Niedosłuch a praca zawodowa – praktyczne wskazówki, które ułatwią Ci życie
Niedosłuch nie dotyczy jedynie osób starszych. Choć o zaburzeniach słyszenia najczęściej mówi się właśnie w kontekście seniorów, zjawisko jest znacznie bardziej powszechne. Z problemem z odbiorem dźwięków coraz częściej zmagają się ludzi młodzi, aktywni zawodowo. Podpowiadamy, w jaki sposób funkcjonować w miejscu pracy, by kontakty z innymi były jak najbardziej efektywne, a wykonywane obowiązki dawały maksimum satysfakcji.
Spis treści
Niedosłyszący na etacie – trudności i wyzwania
Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że stałe zatrudnienie i niezależność finansowa mają kluczowy wpływ na poziom jakości życia. Dla osób z ubytkiem słuchu, które nie noszą aparatu słuchowego lub korzystają z nieodpowiednio dopasowanego urządzenia, odnalezienie się na rynku pracy jest jednak szczególnie trudne.
Prowadzenie konwersacji grupowych, uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach, a nawet wykonywanie zadań indywidualnych w otoczeniu zanieczyszczonym hałasem to dla osoby niedosłyszącej ogromne wyzwanie. Rozmowy współpracowników, dźwięki pracujących urządzeń biurowych i odgłosy ruchu ulicznego dochodzące zza okna to tylko niektóre z dziesiątków bodźców akustycznych typowych dla środowiska pracy.
Sprawdź także: Niedosłuch – typowe oznaki, które powinny zwrócić Twoją uwagę
Standardowe aktywności na stałe wpisane w rytm dnia przeciętnego pracownika dla pacjenta z niedosłuchem są znacznym obciążeniem. Słyszenie i prawidłowe rozumienie mowy pochłaniają mnóstwo energii, stając się źródłem chronicznego zmęczenia. Zmniejszenie produktywności i pogarszająca się ocena kompetencji osoby z niedosłuchem negatywnie wpływają zarówno na satysfakcję z wykonywanej pracy, jak i możliwości rozwoju kariery. Niestety, zwykle nie pozostaje to bez wpływu na zasobność portfela.
Czy wiesz, że niedosłuch może zwiększać ryzyko demencji?
Zasady pracy przy niedosłuchu – o czym warto pamiętać?
Sprawne funkcjonowanie w firmie nie musi być jednak trudne i stresujące. Przemyślana strategia działań może w ogromnym stopniu ułatwić codzienne aktywności, wyraźnie zwiększyć wydajność, a także ułatwić nawiązanie przyjaznych relacji z innymi.
Jak dostosować się do wymagających realiów, mając problemy ze słuchem?
Otwartość i uczciwość
Choć mówienie o swoim problemie osobom trzecim dla wielu osób niedosłyszących jest więcej niż problematyczne, korzyści wynikające z poinformowania współpracowników o tym fakcie są zdecydowanie warte przełamania bariery wstydu. Uświadomienie innym trudności, z jakimi się zmagamy, jest jedynym sposobem na skuteczną komunikację. Pozostawienie ich w niewiedzy naraża nas na niesprawiedliwy, krzywdzący osąd – inni pracownicy (a także pracodawca) mogą wyjść z założenia, że celowo nie odpowiadamy na pytania czy nie reagujemy na próby kontaktu. Z kolei częste dopytywanie oraz prośby o powtórzenie mogą zrodzić podejrzenie braku należytej koncentracji na powierzonych zadaniach.
Poznaj największe mity na temat aparatów słuchowych i niedosłuchu
Komunikacja własnych potrzeb
Warto wprost powiedzieć pracownikom, co mogą zrobić, by ułatwić nam funkcjonowanie – przykładowo: mówić głośniej i wolniej, przesyłać najważniejsze polecenia drogą mailową, kierować komunikaty do „zdrowszego ucha”. Takie działania nie są uciążliwe i wymagają jedynie odrobiny dobrej woli, którą, wbrew pozorom, wiele osób chętnie wykazuje. Często zdarza się, że współpracownicy są gotowi, by pomóc, ale najzwyczajniej nie wiedzą, w jaki sposób. Mówienie o własnych potrzebach pomaga zatem zarówno osobie niedosłyszącej, jak i pozostałym pracownikom.
Proaktywność
Współpraca z osobą niepełnosprawną wprowadza niektórych w pewne zakłopotanie. Mimo gotowości do pomocy, pojawia się obawa przed jej nieopatrznym urażeniem czy sprawieniem przykrości nadmierną opiekuńczością. Nie warto zatem czekać na propozycję wsparcia, a mówić wprost, jakie konkretne działania są pomocne. Nie chodzi tu, oczywiście, o wyręczanie w obowiązkach. Wystarczy, przykładowo, by osoba siedząca obok, dała sygnał, że ktoś woła nas z drugiego końca biura.
Znajomość własnych praw
Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych reguluje Kodeks pracy oraz Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ta ostatnia zawiera regulacje szczegółowe dotyczące takich kwestii, jak czas pracy, urlop wypoczynkowy czy zwolnienie z pracy. Osoba z niepełnosprawnością słuchową ma prawo zgłosić pracodawcy potrzebę wprowadzenia określonych usprawnień, dotyczących np. sposobów komunikacji. Warto poznać przepisy dotyczące maksymalnego czasu pracy, wymaganej liczby przerw czy przysługującego urlopu dodatkowego.
Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy potrzebujesz nowego aparatu słuchowego
Nowoczesne aparaty słuchowe i rozwiązania audiologiczne
W walce z ograniczeniami zawodowymi wynikającymi z niedosłuchu kluczową rolę odgrywa odpowiednio dobrany aparat słuchowy. Możliwości, jakie dają dzisiejsze urządzenia, są wręcz niewiarygodne.
Aparaty słuchowe najnowszej generacji wyposażone są w szereg funkcjonalności ułatwiającej niezakłócony obiór dźwięków w najbardziej wymagającym otoczeniu akustycznym. Pozwalają na prowadzenie rozmów grupowych, wychwytywanie pojedynczych głosów w tłumie, słyszenie na odległość, tłumienie pogłosu czy wyciszanie niepożądanych odgłosów tła. Do dyspozycji mamy aparaty słuchowe z łącznością Bluetooth, które mogą być w wygodny (i dyskretny) sposób sterowane przy użyciu smartfonu, a nawet aparaty automatycznie rozpoznające i samodzielnie dostosowujące ustawiania do dynamicznie zmieniającego się środowiska dźwiękowego. Potężną innowacją jest zastosowanie technologii akumulatorów litowo-jonowych zamiast tradycyjnych baterii, co zapewnia możliwość wielogodzinnego korzystania z aparatu bez obawy o rozładowanie urządzenia.
Do ciekawych rozwiązań należą również wszelkiego typu miniaturowe mikrofony ułatwiające słyszenie podczas spotkań biznesowych w szerszym gronie, telekonferencji czy uczestnictwa w warsztatach i prelekcjach. Do wyboru mamy min. niewielkie mikrofony przypinane do ubrania rozmówcy (np. Phonak Roger Clip-on Mic), obsługiwane pilotem mikrofony „stołowe” (np. Phonak Roger Table Mic) czy też niepozorne mikrofony w formie długopisu (np. Roger Pen).
W Brandvital oferujemy szeroki wybór nowoczesnych aparatów słuchowych i akcesoriów wspomagających słyszenie w najniższych cenach na rynku. Zapisz się na bezpłatne badanie słuchu w jednym z naszych oddziałów i skorzystaj z konsultacji wykwalifikowanego protetyka słuchu, który zaproponuje Ci rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.