Uprawianie sportu a aparat słuchowy – jak zadbać o bezpieczeństwo i higienę aparatu
Czasy, w których użytkownicy aparatów słuchowych musieli wystrzegać się wielu form aktywności fizycznej, mamy, na szczęście, za sobą. Dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu, jaki dokonał się w ostatnich latach, jako użytkownik urządzenia słuchowego możesz niemal w pełni swobodnie czerpać radość, jaką daje ruch na świeżym powietrzu czy ćwiczenia na siłowni.
Spis treści
Sport a aparat słuchowy – czy to bezpieczne?
Odpowiedź na pytanie o to, czy można ćwiczyć w aparacie słuchowym, jest prosta – można, a nawet trzeba – naukowcy z National Center for Biotechnology Information dowiedli bowiem, że nadmierna masa ciała może pośrednio wpływać na zwiększenie ryzyka wystąpienia problemów ze słuchem, zwłaszcza u osób dojrzałych.
Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej zaburza krążenie krwi, a co za tym idzie, utrudnia prawidłowe dotlenienie komórek, w tym komórek rzęsatych stanowiących jeden z podstawowych elementów systemu słuchowego. Niedostatecznie zaopatrzone w tlen ulegają stopniowej degradacji, a ich odbudowa jest niemożliwa.
Nie bez znaczenia jest także fakt, że nadwaga sprzyja rozwojowi cukrzycy – ryzyko wystąpienia problemów ze słyszeniem u diabetyków jest niemal dwukrotnie wyższe niż u osób zdrowych.
Nie należy zatem rezygnować z jazdy rowerem czy biegania w aparacie słuchowym. Pod warunkiem, że przestrzegamy kilku prostych zasad.
Trening w aparacie słuchowym – na co uważać?
Wilgoć i kurz to najwięksi wrogowie aktywnych użytkowników aparatów słuchowych. Po wniknięciu do wnętrza urządzenia, zanieczyszczenia mogą poważnie uszkodzić jego skomplikowany mechanizm. Zatykając otwory wentylacyjne i dźwiękowe, utrudniają prawidłowy odbiór bodźców akustycznych (dźwięki są zniekształcone, zakłócone przez trzaski). Jeśli aparat nie jest odpowiednio konserwowany – w krótkim czasie może odmówić posłuszeństwa.
Niezależnie od tego, czy używamy aparatu słuchowego na siłowni czy podczas treningu na świeżym powietrzu, musimy możliwie najbardziej zminimalizować oddziaływanie niekorzystnych bodźców. Po pierwsze odpowiednio zabezpieczyć go na czas ćwiczeń, po drugie – skrupulatnie dbać o jego higienę.
Jak ćwiczyć w aparacie słuchowym?
Korzystanie z aparatu słuchowego podczas ćwiczeń ruchowych powinno skłonić Cię do zaopatrzenia się w kilka przydatnych akcesoriów.
Przy niewielkim ubytku słuchu dobrym rozwiązaniem jest zakładanie na czas treningu opaski przeciwpotnej. Należy zrobić to w taki sposób, by zakryła także aparat. Uchronimy w ten sposób urządzenie przed kontaktem z potem i pyłem, a jednocześnie utrzymamy je stabilnie w przewodzie słuchowym. Niestety, przy dużym niedosłuchu stosowanie opaski może powodować sprzężenia zwrotne.
Jeśli preferujesz sporty kontaktowe – postaw na kask. W razie uderzenia w głowę zniweluje on wstrząsy, które mogą uszkodzić urządzenie.
Ciekawym rozwiązaniem jest także klips, przy pomocy którego możesz przypiąć aparat do ubrania. Jeśli obawiasz się, że podczas wykonywania dynamicznych ruchów aparat wypadnie Ci z ucha, warto skorzystać z takiej formy zabezpieczenia.
Czyszczenie i osuszanie aparatu słuchowego
Najważniejszą zasadą korzystania z aparatu słuchowego w czasie ćwiczeń jest jego regularna pielęgnacja. Po zakończeniu treningu obudowę aparatu należy dokładnie wytrzeć miękką ściereczką, najlepiej ze środkiem antybakteryjnym. Wilgoć i woskowina tworzą doskonałe środowisko do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów, które mogą wywołać bolesne zapalenie ucha.
Niezbędny jest także osuszacz, w który warto zaopatrzyć się u protetyka słuchu. Może on mieć formę elektronicznego pudełka lub kapsuły, do której wrzucamy higroskopijny preparat, a następnie szczelnie zamykamy razem z aparatem. Najlepiej, by osuszanie trwało całą noc, jednak, jeśli masz taką możliwość, warto zrobić to zaraz po skończonym treningu. Pamiętaj, by wcześniej wyjąć z urządzenia baterie i pozostawić otwartą kieszeń.
Odpowiedni aparat
Rynek aparatów słuchowych jest bardzo bogaty i nieustannie się rozwija. Producenci ciągle poszukują nowych rozwiązań, by wyjść naprzeciw potrzebom pacjentów, także tych z zacięciem sportowym.
W naszej ofercie znajdziesz urządzenia renomowanych marek, a specjalista pomoże Ci dostosować je do prowadzonego trybu życia. Proponujemy nowoczesne, kompaktowe aparaty odporne na wstrząsy oraz doskonale dopasowane do anatomii ucha. Zapomnij, że nosisz aparat i w pełni skoncentruj się na treningu.