Kto może wykonywać badania słuchu?
Regularne badanie słuchu ma bardzo duże znaczenie zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Warto zaznaczyć, że wspomniany problem nie dotyczy wyłącznie seniorów, u których pogorszenie słuchu pojawia się wraz z wiekiem. Na dyskomfort związany z odbieraniem dźwięków coraz częściej skarżą się także ludzie młodzi. Wynika to między innymi z tego, że coraz więcej czasu spędzamy w miejscach, gdzie poziom hałasu jest zdecydowanie zbyt wysoki.
Poniżej przyjrzymy się bliżej temu, kto może wykonywać badanie słuchu, na czym ono polega, a także czy można przeprowadzić je samodzielnie w domu. Sprawdź koniecznie szczegóły i zadbaj o swoje zdrowie.
Spis treści
Kto może wykonywać badania słuchu?
Pierwsza osoba, do jakiej należy się udać, jeżeli chodzi o wspomniane badanie, to protetyk słuchu. Warto mieć na uwadze to, że zakres jego kompetencji jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi:
- diagnozowanie niedosłuchu u dorosłych oraz dzieci;
- badanie słuchu zarówno metodami obiektywnymi, jak i subiektywnymi;
- wykonywanie badań audiometrycznych;
- dobór aparatów słuchowych;
- serwis i naprawa wspomnianych urządzeń;
- długofalową opiekę nad osobą noszącą aparat;
- dostrojenie aparatu do aktualnych potrzeb pacjenta;
- wykonywanie odcisków kanałów słuchowych oraz wkładek usznych.
Warto udać się na badanie słuchu do protetyka, jeżeli zależy nam na fachowej diagnozie bez kolejek i skierowania. Pamiętajmy też o tym, że specjalista – w razie konieczności – pomoże nam dobrać aparat najlepiej dopasowany do ubytku słuchu, jak też naszych indywidualnych oczekiwań. Na wsparcie możemy liczyć również w czasie noszenia aparatu słuchowego, co jest bardzo ważne, na przykład w przypadku pojawienia się ewentualnych problemów z urządzeniem.
Jeżeli natomiast zajdzie taka potrzeba, protetyk słuchu może skierować nas na konsultację i badania prowadzone przez lekarza specjalistę.
Czym jest badanie słuchu?
Badanie słuchu polega na sprawdzeniu, czy pacjent dobrze odbiera dźwięki, jakie docierają do niego z zewnątrz. Powinien się na nie zdecydować każdy, kto zaobserwował u siebie gorsze słyszenie, szumy uszne, albo zwyczajnie – chciałby mieć pewność, że z jego słuchem jest wszystko w porządku. Badanie słuchu zalecane będzie również każdemu, kto ukończył 50. rok życia (wtedy często pojawiają się pierwsze oznaki utraty słuchu) albo w przeszłości pracował w hałasie.
Badanie może być wykonane między innymi u protetyka słuchu, gdzie przed jego rozpoczęciem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Jego celem jest między innymi uzyskanie niezbędnych informacji związanych z przebytymi chorobami bądź higieną uszu. Następnie sprawdza się, czy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, a przewód słuchowy jest drożny.
Pierwszym badaniem, jakie należy wymienić, jest audiometria tonalna. Dzięki niej można określić, jaki najniższy poziom dźwięku jest w stanie usłyszeć pacjent na danej częstotliwości. Badanie jest bardzo proste – osoba badana nakłada na uszy szczelne słuchawki, przez które puszcza się dźwięki o różnym natężeniu na częstotliwościach w zakresie 125 – 8000 Hz. Pacjent ma za zadanie nacisnąć przycisk, gdy zaczyna słyszeć dźwięk (metoda wstępująca) albo przestaje go słyszeć (metoda zstępująca).
Następnie przeprowadzana jest audiometria słowna. Jej zadaniem jest określenie, na jakim poziomie pacjent rozumie słowa przy danej głośności. Przeprowadza się ją w przypadku, gdy wynik pierwszego badania wskazuje na niedosłuch albo sam badany skarży się na słabe rozumienie mowy. W tym badaniu pacjent również zakłada słuchawki i ma powtarzać na głos słowa, które powtarzane są na różnym poziomie głośności.
Kolejnym przykładem jest audiometria impedancyjna. Badanie przeprowadza się, kiedy istnieje podejrzenie nieprawidłowego działania ucha środkowego (błona bębenkowa i kosteczki słuchowe). Składa się na nią tympanometria oraz pomiar odruchu strzemiączkowego. W trakcie badania słuchu, specjalna sonda umieszczana jest w zewnętrznym przewodzie słuchowym i ma na celu sprawdzić podatność błony bębenkowej pacjenta na wychylenia. W ten sposób można sprawdzić otosklerozę (choroba kosteczek ucha środkowego, która prowadzi stopniowo do utraty słuchu), infekcje ucha środkowego, a także określić drożność trąbki słuchowe.
Kompleksowo przeprowadzone badania słuchu pozwalają ocenić, co może być ewentualną przyczyną problemów ze słuchem i jakie rozwiązania zapobiegawcze należy wdrożyć.
Czy na badanie słuchu potrzebne jest skierowanie?
Badanie słuchu możemy wykonać bez skierowania, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i z pewnością sprawia, że większość osób zadba w ten sposób o swoje zdrowie. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się właśnie do protetyka słuchu, który nie tylko wykona badanie, ale – w razie potrzeby – pomoże nam także dobrać aparat słuchowy i udzieli niezbędnego wsparcia.
Czy badania słuchu można wykonać samemu?
W ostatnim czasie wiele osób decyduje się na przeprowadzenie samodzielnego, internetowego badania słuchu w zaciszu własnego domu. Wspomniany test słuchu nie zajmuje dużo czasu. Aby go wykonać, potrzebny nam będzie komputer i słuchawki, a także ciche pomieszczenie. Tego typu badanie słuchu może być dobrym wstępem do tego, aby sprawdzić czy u nas lub kogoś z naszych bliskich nie pojawiły się problemy ze słuchem.
Warto jednak nie poprzestawać tylko na nim. Jeżeli obserwujemy u siebie (albo kogoś bliskiego) pogorszenie komfortu słyszenia, czujemy, że nasze uszy są zatkane albo dokuczają nam szumy – koniecznie powinniśmy zgłosić się do specjalisty, który pomoże nam zdiagnozować problem, określi jego przyczynę, a na końcu zaproponuje właściwą profilaktykę.