Jaki masażer pleców wybrać i dlaczego warto go mieć?
Stosowanie masażera na ból pleców i karku to doskonały sposób, by w warunkach domowych przynieść sobie zdecydowaną ulgę w uciążliwych dolegliwościach ze strony kręgosłupa. Te niestety są coraz bardziej powszechne, także wśród osób młodych. Zalet korzystania z urządzenia tego typu jest jednak znacznie więcej. Dlaczego warto go używać i jak wybrać dobry masażer do pleców?
Spis treści
Masażer pleców – ulga w bólu kręgosłupa
Brak regularnej aktywności fizycznej, przyjmowanie nie ergonomicznej pozycji podczas długotrwałego siedzenia (np. w pracy przed monitorem komputera czy wielogodzinnej jazdy samochodem) i dźwiganie ciężarów (np. z racji wykonywanego zawodu) to podstawowe czynniki sprzyjające powstawaniu dokuczliwego bólu pleców – zwłaszcza w okolicy lędźwi i karku. Dolegliwości pojawiają się na skutek przeciążenia tkanek miękkich – mięśni i więzadeł, które odpowiadają za stabilność kręgosłupa. Ból może mieć charakter przewlekły lub nawrotowy; może pojawiać się w określonej pozycji ciała, np. podczas schylania, lub towarzyszyć nam stale.
Jeśli kręgosłup podlega regularnym przeciążeniom, istnieje ogromne ryzyko uszkodzenia stawów międzykręgowych. To silnie unerwione struktury, które w prawidłowych warunkach pokrywa cienka warstwa zmniejszającej tarcie chrząstki stawowej, a otacza torebka stawowa, pełniąca funkcje odżywcze. Nadmierne działanie sił przeciążeniowych powoduje przyspieszone zużywanie się powierzchni stawowych i ich stopniową degenerację, a co za tym idzie, nasilenie dolegliwości bólowych.
Stosowanie masażera do pleców, zwłaszcza kiedy zmiany w obrębie elementów budujących kręgosłup nie są zaawansowane, może przynieść znaczną ulgę w bólu.
Co daje stosowanie masażera do pleców i karku?
Podstawowym zadaniem masażera jest rozluźnienie obolałych, napiętych mięśni poprzez ich naprzemienne kurczenie i rozkurczanie. To właśnie ten mechanizm zapewnia efekt przeciwbólowy. Dodatkowo masaż pobudza pracę układu krwionośnego, co poprawia odżywienie tkanek i wpływa na bardziej efektywną ich regenerację. Zabieg pozwala się rozluźnić i zrelaksować, niweluje stres, a dodatkowo poprawia funkcje metaboliczne organizmu.
Stosowanie masażera na ból pleców z pewnością nie zastąpi wizyty u fizjoterapeuty i nie powinno być traktowane jako alternatywa dla działań specjalisty. Może jednak przyczynić się do znacznej redukcji uporczywych objawów i poprawy komfortu codziennego życia.
Przeczytaj również: Ból kręgosłupa lędźwiowego – przeszywający i przewlekły ból pleców
Jaki masażer do pleców wybrać? Przegląd najpopularniejszych rozwiązań
Do dyspozycji mamy różne rodzaje akcesoriów tego typu – od mniej lub bardziej zaawansowanych rozwiązań manualnych po nowoczesne aparaty elektryczne. Ich wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji.
Mechaniczne masażery na bolące plecy
Modelem najbardziej tradycyjnym, choć nadal znajdującym zwolenników, jest masażer drewniany zaopatrzony w wypustki masujące osadzone na jednym lub kilku połączonych wałkach. Rozwiązanie z pewnością przypadnie do gustu osobom ceniącym prostotę, jednak wykonanie nim masażu wymaga nieco zaangażowania i energii – jego siła zależy od tego, jaki nacisk zastosujemy.
Ciekawą opcją jest wałek masujący w formie walca wykorzystujący własną masę ciała użytkownika. Wykonany z bardzo lekkiej pianki o podwyższonej wytrzymałości świetnie sprawdza się do masażu pleców i szyi, choć można używać go w obrębie każdej części ciała. Pozwala na wykonanie masażu rozluźniającego i relaksującego. Jego stosowanie zaleca się nie tylko osobom z bólem kręgosłupa, ale także sportowcom jako element regeneracji powysiłkowej.
