Szyna CPM – ćwiczenia bierne. Jak ćwiczyć po operacjach stawu biodrowego i kolanowego
Chcesz wrócić do pełnej sprawności po operacji stawu kolanowego lub biodrowego? Nie wiesz jak to zrobić? Szyna CPM może okazać się dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Z tego artykułu dowiesz się jak ćwiczyć na szynie, aby szybko wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Jest to prostsze niż myślisz.
Spis treści
Co daje nam szyna CPM i kiedy ją stosować?
Szyna CPM charakteryzuje się możliwością wykonywania na niej ćwiczeń biernych. Tego typu aktywność nie angażuje mięśni. Szyna nie wymaga wkładu siły pacjenta, działa za niego. Dlatego też doskonale sprawdza się w przypadku porażeń wiotkich, spastycznych lub niedowładów znacznego stopnia. Jeśli stan chorego uniemożliwia codzienną aktywność fizyczną, ćwiczenia z szyną mogą okazać się nieocenionym wsparciem w rehabilitacji.
Skąd mamy wiedzieć czy należy stosować szynę CPM? W tym celu najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą. Zajmie się on doborem odpowiedniej szyny, dostosuje częstotliwość i czas ćwiczeń do potrzeb pacjenta, zaleci odpowiednie zakresy zgięcia i wyprostu kolana oraz tempo wykonywanych ruchów.
Kiedy zacząć ćwiczyć na szynie CPM?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego jak poważny był uraz oraz od stanu pacjenta po operacji. Dużą rolę odgrywa tutaj również wiek oraz stopień sprawności fizycznej. Moment, w którym można zacząć wykonywać ćwiczenia, powinien określić lekarz. Bardzo często zaleca się poruszanie kończyną już w pierwszej dobie po operacji. Ćwiczenia na szynie CPM powinny również być wykonywane w przypadku zerwania więzadła kolanowego.
Jak ćwiczyć na szynie CPM?
Ćwiczenia na szynie CPM mają na celu zwiększenie zakresu ruchu w stawie kolanowym. Dla pełnego bezpieczeństwa należy rozpoczynać od niewielkich kątów zgięcia (maksymalnie do 45°). Z każdym dniem zakres ten zwiększa się, najczęściej o około 5-10°. Dzięki temu kończyna po zabiegu z dnia na dzień staje się coraz bardziej sprawna.
Szyna CPM to również nieocenione wsparcie w procesie rehabilitacji stawu biodrowego. W tej sytuacji ćwiczenia z wykorzystaniem szyny polegają na wykonywaniu zgięć w stawie biodrowym. Tutaj, podobnie jak w przypadku stawu kolanowego, stopniowo zwiększamy zakres zgięcia, aż do uzyskania pełnej sprawności.
Podczas ćwiczenia z szyną CPM należy zwrócić uwagę na ruch przeprostu w stawie kolanowym. Jest on niezwykle ważny w procesie rehabilitacji i nie powinniśmy o nim zapominać. Jeśli korzystasz ze stabilizatora to pamiętaj, aby zdjąć go przed wykonywaniem ćwiczeń na szynie.
Po wykonywaniu ćwiczeń na szynie CPM możesz odczuwać lekki ból. Nie należy się tym przejmować, to normalne w procesie rehabilitacji.
Czy ćwiczenia bierne są konieczne?
Ćwiczenia bierne to niezwykle ważna, wręcz konieczna czynność w procesie rehabilitacji kończyn. Ich celem jest zapobieganie powstawaniu przykurczów oraz zmian patologicznych w stawach i tkankach okołostawowych. Aktywność bierna ma bardzo dobry wpływ na podtrzymanie i poprawę sprawności mięśni, a także oddziałuje na ich długość, elastyczność oraz ruchomość. Szyna CPM zapobiega zesztywnieniu stawów.
Warto również pamiętać o fizjologicznym znaczeniu biernych ćwiczeń. Usprawniają one odpływ krwi żylnej z obwodu, co zapobiega obrzękom zastoinowym.
Jak ustawić szynę i jak często na niej ćwiczyć?
Ustawieniem odpowiednich zakresów oraz określeniem czasu i częstotliwości wykonywanych ćwiczeń powinien zająć się fizjoterapeuta. Ćwiczenia z wykorzystaniem szyny wykonuje się zazwyczaj 2-3 razy dziennie przez 1-3 godzin. Oczywiście zalecenia, jakie otrzymasz, mogą od tego odbiegać. Tak jak wcześniej wspominaliśmy – rehabilitacja po urazach jest bardzo indywidualną kwestią.
Pacjenci pragną jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności fizycznej. Jednak należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze. Dlatego też nie powinniśmy zbyt szybko zwiększać zakresów ruchu ani czasu wykonywanych ćwiczeń. Nie należy również zmieniać przebiegu rehabilitacji bez konsultacji z fizjoterapeutą. Przeforsowanie kończyny po urazie może znacznie wydłużyć czas powrotu do zdrowia.
Zastanawiasz się czy szyna, na którą się zdecydujesz, będzie odpowiednia dla twojego wzrostu i wagi? W zasadzie wszystkie szyny posiadają możliwość regulacji, dzięki której dostosujesz ją do swoich potrzeb. Poproś fizjoterapeutę o pomoc w dopasowaniu szyny.
Czy warto kupić szynę CPM?
Jeżeli otrzymałeś takie zalecenie od lekarza, to jak najbardziej warto. Jednak koszt zakupu takiego urządzenia może okazać się sporym problemem dla większości z nas. Ceny szyn CPM są bardzo zróżnicowane i wahają się od 8 do nawet 45 tysięcy złotych. Szpitale i ośrodki rehabilitacji zazwyczaj mają w swoim wyposażeniu tego typu sprzęt. Czy w tej sytuacji rehabilitacja w zaciszu domowym jest dla większości z nas niedostępna?
Otóż nie! Szynę CPM można wypożyczyć na okres trwania rehabilitacji. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, a kosztowny sprzęt nie będzie zalegał w domu po powrocie do zdrowia. Jeżeli obawiasz się powrotu kontuzji, warto zainwestować w używany sprzęt rehabilitacyjny, którego koszt będzie zdecydowanie niższy. Dowiedz się ile kosztuje wynajem szyny CPM i znajdź odpowiedni dla siebie model.
Konsultacja z fizjoterapeutą najważniejsza
Rehabilitacja powinna odbywać się pod okiem specjalisty. To on może zalecić Ci ćwiczenia z wykorzystaniem szyny CPM. W sklepach zajmujących się sprzedażą sprzętu medycznego również pracują fizjoterapeuci, którzy pomogą Ci wybrać odpowiednie urządzenie. Sprawdź jakie sklepy medyczne znajdują się w Twojej okolicy i porównaj ceny oferowanych przez nich szyn CPM. Szybki powrót do pełnej sprawności jest niewątpliwie ważny, ale najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Warto o tym pamiętać.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital