Drętwienie palców u nóg – jakie mogą być tego przyczyny?
Drętwienie palców u nóg to dokuczliwa dolegliwość, która może mieć szereg zróżnicowanych przyczyn – od niegroźnych i łatwych do wyeliminowania po poważne problemy zdrowotne wymagające regularnego leczenia. Jeżeli uczucie drętwienia pojawia się sporadycznie, zwykle nie ma związku z procesem chorobowym. Jeśli jednak ma charakter nawracający lub przewlekły, wymaga wykonania odpowiednich badań i podjęcia leczenia. Jakie są najczęstsze przyczyny drętwiejących palców u stóp?
Spis treści
Dlaczego drętwieją palce u nóg?
Najbardziej prozaiczną przyczyną parestezji (tak fachowo określa się wrażenia mrowienia i drętwienia skóry w obrębie różnych części ciała) jest długotrwałe przebywanie w pozycji utrudniającej przepływ krwi w naczyniach lub powodującej ucisk na nerwy – np. z w siadzie klęczącym czy z nogą założoną na nogę. Drętwienie ustępuje kilka chwil po wyprostowaniu nóg i nie powinno być powodem do niepokoju.
Fizjologiczne bywają również parestezje u osób aktywnych fizycznie. Drętwienie palców u stóp podczas biegania czy uprawiania innej formy treningu może być efektem zwiększenia objętości mięśni, powodującej czasowe zaburzenia ukrwienia, do którego dochodzi na skutek wysiłku.
Jeśli drętwienie palców u nóg pojawia się regularnie, a dodatkowo uczucie mrowienia obejmuje też wyższe partie kończyny, może wynikać z niedoborów ważnych pierwiastków i mikroelementów, takich jak potas, magnez i witaminy z grupy B, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Aby sprawdzić, czy przyczyną nieprawidłowości istotnie są zaburzenia tego typu, warto wykonać badanie krwi, którego wynik wskaże, czy konieczna jest suplementacja.
Drętwienie palców u nóg – przyczyny chorobowe
O ile wymienione powyżej przyczyny drętwienia w palcach u nóg nie są groźne, mrowienia oraz czasowe zniesienie czucia mogą wynikać ze znacznie poważniejszych zaburzeń, dlatego ich występowanie należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne objawy.
Drętwienie palców u nóg a kręgosłup
Częstym powodem parestezji jest zwyrodnienie kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i krzyżowym. Zniekształcenia powstające w obrębie kręgów zaburzają przewodnictwo nerwowe, co powoduje występowanie uciążliwego mrowienia obejmującego uda, łydki i palce u stóp. Podobne objawy mogą pojawić się w przebiegu dyskopatii.
Ortezy kręgosłupa dostępne w naszym sklepie internetowym: Lumbo Carezza High, Lumbo Direxa, Lumbo Train.
Drętwienie palców u nóg a cukrzyca
Drętwiejące palce kończyn (zarówno palce dłoni, jak i stóp) mogą być sygnałem nieprawidłowo kontrolowanej cukrzycy. Jeśli poziom cukru we krwi nie jest ustabilizowany, włókna nerwowe ulegają postępującemu uszkodzeniu, co może prowadzić do rozwoju powikłania w postaci polineuropatii cukrzycowej. Mrowieniom towarzyszą wówczas m.in. osłabienie mięśni, ból a nawet niedowład kończyn.
Drętwienie palców u stóp a dna moczanowa
Dna moczanowa to choroba metaboliczna wywołująca ostry stan zapalny stawów powodowany odkładaniem w tkankach kryształków moczanu sodu. Atakuje przede wszystkim stawy obwodowe, w tym stawy stopy. Jednym z objawów może być ból i drętwienie dużego palca u nóg, wywołane zapaleniem stawu śródstopno-palcowego (stan ten określany jest jako podagra), przy czym dolegliwości nasilają się nocą. Dodatkowo w okolicach palca może wystąpić obrzęk i ocieplenie skóry.
Drętwiejące palce stóp a miażdżyca
Miażdżyca jest chorobą ogólnoustrojową, która wiąże się ze zwężaniem światła naczyń krwionośnych na skutek odkładania w ich wnętrzu złogów miażdżycowych. Z czasem blaszka ulega stwardnieniu (zwapnieniu), co powoduje utratę elastyczności naczynia i znaczne zmniejszenie jego drożności. Uczucie mrowienia i drętwienia palców u nóg świadczy o niedokrwieniu, czemu mogą towarzyszyć obrzęki stóp, skurcze mięśni i uczucie zmęczenia.
Sprawdź także: Ból stopy – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia
Inne przyczyny drętwiejących palców u stóp
Lista schorzeń i stanów, które mogą powodować parastezje obejmujące palce u stóp jest znacznie dłuższa. W diagnostyce pod uwagę należy wziąć dodatkowo:
- stwardnienie rozsiane,
- niedokrwienie mózgu,
- niedoczynność tarczycy,
- choroby reumatologiczne,
- zespół niespokojnych nóg,
- odmrożenia,
- urazy.
Przeczytaj również: Choroby reumatyczne – rodzaje i typowe objawy
Co robić, gdy pojawia się drętwienie i mrowienie palców u stóp?
Drętwiejące palce u nóg, zwłaszcza jeśli dyskomfort pojawia się regularnie, należy zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu określi dalsze postępowanie diagnostyczne. Skuteczne leczenie wymaga bowiem odpowiedniego rozpoznania przyczyny podstawowej.
W zależności od źródła dolegliwości lekarz doraźnie może zalecić różne rozwiązania łagodzące objawy. Przykładowo, w przypadku gdy dolegliwości spowodowane są problemami z kręgosłupem – noszenie specjalnej ortezy odciążającej; jeśli wynikają z niewydolności żylnej – stosowanie medycznych produktów uciskowych w formie rajstop czy pończoch itp.
Niezależnie od przyczyny drętwienia palców, warto zadbać o wprowadzenie zasad zdrowego trybu życia – codzienną aktywność fizyczną, stosowanie zdrowej diety dostarczającej witamin i mikroelementów oraz ograniczenie używek, w tym przede wszystkim palenia papierosów, które istotnie przyczynia się do rozwoju chorób metabolicznych (cukrzyca, dna moczanowa) czy obejmujących układ krążenia (żylaki, miażdżyca).