Ból kolan – przyczyny i rozwiązania problemu
Ból kolan jest objawem licznych schorzeń – sama reumatologia wyszczególnia ponad 200 chorób, którym towarzyszy ból stawów kolanowych. Dolegliwości mogą mieć charakter przewlekły lub ostry, jedne są typowe dla osób młodych, inne rozwijają się przede wszystkim u seniorów. Każdy przypadek wymaga precyzyjnego określenia przyczyn i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Spis treści
Ból kolan – przyczyny
Trudno omówić wszystkie możliwe powody bolącego kolana. Do najbardziej oczywistych należą urazy (stłuczenia, skręcenia złamania), jednak w ogromnej liczbie przypadków dolegliwości mają podłoże przeciążeniowe lub zwyrodnieniowe.
Bóle nóg i kolan a przeciążenia
Długotrwałe przeciążanie kolan podczas intensywnych treningów czy wykonywania prac fizycznych może doprowadzić do powstawania mikrourazów w obrębie struktur budujących staw. Z czasem nakładają się one na siebie, wywołując rozległe zmiany dające uciążliwe objawy, w tym ból kolana przy zginaniu i prostowaniu. Wśród najbardziej powszechnych dysfunkcji o takim charakterze wymienia się kolano skoczka oraz kolano biegacza.
Kolano skoczka – ból z przodu kolana
Kolano skoczka to potoczne określenie degeneracji więzadła rzepki. Więzadło jest rodzajem „taśmy” łączącej dolną część rzepki z kością piszczelową. Jej niszczenie obserwuje się zwykle u osób aktywnych fizycznie, uprawiających dyscypliny, w których konieczne jest nagłe podbieganie, np. siatkówkę. Rozwojowi kolana skoczka sprzyjają przede wszystkim brak odpowiedniego przygotowania technicznego oraz nadmierne obciążające treningi.
Bolące kolano staje się tkliwe i nierzadko opuchnięte, a dolegliwości nasilają się w trakcie i po treningu. Ból staje się bardziej dotkliwy podczas wchodzenia po schodach czy biegania, może skutkować utykaniem.
Kolano biegacza – bolące kolano po bieganiu i w trakcie aktywności
Kolano biegacza to przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego typowe dla osób uprawiających bieganie. Powodem są głównie błędy treningowe, m.in. zbyt szybkie tempo biegu, pokonywanie zbyt długich tras czy brak przerw na odpoczynek przy długich dystansach.
Ten rodzaj dysfunkcji objawia się bólem kolana z boku po zewnętrznej stronie. Ból jest ostry i stopniowo się nasila, wymuszając zaprzestanie dalszej aktywności.
Zwyrodnieniowy ból w kolanach
Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych nie ma jak dotąd jednoznacznie ustalonej przyczyny. Wiąże się ją przede wszystkim ze starzeniem się organizmu, a wśród czynników ryzyka wymienia się m.in.: nadwagę, otyłość, nieleczone urazy więzadeł i łąkotek, a także choroby reumatyczne.
Pacjenci zgłaszają ból kolana od wewnętrznej strony, który nasila się zarówno po dłuższym spoczynku, jak i po aktywności. Dość częsty jest ból kolan w nocy, co staje się powodem problemów ze snem. Rano pojawia się sztywność stawów ustępująca po rozruszaniu. Typowe jest też uczucie przeskakiwania w kolanie i zmiana obrysu stawu. Choroba może powodować ból w obu kolanach lub obejmować tylko jeden staw.
Co jeszcze wywołuje ból stawów kolanowych?
Do innych, dość często występujących przyczyn bólu kolan zaliczają się:
- torbiel Bakera – przestrzeń wypełniona nadmiernie produkowanym płynem stawowym; rozwija się m.in. w odpowiedzi na uszkodzenie łąkotek lub więzadeł czy zmiany zwyrodnieniowe; wywołuje ból pod kolanem z tyłu,
- wady postawy – zaburzają oś stawu i powodują nierównomierne obciążenie kolan; zaliczają się tu takie defekty, jak szpotawość i koślawość kolan, ale także skolioza czy płaskostopie,
- reumatoidalne zapalenie stawów – zapalenie obejmujące błonę maziową stawów, które z czasem dotyka chrząstki, więzadła, ścięgna i kości; powoduje ból i sztywność, a w zaawansowanych przypadkach nawet całkowite unieruchomienie stawów.
Ból w kolanach może świadczyć również o zapaleniu ścięgien, zakrzepicy żył głębokich, zwyrodnieniu stawu biodrowego czy dnie moczanowej.
Przeczytaj także: Ból kolan w nocy – gdzie należy upatrywać przyczyny?
Co stosować na ból kolan?
Leczenie jest zależne od bezpośredniej przyczyny dolegliwości. Jeśli ból jest krótkotrwały, umiarkowanie nasilony i nie utrudnia chodzenia, można zastosować domowe sposoby na ból kolan, takie jak zimne okłady czy kąpiele z solą Epson. Ulgę przyniosą dostępne bez recepty maści oraz żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Stały lub nawracający ból kolan wymaga konsultacji z lekarzem – internistą bądź ortopedą – który zleci odpowiednią diagnostykę (np. RTG, USG lub MR) i dobierze najlepsze metody leczenia. W niektórych przypadkach, zwłaszcza po zaawansowanych urazach, konieczna może być rehabilitacja. Ćwiczenia na bolące kolana ustala fizjoterapeuta.
Stabilizator stawu kolanowego
Osobom, u których ból wywołany jest kontuzją czy przeciążeniem kolana, często zalecane jest stosowanie specjalistycznego zaopatrzenia medycznego w postaci stabilizatora (m.in. stabilizator GenuTrain). Zapobiega on niepożądanym ruchom kolana w trakcie rekonwalescencji i koryguje jego ustawienie. Przeciwdziała też pogłębianiu się zmian i przyspiesza powrót do sprawności.
Decyzję o noszeniu stabilizatora powinien podjąć lekarz lub wykwalifikowany fizjoterapeuta. Nie należy dokonywać zakupu na własną rękę – nieumiejętnie dobrane zaopatrzenie może spowodować nasilenie dolegliwości.
Sprawdź również: Stabilizator kolana – kiedy go stosować i czy warto to robić?
Do wyboru pozostają stabilizatory elastyczne wykonane z dzianiny neoprenu lub softeku, a także stabilizatory sztywne produkowane z włókna węglowego i szklanego. Obydwa rodzaje dostępne są w naszym medycznym sklepie internetowym. Oferujemy nowoczesne, lekkie stabilizatory renomowanych producentów. Nasze produkty spełniają wszelkie normy i wymagania dotyczące wyrobów medycznych i są dostępne w najlepszych cenach na rynku. Zamów stabilizator bezpiecznie i wygodnie bez wychodzenia z domu lub skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej na temat naszej oferty.