Drętwienie rąk w nocy – przyczyny, diagnoza, leczenie
Cierpnięcie, wrażenie mrowienia lub wbijania igieł, skurcze na granicy bólu, zaniki czucia – drętwienie rąk jest odbierane na różne sposoby, jednak pacjenci są zgodni co do tego, że doznania te zdecydowanie nie zaliczają się do przyjemnych. Zwłaszcza, kiedy wybudzają ze snu. Co może być przyczyną drętwienia rąk w nocy i jak sobie z nim radzić?
Spis treści
Drętwienie rąk w nocy – kiedy powinno zaniepokoić?
Drętwienie dłoni i cierpnięcie rąk to efekt zaburzenia przepływu impulsów nerwowych w obrębie kończyny. Choć dolegliwość może pojawić się za dnia, nocą jest ona szczególnie wyraźnie odczuwana i uciążliwa. W czasie snu dochodzi bowiem do zmniejszenia aktywności układu autonomicznego, ciało rozluźnia się i wycisza, przez co nieprzyjemne skurcze rąk są łatwiej zauważalne.
Najbardziej prozaicznym powodem występowania parastezji (tak fachowo określa się uczucie drętwienia i mrowienia kończyn) jest kilkuminutowe przygniecenie ręki ciężarem własnego ciała. Silne, bardzo nieprzyjemne uczucie drętwienia powoduje wówczas wybudzenie ze snu, jednak po rozruszaniu ręki dość szybko mija.
Jeśli drętwienie rąk w nocy ma charakter przewlekły lub nawracający i nie powstaje w związku z pozycją snu, powinno skłonić do wizyty u lekarza. Skurcze, uczucie wbijania igieł i zniesienie czucia mogą wiązać się z poważnymi chorobami internistycznymi lub neurologicznymi.
Drętwienie rąk – przyczyny nocnych skurczów
Drętwienie rąk podczas snu to potencjalny objaw wielu schorzeń i dolegliwości – zarówno ostrych, jak i przewlekłych. Z jakimi mamy do czynienia najczęściej?
- Zmiany przeciążeniowe – wykonywanie powtarzalnych czynności i nadmierne obciążanie kończyn mogą doprowadzić do różnorodnych zmian zakłócających prawidłowe ukrwienie rąk i zaburzenia funkcji układu nerwowego. Do najbardziej powszechnych zalicza się zespół cieśni nadgarstka, który powoduje charakterystyczne drętwienie palców u rąk w nocy, ale także łokieć golfisty czy łokieć tenisisty.
- Zmiany w obrębie kręgosłupa – przede wszystkim na wysokości odcinka szyjnego. Zaliczają się tu wszelkie zmiany zwyrodnieniowe, osteofity, schorzenia krążków międzykręgowych, zmiany osteoporotyczne czy pogłębienie lordozy szyjnej. Nieprawidłowości tego typu skutkują uciskiem nerwów w kanale kręgowym, co przekłada się drętwienie rąk.
- Choroby neurologiczne – o zróżnicowanym charakterze i przebiegu, np. zespół Guillaina-Barrégo, udar mózgu, nerwica.
- Choroby kardiologiczne i układu krążenia – np. miażdżyca, zapalenie naczyń krwionośnych, czy szczególnie groźny na życia zawał serca, na który może wskazywać nagłe drętwienie lewej ręki.
Lista potencjalnych przyczyn nocnych parastezji jest znacznie dłuższa. Źródłem problemu, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie, bywają zaburzenia elektrolitowe, u kobiet w ciąży drętwienie rąk i nóg w nocy wiąże się z nadmiernym gromadzeniem wody w organizmie, pacjenci po urazach kończyn, głównie nadgarstka, także często skarżą się na zakłócenia snu spowodowane uciążliwym cierpnięciem i mrowieniem.
Przeczytaj również: Drętwienie palców u nóg – jakie mogą być tego przyczyny?
Jakie badania wykonać, gdy drętwieją ręce w nocy?
Diagnostyka drętwienia rąk w czasie snu wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu oraz zapoznania się przez lekarza z historią chorób pacjenta. Pozwala to zadecydować, do jakiego specjalisty skierować go w celu wykonania pogłębionej diagnostyki i podjęcia stosownego leczenia. Przykładowo, przy podejrzeniu problemów z kręgosłupem zleca się zwykle wykonanie rezonansu magnetycznego, w potwierdzeniu zespołu cieśni nadgarstka pomocne jest badanie EMG, a aby ustalić stężenie elektrolitów – badanie krwi.
Drętwienie rąk – co pomaga na nocne mrowienia?
Wybór metody leczenia nocnego drętwienia rąk zależy od jego bezpośredniej przyczyny. W niektórych przypadkach (np. w chorobach układu krążenia) konieczne będzie zastosowanie farmakoterapii, w innych (np. z zespole cieśni nadgarstka czy łokciu golfisty) pomoże specjalistyczne zaopatrzenie medyczne w postaci ortez i stabilizatorów oraz fizykoterapia. Zdarza się (np. w zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa), że niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.
Jakie domowe sposoby na drętwienie rąk w nocy mogą okazać się pomocne?
- Aby zapobiec dolegliwościom wynikającym z przeciążeń, warto pamiętać o wykonywaniu w ciągu dnia ćwiczeń ruchowych, poprawiających ukrwienie rąk, dłoni i palców. Najlepiej sprawdzą się ćwiczenia rozciągające. Pracując przy komputerze, należy pamiętać o regularnych przerwach i rozluźnianiu kończyn.
- Ważne jest również zadbanie o ergonomię snu. Optymalne podparcie dla kręgosłupa szyjnego zapewni specjalnie wyprofilowana poduszka ortopedyczna, której kształt możemy dopasować do tego, w jakiej pozycji najchętniej wypoczywamy.
- Istotne jest utrzymanie równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej, co jest niezbędne dla prawidłowego działania układu mięśniowo-nerwowego. Kluczową rolę odgrywają takie pierwiastki, jak potas, magnez i wapń, które możemy przyjmować wraz z dietą lub w postaci suplementów. Dzienne zapotrzebowanie na te składniki dla osoby dorosłej wynosi kolejno: 3500 mg, 300-400 mg, 1000-1200 mg.
Sprawdź także: Drętwienie palców u rąk – jak temu zapobiegać?
W ciągu dnia, w natłoku obowiązków, łatwo zapomnieć o nocnych dolegliwościach, jednak nie należy ich lekceważyć. Dzięki wczesnemu podjęciu leczenia można uniknąć szeregu groźnych komplikacji zdrowotnych.