Kiedy stosować wkładki ortopedyczne do butów?
Wkładki ortopedyczne do butów to specjalistyczne wkładki, które mają na celu poprawienie funkcjonowania stóp, zmniejszenie bólu i dyskomfortu w trakcie chodzenia, a także zapobieganie urazom oraz kontuzjom. Stosowanie takich wkładek ortopedycznych może być korzystne dla wielu osób, w tym sportowców, seniorów, osób z chorobami reumatycznymi lub pacjentów zmagających się z płaskostopiem czy stopami koślawymi.
Odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne znacznie ułatwiają wykonywanie wielu codziennych czynności, a tym samym znacznie podnoszą jakość naszego życia. Warto zatem wiedzieć, jakie są wskazania do noszenia wkładek ortopedycznych i co należy wiedzieć przed ich zakupem.
Spis treści
Dlaczego warto nosić wkładki ortopedyczne?
Indywidualne wkładki ortopedyczne stanowią bardzo skuteczny sposób na liczne dolegliwości bólowe w różnych częściach ciała, które bardzo często spowodowane są przez wadę postawy. Brak równomiernego rozłożenia ciężaru naszego ciała powoduje bowiem bóle kolan, bioder, kręgosłupa. Dzięki wkładkom ortopedycznym bierne struktury anatomiczne mają zapewnioną prawidłową podporę, dzięki czemu nie dochodzi do urazów. Ponadto noszenie wkładek ortopedycznych odciąża nogi i wspomaga te mięśnie, które odpowiadają za stabilizację stóp.
Dla kogo wkładki ortopedyczne?
Odpowiednio dopasowane wkładki ortopedyczne stosuje się w przypadku osób w każdym wieku – od dzieci do osób starszych. Warto podkreślić, że mają one bardzo pozytywny wpływ na cały organizm, gdyż dzięki nim możliwe jest między innymi skuteczne korygowanie wad postawy. To dlatego indywidualne wkładki ortopedyczne często zalecane są dzieciom i młodym osobom między 6. a 18. rokiem życia. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie nasze więzadła oraz stawy są plastyczne, co powoduje znacznie lepszą korektę wady postawy niż w przypadku osób w podeszłym wieku.
Nie znaczy to oczywiście, że wkładek ortopedycznych nie powinny nosić dorośli i seniorzy. Tutaj są one wskazane w przypadku, kiedy zmagamy się z różnymi problemami w obrębie stopy, na czele z deformacjom stóp. Wkładki ortopedyczne odciążają stopy, co jest niezwykle ważne, kiedy cierpimy na choroby stawów i kręgosłupa. Odpowiednie wkładki są głównie dedykowane dorosłym cierpiącym na płaskostopie podłużne, poprzeczne lub podłużno-poprzeczne. Wkładki ortopedyczne dla osób z płaskostopiem są na tyle sztywne, że prawidłowo dobrane podpierają stopy podczas chodzenia. To także idealne rozwiązanie, kiedy cierpimy na bóle stawów, bioder oraz problemy z kręgosłupem. Ponadto wkładki będą niezastąpione, gdy zmagamy się z haluksami (koślawy paluch) oraz coraz częściej pojawiającą się chorobą, jaką jest ostroga piętowa.
Wkładki ortopedyczne dedykowane są nie tylko osobom, których problemem są wady stóp lub postawy. Osoby aktywne fizycznie, takie jak biegacze, koszykarze, czy piłkarze, często narażone są na urazy i przeciążenia stóp. Wkładki ortopedyczne mogą pomóc w prewencji urazów poprzez redukcję nacisku na stawy i zwiększenie amortyzacji. Indywidualne wkładki ortopedyczne dla sportowców zapewniają wsparcie nawet w bardzo trudnych warunkach. Wykonane są bowiem z grubszych i znacznie bardziej elastycznych materiałów niż te dla osób, które nie uprawiają zawodowo sportu.
Istnieje wiele rodzajów wkładek ortopedycznych, które dobierane mogą być również ze względu na indywidualne stany. Dobrym przykładem są tutaj wkładki dla kobiet w ciąży. Dlaczego w tym okresie należy nosić wkładki ortopedyczne nawet, jeżeli nie zmagamy się z problemem wad stóp lub dolegliwościami bólowymi? Otóż podczas ciąży mogą pojawić się problemy w obrębie stóp wynikające ze zwiększonej masy ciała. Noszenie wkładek znacznie poprawi komfort chodzenia, co tym okresie jest szczególnie istotne.
Dobór indywidualnych wkładek ortopedycznych
Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze to, że należy dobrać wkładki ortopedyczne do indywidualnych potrzeb danej osoby. W tym celu niezbędna jest wizyta u ortopedy, który po wywiadzie z pacjentem oraz specjalistycznych badaniach dokona diagnozy, na podstawie której potem wykonana będzie wkładka ortopedyczna.
Musimy pamiętać o tym, że wkładki ortopedyczne nie są dobierane do butów. Wręcz przeciwnie – to obuwie musi być dopasowane do wkładki, która z kolei jest idealnie dopasowana do naszych stóp. Nie zawsze jednak wkładki indywidualne muszą być kupowane po konsultacji z lekarzem. Czasami możemy kupić wkładki ortopedyczne w sklepie, który w swojej ofercie posiada tego typu produkty. Bardzo często takie miejsca oferują też darmowe badania stóp oraz specjalistyczne porady fizjoterapeuty.
Podsumowanie
Zwykłe wkładki do butów nie są w stanie zapewnić naszym stopom właściwego wsparcia, dlatego w wielu przypadkach należy skonsultować się ze specjalistą w celu doboru specjalnie zaprojektowanych dla naszej przypadłości wkładek ortopedycznych. Przyczynami może być na przykład koślawość stóp, szpotawość stóp , płaskostopie, czy problemy związane z postawą. Wkładki profilaktyczne to idealne rozwiązanie dla każdego, kto zmaga się z różnymi problemami dotyczącymi wad postawy czy bólu stóp. Mogą z nich korzystać zarówno dzieci, jak i osoby starsze.
Podsumowując, wkładki ortopedyczne są produktem, który może nam pomóc w łagodzeniu dolegliwości bólowych, a także problemów związanych z biomechaniką stóp. Dostępne są dla osób w każdym wieku i mogą być szczególnie pomocne w przypadku pacjentów zmagających się z chorobami reumatycznymi, spędzających dużo czasu na stojąco lub sportowców. Przed zakupem wkładek ortopedycznych zaleca się konsultację z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia (na przykład fizjoterapeutą), aby dobrać najlepsze rozwiązania dla naszych potrzeb.