Łóżko na pilota dla chorych – dlaczego warto?
Opiekując się niepełnosprawnym bliskim, staramy się zapewnić mu jak najbardziej komfortowe warunki. Z pomocą przychodzi szeroki asortyment różnego typu sprzętów rehabilitacyjnych. Jednym z podstawowych urządzeń, w które należy się zaopatrzyć, zajmując się chorym leżącym, jest łóżko ortopedyczne sterowane pilotem. Jak działa i dlaczego warto postawić na elektryczne łóżko rehabilitacyjne?
Spis treści
Łóżko medyczne na pilota – nieodzowne wsparcie niepełnosprawnych
Dobór sprzętu medycznego w sytuacji, kiedy opiekujemy się niepełnosprawnym bliskim, może stanowić wyzwanie. Prawidłowe rozpoznanie potrzeb chorego wymaga wiedzy na temat specyfiki choroby, z którą się zmaga, ale także znajomości jego preferencji i indywidualnych potrzeb. Zakup zawsze warto skonsultować, np. z fizjoterapeutą czy pracownikiem sklepu medycznego, jednak ostateczną decyzję musimy podjąć sami, biorąc pod uwagę choćby nasze możliwości finansowe.
Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia mieszkania pacjenta leżącego jest łóżko rehabilitacyjne. Jeszcze niedawno do dyspozycji mieliśmy głównie łóżka mechaniczne, sterowane manualnie, jednak dziś coraz częściej korzysta się z elektrycznych łóżek rehabilitacyjnych. Można znaleźć je nie tylko w szpitalach czy domach opieki, ale także w użytku prywatnym. Łóżko na pilota dla chorych to zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań, jakie możemy wprowadzić, rozpoczynając opiekę nad osobą niesprawną fizycznie, długotrwale przebywającą w pozycji leżącej.
To sprzęt, w który należy zaopatrzyć się nie tylko ze względu na dobro chorego, ale także z troski o własne zdrowie i komfort.
Sprawdź, jak dbać o higienę osoby leżącej
Łóżko rehabilitacyjne elektryczne – jak działa?
Elektryczne łóżko szpitalne wyposażone jest w siłowniki sterowane przy użyciu pilota, całość zaś podłącza się bezpośrednio do prądu. Fakt ten należy uwzględnić aranżując pokój osoby niesprawnej – gniazdko powinno znajdować się jak najbliżej łóżka, by zminimalizować liczbę wijących się na podłodze kabli. Przewód nie powinien być naprężony ani narażony na uszkodzenie, np. podczas zmiany pozycji łóżka. Łóżko elektryczne jest w pełni bezpiecznie podczas użytkowania dzięki adapterom napięcia.
Jak sterować łóżkiem na pilota?
Przy użyciu pilota możemy w pełni płynnie regulować poszczególne elementy łóżka. Zależnie od modelu zmianie pozycji ulegają różne jego segmenty – im więcej płaszczyzn można sterować zdalnie, tym lepiej. Najczęściej używane są łóżka czterosegmentowe, jednak stopień zaawansowania technologicznego warto rozważyć, uwzględniając poziom mobilności i samodzielności pacjenta. Może się okazać, że w pełni wystarczające będzie elektryczne łóżko dwufunkcyjne, gdzie regulacji podlegają okolice zagłówka i nóg.
Regulacja kąta nachylenia leża pozwala na sprawne przejście pacjenta z pozycji leżącej do półleżącej i siedzącej. Ułatwia również pionizację. Przed zakupem warto zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość ustawienia pozycji drenażowych – Trendelenburga i anty-Trendelenburga. Pierwsza z nich zakłada ułożenie głowy poniżej poziomu ciała, w przypadku drugiej stopy znajdują się niżej niż tułów. To istotne, zwłaszcza kiedy bliski ma problemy z układem krążenia lub oddychaniem.
Sterując łóżko pilotem, możemy dodatkowo bezproblemowo ustawić odpowiednią wysokość leża.
Interesuje Cię wynajem? Sprawdź, jak wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne w BRANDvital
Dlaczego warto wybrać łóżko medyczne sterowane pilotem?
Łóżko szpitalne regulowane elektrycznie to przede wszystkim znaczne ułatwienie w codziennej opiece nad osobą leżącą. Konieczność ciągłego podnoszenia bliskiego podczas podawania mu posiłków, czynności higienicznych czy choćby zmiany pościeli, to ogromne obciążenie fizyczne dla opiekuna, stwarzające poważne zagrożenie zdrowotne. Jeżeli bliskim zajmuje się osoba starsza, wykonanie pewnych czynności staje się wręcz niemożliwe. Dzięki opcji bezwysiłkowej regulacji łóżka, pielęgnacja chorego staje się mniej wymagająca i bardziej efektywna.
Samodzielna obsługa łóżka regulowanego elektrycznie to również ogromne udogodnienie samego chorego. Zwiększenie samodzielności w zakresie zmiany pozycji ciała nie tylko poprawia codzienny komfort życia, ale pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną, zachęca do podejmowania trudu ćwiczeń i kontaktu z innymi domownikami. Poczucie takiej swobody jest niezwykle ważne w przypadku pacjentów długotrwale unieruchomionych.
Podpowiadamy, jak wybrać podnośnik dla osoby leżącej