniej. Warto nadmienić, że w 2016 roku w badaniu tym Polska zajęła ostatnie miejsce pod względem odsetka osób z niedosłuchem, które noszą aparat słuchowy.
Postępujące problemy ze słuchem łatwo przeoczyć. Oto objawy niedosłuchu, które powinny zwrócić Twoją uwagę
„Wstydzę się nosić aparat słuchowy”
Dla wielu osób aparat słuchowy to widoczna oznaka starości i niedołężności. Dodatkowo, bardzo często nadal kojarzymy go z dużym, topornym urządzeniem, które zwraca uwagę otoczenia. O ile nie mamy problemu z noszeniem okularów – aparat jest dla nas stygmatem. Kwestie wizualne okazują się tak istotne, że przekładamy je ponad sprawność komunikacji i własne bezpieczeństwo narażone na szwank, kiedy nie jesteśmy wstanie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu czy alarmu przeciwpożarowego.
Tymczasem nowoczesne aparaty słuchowe to miniaturowe cuda techniki. Skomplikowane mechanizmy zamknięte są w niewielkich obudowach zaprojektowanych w taki sposób, by zapewnić użytkownikom maksymalną dyskrecję. I mowa tu nie tylko o aparatach wewnątrzkanałowych, na które – z uwagi choćby na typ niedosłuchu czy predyspozycje anatomiczne – nie wszyscy pacjenci mogą sobie pozwolić. Dzięki specyficznym kształtom i kolorystyce zauszne aparaty słuchowe pozostają niemal niezauważalne dla osób postronnych, a my możemy zapomnieć, że mamy je na sobie. Co więcej zaawansowana myśl technologiczna pozwoliła opracować modele, z których możemy korzystać praktycznie w każdych warunkach, bez obaw o to, że aparat się zniszczy lub zgubi.
Miniaturyzacja idzie w parze z doskonałą jakością odbieranych dźwięków. Wrażenia akustyczne są niezakłócone, niezależnie od tego, w jak bardzo hałaśliwym miejscu się znajdujemy. Do dyspozycji mamy modele wyposażone m.in. w funkcję tłumienia pogłosu, wyciszania niepożądanych dźwięków tła czy wiatru. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możemy swobodnie rozmawiać przez telefon, w dużej grupie czy będąc w znacznej odległości od rozmówcy. Nieoceniona jest także opcja łączności bezprzewodowej, dzięki której aparat staje się wielofunkcyjnym urządzeniem o szerokim zakresie zastosowań.
Poznaj nowoczesne funkcje aparatów słuchowych, które Cię zaskoczą
„Aparaty słuchowe są zbyt drogie”
To jeden z najczęściej przytaczanych argumentów. O cenie aparatu słuchowego decydują przede wszystkim jego rodzaj, zastosowane technologie i zakres funkcjonalności.
Ceny rynkowe mogą jednak znacznie się różnić u poszczególnych dostawców, nawet w przypadku identycznego modelu. Przy zakupie urządzenia w sklepie specjalizującym się w dystrybucji jedynie takich produktów, na cenę aparatu w dużym stopniu wpływają koszty związane z prowadzeniem firmy, m.in. czynszu, wynagrodzeń pracowników czy działalności marketingowej. Mogą one stanowić nawet 75% kwoty, jaką musimy zapłacić za aparat słuchowy.
W dużych sklepach medycznych, posiadających bardziej zróżnicowany asortyment i większe grono kupujących, koszty te rozkładają się także na inne towary, co pozwala zmniejszyć cenę samego aparatu. Taką koncepcję przyjęliśmy z BRANDvital, dzięki czemu nasi Klienci mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Dodatkowo oferujemy możliwość zakupu aparatu słuchowego z dofinansowaniem z NFZ w wysokości 700 zł.
Umów się na wizytę i skorzystaj z bezpłatnego badania słuchu bez oczekiwania w kolejce. Przetestuj aparat za darmo i, z pomocą protetyka słuchu, wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Odwiedź nasz sklep internetowy i sprawdź innowacyjne aparaty słuchowe w najlepszych cenach na rynku