Ból stopy – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia
Ból stopy najczęściej jest wynikiem urazu – stłuczenia czy zwichnięcia. Zdarza się jednak, że stopa boli z powodu znacznie poważniejszych przyczyn, wymagających drobiazgowej diagnostyki i długotrwałego leczenia. Pod uwagę należy wziąć lokalizację dolegliwości. Ból śródstopia, ból w stopie z boku czy też ból pod poduszką mogą sygnalizować różne problemy. Co najczęściej wywołuje dyskomfort i jak sobie z nim radzić?
Spis treści
Co oznacza ból stopy – ból palców, śródstopia lub pięty?
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu stopy. W największej liczbie przypadków za dolegliwości odpowiadają zmiany miejscowe, czyli takie, które dotyczą bezpośrednio samej stopy. Do tej grupy można zaliczyć wszelkiego typu urazy – stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia i złamania – stopa z racji pełnionych funkcji i obciążenia, jest na nie szczególnie narażona. Ból stopy podczas chodzenia czy stania, opuchlizna i zaczerwienienie to objawy, które mogą wskazywać na kontuzje tego typu.
Co wywołuje ból palców u nóg?
Ból w okolicach palców może stanowić objaw haluksa, czyli tzw. palucha koślawego. Nieprawidłowe odchylenie palucha i wybrzuszenie jego podstawy wiąże się z charakterystycznym bólem z boku stopy, nasilającym się w czasie chodzenia.
Ból stopy u podstawy dużego palca może wskazywać również na tzw. paluch biegacza. Jest to uraz pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego, do którego dochodzi na skutek jego nadmiernego wyginania, co jest typowe właśnie dla biegaczy, ale także piłkarzy czy innych osób stale i długotrwale obciążających stopy w czasie aktywności.
Palce młotkowate to inny rodzaj deformacji odpowiadającej za uciążliwy ból pod palcami u stóp. W tym przypadku dochodzi do przykurczu zgięciowego palca, najczęściej drugiego, co ma zwykle źródło w noszeniu źle dobranego, uciskającego obuwia. Ciągłe drażnienie czubka palca skutkuje dodatkowo powstaniem bolesnego odcisku.
Ból śródstopia – przyczyny
Ból w śródstopiu często zgłaszany jest przez osoby z płaskostopiem. Nieprawidłowe wysklepienie stopy powoduje zaburzone jej podparcie w kontakcie z podłożem. Poza bólem kości śródstopia występuje wyraźne poszerzenie stopy, niekiedy także opuchlizna.
Bolące śródstopie to również objaw tzw. stopy wydrążonej – innej deformacji, w której dochodzi do nadmiernego wysklepienia środkowej części stopy, co powoduje jej skrócenie i uniesienie podbicia. To kolejna z wad, której rozwojowi sprzyja zakładanie niedopasowanego obuwia, choć problem występuje również u osób z niedowładami spastycznymi czy chorobami mięśni.
Sprawdź produkty ortopedyczne oferowane w sklepie internetowym esklep.brandvital.eu
Co oznacza ból pięty?
Boląca pięta, początkowo jedynie w czasie chodzenia, z czasem stale, bywa sygnałem rozwijającej się ostrogi piętowej. Ból w pięcie najbardziej nasilony jest po nocy, w ciągu dnia staje się mniej dokuczliwy. Powodem jest chroniczny stan zapalny, który rozwija się np. w odpowiedzi na zmiany przeciążeniowe.
Ból pięty od spodu doskwiera również osobom, u których pojawiły się modzele – narośla zgrubiałej warstwy naskórka bolące przede wszystkim przy nacisku. Jeśli zmiany są zaawansowane, ból podeszwy stopy może znacznie utrudniać swobodne przemieszczanie się.
Dowiedz się, jakie są przyczyny opadającej stopy
Jakie choroby mogą wywoływać ból stopy?
Zdarza się, że ból w stopie sygnalizuje schorzenie ogólnoustrojowe. Uczucie kłucia, mrowienie czy drętwienie, którym towarzyszy uczucie ciężkości nóg i skurcze łydek bywają oznaką przewlekłej niewydolności żylnej. W pierwszej fazie na nogach pojawiają się tzw. pajączki, z czasem żyły poszerzają się w coraz większym stopniu, grożąc powstaniem żylaków.
Dna moczanowa to kolejna poważna dolegliwość, w przebiegu której może wystąpić ostry ból w stopie. Wytwarzający się w nadmiarze kwas moczowy ulega krystalizacji i kumulując się, odkłada się w stawach, w tym tych w obrębie stopy. Guzki i zniekształcenia obejmują zazwyczaj I staw śródstopno-paliczkowy palucha. Dotkliwy ból pojawia się w nocy lub o poranku. Stopa boli przy dotyku, newralgiczne miejsce jest zaczerwienione i sinawe.
Wśród innych chorób, których objawem mogą być problemy ze stopą, należy wymienić również:
- zwyrodnienie stawów – na chorobę zwyrodnieniową wskazuje ból i sztywność w obrębie stopy; pojawiają się także zniekształcenia stawów i ograniczenie ich ruchomości;
- cukrzycę – schorzenie może prowadzić do rozwoju tzw. stopy cukrzycowej – powikłania wywołanego nieprawidłowym ukrwieniem kończyny, które utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń; efektem bywają zmiany martwicze;
- miażdżycę kończyn dolnych – na skutek zwężenia światła naczyń przez blaszkę miażdżycową, przepływ krwi zostaje znacznie utrudniony – pojawia się ból i opuchlizna stóp, mrowienia, skurcze.
Sprawdź, jakie są objawy zapalenia ścięgna Achillesa
Jak leczyć ból stopy? Co pomaga?
Leczenie bolącej stopy zależy przede wszystkim od podstawowej przyczyny problemu.
Jeżeli jego źródłem jest uraz, aby złagodzić ból przed wizytą u lekarza, warto zastosować zimny okład, który uśmierzy dyskomfort i złagodzi opuchliznę. Dobry efekt przyniesie też zastosowanie dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych, np. w maści. Po konsultacji z lekarzem może okazać się, że najlepszym sposobem na ból będzie zastosowanie ortezy na stopę. Orteza unieruchamia stopę, pełni też rolę amortyzującą i stabilizującą, co łagodzi dolegliwości oraz wspomaga proces regeneracji tkanek. Zaopatrzenie tego typu można stosować również w leczeniu palucha koślawego. Orteza unieruchamia palec, zapobiega dalszemu postępowi zmian oraz koryguje jego ustawienie. W naszym medycznym sklepie internetowym znajdziesz szeroki asortyment profesjonalnych stabilizatorów, które wspomagają efektywne leczenie.
Gdy podłożem bólu są wady stóp, skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się odpowiednio dopasowane wkładki ortopedyczne. Należy pamiętać, że nie można dobierać ich samodzielnie – konieczne jest przeprowadzenie badania stóp oraz ustalenie charakteru deformacji. Najlepszym wyjściem jest wykonanie korekcyjnych wkładek na zamówienie. W BRANDvital badanie stóp przeprowadzamy za darmo, a w doborze wkładek pomaga specjalista, co daje pewność właściwego przebiegu procesu leczenia.
W sytuacji, kiedy za ból w stopie odpowiada choroba ogólnoustrojowa, metodę leczenia dobiera lekarz. Terapią dny moczanowej czy zapalenia stawów zajmuje się reumatolog, natomiast z niepokojącymi objawami ze strony układu nerwowego należy zgłosić się do neurologa.