Szyna CPM – sposób na skuteczną rehabilitację kolana
Rehabilitacja stawu kolanowego, zwłaszcza po operacji tej okolicy, jest żmudna i długotrwała. Wymaga też zastosowania specjalistycznych sprzętów. Ćwiczenia na szynie CPM niosą szereg potwierdzonych przez specjalistów korzyści. Skracają czas powrotu do sprawności i przeciwdziałają rozwojowi powikłań pozabiegowych. Kiedy warto ją stosować i na jakie dokładnie efekty można liczyć?
Spis treści
Szyna CPM – szyna do ćwiczeń biernych kolana
Continuous Passive Motion – bo właśnie od pierwszych liter tych słów powstał skrót CPM – oznacza ciągły ruch pasywny, a więc taki, który nie wymaga od pacjenta użycia siły. Szyna CPM to urządzenie napędzane silnikiem, które w sposób bierny porusza stawem, wychylając go w określonym zakresie w przód i w tył. Regulacji podlega kąt zgięcia i wyprostu kolana, a także czas przerwy pomiędzy kolejnymi ruchami. Sprzęt jest wykorzystywany w procesie fizjoterapii różnych części ciała, jednak najczęściej służy jako urządzenie do rehabilitacji kolana.
Wskazania do stosowania szyny CPM obejmują przede wszystkim stany po różnego typu operacjach i zabiegach wykonywanych na stawie kolanowym, m.in.:
- rekonstrukcji więzadła ACL,
- wymiany stawu kolanowego,
- operacji na chrząstce stawowej,
- osteotomii korekcyjnej,
- artroskopii z wycięciem błony maziowej,
- implantacji endoprotezy.
Ćwiczenia zalecane są także po złamaniach, zwichnięciach i innych kontuzjach w obrębie stawu. Mogą wykonywać je również pacjenci cierpiący na zaniki mięśniowe, niedowłady i porażenia. Jej wykorzystanie rekomendowane jest wszystkim pacjentom, którzy nie mogą samodzielnie inicjować i prowadzić ruchu kończyny.
Przeczytaj również: Operacja kolana – co robić po zabiegu?
Jakie są efekty używania szyny rehabilitacyjnej?
Stosowanie szyny do ćwiczeń biernych kończyny dolnej pozwala przywrócić prawidłową ruchomość stawu po operacji. Znosi uczucie sztywności, poprawia zakres ruchu i pomaga zapobiegać tworzeniu się tkanki bliznowatej. Praca z szyną rehabilitacyjną CPM zmniejsza również ryzyko rozwoju zakrzepicy żył głębokich – stosunkowo często występującego powikłania po operacji kolana. Podsumowując – to skuteczny sposób na przeciwdziałanie negatywnym skutkom długotrwałego unieruchomienia, z których wystąpieniem trzeba się liczyć po każdym zabiegu w obrębie stawu kolanowego. Praca z urządzeniem skraca czas hospitalizacji i przyspiesza odzyskanie sprawności.
Kiedy i jak używać szyny do rehabilitacji kolana?
Stosowanie szyny do biernego zginania kolana w wielu przypadkach można rozpocząć już na sali pooperacyjnej tego samego lub kolejnego dnia po zabiegu. Zależnie od przypadku, lekarz może zarekomendować ciągłą pracę z urządzeniem z przerwami na inne formy mobilizacji. Na tym etapie ćwiczenia zmniejszają obrzęki poprzez poprawę przepływu krwi i limfy w operowanych tkankach, co przyspiesza ich regenerację.
Po otrzymaniu wypisu rehabilitację należy kontynuować w domu. Częstotliwość treningu i czas trwania pojedynczej sesji powinien ustalić fizjoterapeuta. Ćwiczenia na szynie CPM można wykonywać nawet 2-3 razy dziennie, przy czym czas trwania jednej sesji wynosi od około godziny do dwóch. Cała terapia może potrwać kilka tygodni, jednak to, jak długo korzystać z szyny CMP oraz jaka powinna być intensywność ćwiczeń, pozostaje kwestią indywidualną. Pewne jest, że kończyny nie należy nadmiernie forsować. Zbyt szybkie zwiększenie zakresu wykonywanych ruchów czy wydłużenie czasu ćwiczeń bez wyraźnych wskazań specjalisty może spowodować pogorszenie stanu wyjściowego.
Jak ćwiczyć na szynie rehabilitacyjnej CPM na kolano?
Z urządzenia korzysta się najczęściej leżąc w łóżku bądź w wygodnej pozycji siedzącej. Maszyna zaopatrzona jest w pilot lub czytelny panel sterowania ręcznego, który pozwala ustawić limit wyprostu i zgięcia kolana oraz prędkość ruchów. Istnieje też możliwość zatrzymania i odwrócenia ruchu w dowolnym momencie. Początkowo zgięcie nie powinno przekraczać 45⁰. Z każdym dniem można zwiększać tę wartość o 5-10⁰. Ważne jednak, by ruch nie wywoływał bólu.
Dzięki szerokiej możliwości regulacji, szynę do ćwiczeń kolana można dostosować do długości kończyny. Pomocna tu będzie instrukcja dołączona do każdego urządzenia. W razie trudności lub wątpliwości, czy szyna została prawidłowo wyregulowana, warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.
Należy pamiętać, że używanie szyny do ćwiczeń stawu kolanowego powinno być wpisane w plan terapii, uwzględniającej inne zabiegi, np. ćwiczenia izometryczne. Plan ten ustala fizjoterapeuta.
Sprawdź także: Szyna CPM – ćwiczenia bierne. Jak ćwiczyć po operacjach stawu biodrowego i kolanowego
Ile kosztuje szyna CPM do rehabilitacji kolana?
Niestety, na liście refundowanych przez NFZ sprzętów medycznych nie znajdziemy szyny CPM. Cena urządzenia jest tymczasem bardzo wysoka, waha się w granicach od 8 do nawet 45 tysięcy złotych. Zakup jej na własność jest zatem dla większości pacjentów nieosiągalny.
Alternatywą jest skorzystanie z usług wypożyczalni. To doskonałe rozwiązanie, jeśli urządzenie jest potrzebne tylko tymczasowo – po zakończeniu rehabilitacji można je zwrócić, dzięki czemu sprzęt nie zalega w domu. Zaletą są też oczywiście niskie koszty wynajmu, sięgające nawet około 20 zł za dobę.
W BRANDvital także oferujemy możliwość wypożyczenia szyny CPM w wygodnym systemie niewielkich opłat abonamentowych. Nasze sprzęty pochodzą wyłącznie od zaufanych producentów od lat działających w branży medycznej. Dzięki najwyższym standardom serwisowania i konserwacji są one niezawodne i całkowicie bezpieczne w użytkowaniu.
Potrzebujesz dodatkowych informacji na temat dostępnych rozwiązań bądź warunków wynajmu? Skontaktuj się z nami. Nasi wykwalifikowani fizjoterapeuci odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Zapraszamy!