Alternatywą dla formy walca jest masażer w kształcie dwóch połączonych ze sobą piłek, który pozwala na głęboki masaż i odciążenie mięśni przykręgosłupowych oraz rozbicie skumulowanych w splotach mięśniowych napięć.
Do masażu pleców można wykorzystać również matę akupresurową. Mata tego typu wyposażona jest w specjalne plastikowe kolce, które niwelują ból, wywierając delikatny nacisk na ciało. Po matę do masażu inspirowaną rozwiązaniami tradycyjnej medycyny chińskiej chętnie sięgają osoby, które szukają nie tylko sposobu na ból pleców, ale także walczą ze skutkami przewlekłego stresu.
Przeczytaj też: Naciągnięty mięsień – czym się objawia i jak go leczyć?
Elektryczny masażer do pleców
Masażery elektryczne są bardzo uniwersalne – można używać ich do masażu całego ciała. To kompaktowe, proste w obsłudze urządzenia zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Elektryczny masażer posiada ergonomiczną rączkę (nierzadko z możliwością regulacji ustawienia) oraz głowicę z wymiennymi nasadkami o różnych typach wypustek. Dostępne na rynku modele różnią się zakresem funkcji. Wśród tych najciekawszych warto wymienić takie, jak:
- funkcja ogrzewania za pomocą podczerwieni – zwiększa efektywność i komfort masażu,
- obrotowa głowica – ułatwia manewrowanie urządzeniem,
- stopniowa lub płynna regulacja intensywności masażu – daje możliwość dopasowania jej do własnych potrzeb,
- różne rodzaje nasadek masujących – np. z wypustkami, cylindryczne, gładkie.
Zależnie od specyfiki urządzenia pozwalają na wykonywanie masażu różnego typu. Masażer wibracyjny do pleców działa, jak sama nazwa wskazuje, poprzez wprawianie struktur mięśniowych w drgania. Z kolei masażery ostukujące wykonują moce, rytmiczne ruchy przypominające opukiwanie. Efekt jest podobny – pobudzenie głębszych warstw mięśni, ich rozluźnienie i zniesienie blokad, a w rezultacie złagodzenie bólu. Jeśli chodzi o częstotliwość impulsów ruchowych profesjonalny masażer do pleców pozostawia daleko w tyle możliwości rąk ludzkich.
Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup masażera tradycyjnego czy elektrycznego, najlepiej zaopatrzyć się w niego w sklepie medycznym. Pamiętajmy, że akcesoria medyczne tego typu mają służyć poprawie naszej kondycji zdrowotnej i jako takie powinny spełniać określone standardy jakości. W sklepie medycznym mamy też możliwość skonsultowania wyboru ze specjalistą, który dokładnie zna parametry urządzeń i może wskazać najlepsze dla nas rozwiązanie.
Masażery ręczne do pleców – zalety zastosowania
Bóle pleców mogą pojawić się zarówno po intensywnych treningach jak również w przypadku wielu schorzeń. Chcąc zminimalizować napięcie mięśniowe i zniwelować dolegliwości bólowe warto skorzystać z różnych form masażu. Masażery ręczne to urządzenia niezbyt skomplikowane w obsłudze, nie wymagają specjalistycznej wiedzy aby z nich korzystać. Zazwyczaj wystarczy zapoznać się z instrukcją obsługi, by móc wykonać sesje masażu. Większość masażerów ręcznych umożliwia regulację siły nacisku, dzięki czemu możemy dostosować rodzaj masażu do swoich indywidualnych potrzeb. Jedną z głównych zalet masażerów ręcznych jest ich wielozadaniowość. Mogą być stosowane do różnych celów: np. jako masażer karku, masażer lędźwiowy, zapewniający relaks i odprężenie. Ręczne masażery do pleców są przeważnie kompaktowych rozmiarów, dzięki czemu można je w łatwy sposób przenosić i używać w dowolnym miejscu nie tylko w domu ale również w podróży. Większość modeli masażerów do pleców posiada dobrze wyprofilowane głowice masujące, to sprawia że znajdują zastosowanie do różnych celów, zarówno jako sposób na łagodzenie bólu mięśni, pobudzenie krążenia krwi oraz wtedy gdy chcemy rozluźnić napięte mięśnie.