Ból kości ogonowej – co go powoduje i jak go złagodzić?
Ból kości ogonowej może mieć zróżnicowane przyczyny – od błahych po bardzo poważne. W niektórych przypadkach dolegliwości mijają samoistnie przy wsparciu domowych sposobów, jednak pewne stany wymagają pilnej interwencji lekarskiej. Co wywołuje ból kości ogonowej i jak sobie z nim radzić?
Spis treści
Dlaczego boli kość ogonowa?
Kość ogonowa (guziczna) to końcowy odcinek kręgosłupa, który tworzą zrośnięte ze sobą kręgi. Jest to struktura podatna na różnego typu urazy oraz nadwyrężenia i to zwykle one są źródłem dolegliwości. Potencjalne przyczyny bólu kości ogonowej są jednak wielorakie, przy czym niektóre mogą stwarzać poważne zagrożenie zdrowotne, dlatego długotrwale utrzymującego się objawu nie można ignorować. Co najczęściej wywołuje ból kości guzicznej?
Ból kości ogonowej po upadku
Upadek na kość ogonową może prowadzić do jej stłuczenia lub złamania.
W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze stosunkowo niegroźnym uszkodzeniem tkanek miękkich, w drugim dochodzi do przerwania ciągłości kości. W obydwu stanach objawy są dość zbliżone. Pojawiają się:
- ból kości ogonowej przy siedzeniu, ale także podczas chodzenia; ból nasila się przy dotyku,
- problemy z poruszaniem się,
- siniaki, krwiak w miejscu urazu,
- opuchlizna wskazująca na rozwój stanu zapalnego.
Przy stłuczonej kości ogonowej symptomy są umiarkowane i ustępują po kilku dniach. Złamana kość ogonowa wywołuje ostre dolegliwości, które z biegiem czasu nie słabną, a domowe sposoby okazują się nieskuteczne.
Jak złagodzić ból? Jeśli kość jest stłuczona, ulgę może przynieść stosowanie maści zawierającej substancje o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym, np. diklofenak, oraz zimnych okładów. Złamanie wymaga interwencji lekarza. W tym przypadku również zaleca się leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne (doustne lub domiejscowe), a jeżeli kość uległa roztrzaskaniu, konieczne może być operacyjne usunięcie odłamków.
Ból kości ogonowej bez urazu
Boląca kość ogonowa bez wyraźnej przyczyny może być efektem siedzącego trybu życia. Wielogodzinne siedzenie (czy to za biurkiem, czy za kierownicą) powoduje przeciążenia, na które kość ogonowa jest szczególnie podatna. Brak ruchu osłabia głębokie struktury mięśniowo-więzadłowe stabilizujące kręgosłup. Co więcej może doprowadzić do zmiany ustawienia kości i związane z tym podrażnienia więzadeł i mięśni oraz zmiany zwyrodnieniowe.
Jak złagodzić ból? Warto zainwestować w ergonomiczną poduszkę do siedzenia. Specjalnie wyprofilowana, wykonana z termoplastycznej pianki dostosowującej się do anatomii użytkownika, odciąży kręgi i przywróci im poprawne ustawienie.
Przeczytaj także: Poduszka sensoryczna – poznaj wszystkie możliwości jej zastosowania
Ból kości ogonowej po porodzie i w ciąży
Ból kości ogonowej w ciąży to zwykle rezultat ucisku powiększającej się macicy na kręgosłup. Ból ma charakter rozlany, obejmuje cały dolny odcinek kręgosłupa. Kiedy kość ogonowa boli po porodzie, zazwyczaj jest to wynikiem silnego parcia podczas akcji porodowej. Gdy noworodek jest duży, w momencie, gdy schodzi do kanału rodnego, może dojść do odgięcia kości ogonowej i uszkodzenia więzadeł krzyżowo-guzicznych, pęknięcia, a nawet złamania kości. Typowy jest wówczas ból kości ogonowej przy wstawaniu, siadaniu, leżeniu na plecach czy zmianie pozycji.
Jak złagodzić ból? Jeżeli nie doszło do poważniejszego urazu, ulgę przyniesie leżenie na brzuchu, stosowanie ciepłych okładów (newralgiczne miejsce można polewać ciepłą wodą z prysznica) i środków przeciwbólowych (kobiety karmiące powinny zasięgnąć przed ich zażyciem opinii lekarza). I w tym przypadku zaleca się korzystanie z poduszki medycznej.
Poduszki ortopedyczne dostępne w naszym sklepie internetowym: Sunrise Medical JAY Basic, Sunrise Medical JAY Balance, Sunrise Medical JAY Easy Visco Cushion.
Boląca kość ogonowa a choroby kręgosłupa
Za bolesność niejednokrotnie odpowiadają zmiany chorobowe obejmujące dolny odcinek kręgosłupa, takie jak m.in.:
- zwyrodnienia,
- dyskopatia,
- rwa kulszowa,
- kręgozmyk,
- wady postawy.
Jak złagodzić ból? Problemy tego typu wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia i rehabilitacji, czasem nawet zabiegu operacyjnego. Pomocniczo i z wyraźnych wskazań specjalisty można używać prawidłowo dobranych ortez w postaci pasów lędźwiowych lub gorsetów, które działają stabilizująco i odciążająco.
Przeczytaj także: Zwyrodnienie kręgosłupa – objawy i sposoby leczenia
Ból kości ogonowej a endometrioza
Stały ból w okolicy krzyża u kobiet powinien skłonić do wykonania badań w kierunku endometriozy. To stan, w którym błona śluzowa wyściełająca macicę nieprawidłowo się rozrasta i wykracza poza jej jamę. Może pojawiać się m.in. w jajowodach i jajnikach, czego skutkiem jest nie tylko ból w dole pleców, ale także bolesne miesiączkowanie, ból podczas stosunku, ból w czasie oddawania moczu, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, problemy z zajściem w ciążę.
Jak złagodzić ból? Rozpoznanie endometriozy wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia – farmakoterapii (zaleca się m.in. doustne środki antykoncepcyjne, progestageny, niesteroidowe leki przeciwzapalne), chirurgicznego usunięcia ognisk endometriozy a w najcięższych przypadkach usunięcia macicy.
Inne przyczyny bólu przy kości ogonowej
Ból okolicy kości ogonowej oraz samej kości może wywoływać szereg innych czynników, m.in.:
- zawansowane hemoroidy (pojawia się ból kości ogonowej promieniujący do pośladka),
- nerwobóle splotu nerwowego krzyżowo-guzicznego,
- torbiele i ropnie (typowy jest ból kości ogonowej przy schylaniu i wstawaniu),
- nowotwór kości (np. guz olbrzymiokomórkowy kości krzyżowej, mięsak Edwiga),
- przewlekłe zaparcia (ból nasila się przy wypróżnianiu),
- wady postawy (np. plecy okrągłe).
Dodatkowo ból kości ogonowej po treningu, np. po długotrwałej jeździe na rowerze lub po bieganiu, może wskazywać na przeciążenie mięśni (najczęściej (mięśnia guzicznego, mięśnia dźwigacza, mięśnia gruszkowatego).
Należy pamiętać, że utrzymujące się dolegliwości wymagają konsultacji ze specjalistą (np., lekarzem POZ, ortopedą). Po przeprowadzonym wywiadzie i wykonaniu odpowiednich badań, będzie on mógł rozpoznać, od czego boli kość ogonowa oraz jakie leczenie należy wdrożyć w danym przypadku.