Niedosłuch – typowe oznaki, które powinny zwrócić Twoją uwagę
Objawy niedosłuchu mogą być trudne do zauważenia. Zazwyczaj słuch pogarsza się stopniowo, powoli ograniczając zdolność odbierania dźwięków otoczenia, w tym mowy. Sprawdź, jakie symptomy powinny skłonić Cię do wykonania badania słuchu i zastosowania leczenia.
Spis treści
Co to jest niedosłuch?
Niedosłuch to zaburzenie przewodzenia i odbierania dźwięków. Szacuje się, że problemy ze słuchem dotykają aż jednej czwartej populacji między 65. a 75. rokiem życia i nawet 70 proc. osób w wieku powyżej 75. lat. Coraz częściej jednak diagnozuje się je u ludzi młodszych.
Naturalny proces starzenia słuchu rozpoczyna się już u trzydziestolatków, jednak ciągła ekspozycja na nadmierne bodźce dźwiękowe (m.in. hałas, głośne słuchanie muzyki) przyspiesza wystąpienie pierwszych objawów niedosłuchu.
Ze względu na zakres ubytku słuchu dla częstotliwości 500, 1000 i 2000 Hz można wyróżnić następujące jego stopnie:
- niedosłuch lekkiego stopnia;
- niedosłuch średniego stopnia;
- niedosłuch głębokiego stopnia;
- niedosłuch znacznego stopnia (głuchota).
Warto wiedzieć, że podstawowe badanie słuchu, czyli audiometrię, można przeprowadzić u protetyka słuchu, nie oczekując w długich kolejkach. Jeśli masz wrażenie, że gorzej słyszysz, nie zwlekaj z wizytą!
Objawy niedosłuchu u dorosłych – zwróć na nie uwagę!
Zróżnicowane przyczyny niedosłuchu u dorosłych pozwoliły wyodrębnić kilka jego typów. Objawy zaburzeń słyszenia będą różnić się nieco zależnie od występującego u nas rodzaju dysfunkcji.
Niedosłuch przewodzeniowy – objawy
O przewodzeniowym ubytku słuchu mówimy, gdy dojdzie do uszkodzenia struktury odpowiedzialnej za odbieranie dźwięków w obrębie ucha zewnętrznego lub środkowego. Charakteryzuje się on pogorszeniem słyszenia dźwięków niskich i lepszym słyszeniem dźwięków w hałasie. Co ciekawe, chory bardzo dobrze kontroluje własny głos, dlatego nie mówi zbyt głośno. Dobrze słyszy także podczas rozmów telefonicznych. Można natomiast zauważyć, że urywa ostatnie sylaby słów, zmienia się też sposób akcentowania i melodyka mowy.
Do objawów mogą dołączyć również symptomy typowe dla określonej dolegliwości, będącej bezpośrednim powodem kłopotów ze słuchem, m.in. szumy uszne, wyciek z kanału słuchowego, chrapanie i bezdechy nocne, uczucie zatkania oraz nosowa mowa.
Obustronny niedosłuch przewodzeniowy – objawy
Objawy przewodzeniowego niedosłuchu obustronnego są wyrażone o wiele silniej. Zmiany obejmują ucho lewe i prawe, dlatego problem ze słyszeniem w jeszcze większym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie i pogarsza ogólne samopoczucie. O ile stopniowe pogarszanie słuchu w jednym uchu może być trudne to wychwycenia, gdyż stopniowo przyzwyczajamy się do obniżenia jakości transmisji dźwięków, zakłócenia obustronne łatwiej zauważyć.
Niedosłuch centralny – objawy
Objawy centralnego niedosłuchu wynikają z uszkodzenia ośrodka mózgowego odpowiedzialnego za przetwarzanie dźwięków. Słyszenie może odbywać się prawidłowo w cichym otoczeniu, jednak zrozumienie mowy w warunkach hałasu lub w sytuacji równoległej wymiany zdań przez kilka osób jest utrudnione.
Dodatkowo może wystąpić nadwrażliwość słuchowa, zwłaszcza na jednostajne dźwięki, np. odgłos odkurzacza, oraz obniżenie pamięci słuchowej (zdolności zapamiętywania określonej sekwencji dźwięków).
Niedosłuch – jaki stopień niepełnosprawności powoduje?
Orzeczenie o niepełnosprawności przy zaawansowanym ubytku słuchu uprawnia do korzystania z różnego typu świadczeń i ulg. Stopień niepełnosprawności określa się w przypadku osób powyżej 16. roku życia.
Zgodnie z przepisami, aby stwierdzić, czy mamy do czynienia z lekkim, znacznym czy zaawansowanym stopniem niepełnosprawności przy problemach ze słuchem, pod uwagę bierze się zakres dysfunkcji wywołany przez:
- głuchoniemotę (jednoczesny brak zdolności słyszenia i mówienia),
- głuchotę,
- obustronne uszkodzenie słuchu, nieulegające poprawie po zastosowaniu aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego.
O stopniu niepełnosprawności decyduje powiatowy zespół orzekający w oparciu o dostarczoną dokumentację medyczną i komisję lekarską (jeśli dokumentacja jest wystarczająca, badanie może okazać się zbędne).
Czy niedosłuch można wyleczyć?
O tym, jak leczyć niedosłuch, decyduje przyczyna wywołująca zaburzenie. Najczęściej w przypadkach niedosłuchu zaleca się stosowanie aparatów słuchowych. Jak potwierdzają badania, ich użytkowanie w znacznym stopniu poprawia jakość odbieranych dźwięków oraz stopień rozumienia mowy, co bezpośrednio wpływa na jakość życia osób z uszkodzeniem słuchu.
Warto wiedzieć, że po przeprowadzeniu badania słuchu i zdiagnozowaniu problemu, możemy ubiegać się o dofinansowanie do zakupu aparatu słuchowego z NFZ. Limit refundacji dla osób dorosłych wynosi 700 zł.