W jaki sposób dbać o słuch?
Ryzyko ubytku słuchu zwiększa się, gdy na co dzień nie podejmujemy działań, które mają na celu jego ochronę. Tymczasem bardzo wiele czynników działa negatywnie na narząd słuchu: długotrwałe przebywanie w środowisku o wysokim poziomie hałasu, różnego typu infekcje czy chociażby puszczanie z odtwarzacza muzyki zbyt głośnej muzyki. Zatem jak dbać o słuch, by przez możliwie najdłuższy czas dobrze słyszeć?
Spis treści
Higiena: podstawa dbania o słuch
By chronić narząd słuchu, trzeba przede wszystkim zadbać o higienę uszu. Zbieranie się w uszach woskowiny to zupełnie normalne zjawisko, jednak konieczne jest regularne usuwanie woskowiny. Nie należy robić tego popularnymi patyczkami higienicznymi – z ich pomocą wpychamy ją w głąb kanału słuchowego, co może prowadzić do tworzenia czopów. Dodatkowo istnieje ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej.
Wykonując higienę uszu, należy delikatnie myć je wodą z mydłem (zewnętrzną część ucha). Do czyszczenia uszu i usuwania woskowiny warto wybierać specjalne preparaty apteczne pomagające pozbyć się woskowiny z przewodu słuchowego.
Dowiedz się więcej: Jak bezpiecznie czyścić uszy?
Jak dbać o słuch? Unikaj hałasu!
Nie da całkowicie wyeliminować ze swojego otoczenia wszystkich źródeł hałasu – generują go jeżdżące pod naszymi oknami samochody, działające zakłady przemysłowe i tym podobne. Jednak o ile to możliwe, w codziennym życiu staraj się chronić słuch i unikaj hałasu, za którego stworzenie sam odpowiadasz.
Zacznij od tego, by ograniczać głośność odtwarzacza muzyki, zwłaszcza gdy słuchasz przy pomocy słuchawek. Warto zdecydować się na słuchawki nauszne, które nie wpływają tak negatywnie na błonę bębenkową jak te, które są wewnątrzuszne.
Na poziom hałasu we własnym domu wpłyniesz także podczas zakupów nowych urządzeń, porównując sprzęty AGD również pod względem natężenia emitowanego przez nie dźwięku i hałasu.
Zapobiegaj, badaj się i nie unikaj wizyt u lekarza
Jeśli chcesz dbać o słuch, powinieneś wyrobić sobie pewne nawyki, których celem jest ochrona uszu. Zakrywa i osłaniaj uszy przed wiatrem oraz niskimi temperaturami poprzez noszenie czapek czy opasek. Sporo problemów z niedosłuchem jest efektem infekcji oraz stanu zapalnego, dlatego by dbać o słuch, nie można ignorować symptomów choroby.
Jeśli już zauważasz, że Twoja jakość słyszenia spadła czy pojawiają się szumy uszne, koniecznie wykonaj badania kontrolne i sprawdź swój słuch na badaniach słuchu. Specjalista wykona testy za pomocą aparatu, pozwalające ocenić, jak dobry słuch masz oraz jak wygląda Twój przewód słuchowy. Osoby zmagające się z niedosłuchem mogą wymagać czyszczenia uszu w gabinecie laryngologa – mowa przede wszystkim o sytuacji powstania czopu, który uniemożliwia prawidłowe działanie przewodu słuchowego oraz kanału słuchowego.
Gdy konieczna jest rehabilitacja słuchu za pomocą aparatu, istotne staje się jego dopasowanie, by uzyskać jak najlepszą jakość słyszenia. Pomoże w tym audiolog – specjalista w zakresie diagnozowania i leczenia zaburzeń słuchu. Dopasuje sprzęt, a także przekaże praktyczne porady, jak w codziennym życiu dbać o swój słuch, aby w jak najlepszej kondycji utrzymywać przewód słuchowy oraz jego poszczególne istotne elementy (np. błonę bębenkową).
Sprawdź: Jak przebiega badanie słuchu
Bibliografia:
Środa z profilaktyką. Zrób dobry ruch i zadbaj o słuch. Ulotka NF. Dostęp: 18.03.2023 https://www.nfz-krakow.pl/gfx/nfz-krakow/userfiles/i-krzywda/sorda-z-profialktyka_profilaktyka-sluchu_ulotka-ost-1.pdf
Borkowska, Z., Cybulski, M. Podstawowe zasady profilaktyki słuchu wśród uczniów i nauczycieli. [w:] Kowalczuk, K., Krajewska-Kułak, E., Cybulski, M. (red). Wybrane choroby cywilizacyjne XXI wieku., s. 142-157.