Lordoza lędźwiowa – jak ją skorygować i leczyć?
Zmiana postawy ciała, ból pleców i sztywność stawów biodrowych to jedynie część objawów, jakie mogą występować przy lordozie lędźwiowej. Dobór metod korekcji jest uzależniony od rodzaju dysfunkcji (lordoza spłycona pogłębiona, zniesiona) i stopnia jej zaawansowania. Kluczowa jest odpowiednio dobrana rehabilitacja. Ćwiczenia połączone z zabiegami fizykoterapeutycznymi mogą przynieść znaczną ulgę w dolegliwościach i poprawić nieprawidłowe ustawienie kręgów.
Spis treści
Co to jest lordoza lędźwiowa?
Kręgosłup człowieka posiada naturalne krzywizny, które ułatwiają utrzymanie wyprostowanej postawy ciała, wykonywanie ruchów tułowia oraz poruszanie kończynami we wszystkich płaszczyznach. Dodatkowo pełnią one funkcję amortyzującą.
W odcinku krzyżowym i piersiowym kręgosłup wygięty jest do tyłu, co określa się mianem kifozy fizjologicznej. W odcinku lędźwiowym i szyjnym kręgosłup wygina się ku przodowi – jest to lordoza fizjologiczna.
Na skutek działania różnych czynników może dojść do zmian w zakresie stopnia wygięcia kręgosłupa lędźwiowego (prawidłowo powinno ono mieścić się w przedziale 28-46 stopni, zależnie m.in. od wieku czy rozstawienia miednicy) i rozwoju lordozy patologicznej.
Diagnozuje następujące rodzaje patologicznej lordozy lędźwiowej:
- lordoza lędźwiowa spłycona (hipolordoza),
- pogłębiona lordoza lędźwiowa (hiperlordoza),
- zniesiona lordoza lędźwiowa (dyslordoza lędźwiowa).
Doświadczony fizjoterapeuta bez trudu jest w stanie rozpoznać rodzaj zaburzenia, nawet bez wykonywania specjalistycznych badań.
Nadmierna lordoza lędźwiowa – przyczyny
Lordoza lędźwiowa może być wadą wrodzoną, jednak często rozwija się na skutek oddziaływania takich czynników, jak:
- przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała,
- otyłość,
- brak aktywności fizycznej,
- urazy okolicy kręgosłupa,
- wpływ innych wad postawy, np. kifozy pogłębionej,
- niektóre choroby (np. osteoporoza, kręgozmyk, rwa kulszowa, zapalenie krążków międzykręgowych).
Spłycenie lordozy lędźwiowej – objawy
Spłycona lordoza kręgosłupa oznacza nienaturalne zmniejszenie wysklepienia kręgosłupa. Lordoza jest nadal zauważalna, ale kąt skrzywienia ulega wyraźnemu zmniejszeniu. U osób z hipolordozą miednica pochylona jest ku tyłowi, co daje efekt „chowania się” pośladków.
Sprawdź również: Przepuklina kręgosłupa – jakie są jej objawy i czy jest groźna?
Samo spłycenie lordozy zwykle nie powoduje bólu, jednak na skutek zmiany ustawienia miednicy mogą pojawić się dolegliwości w obrębie okolicznych mięśni. Ból daje się odczuć przy zmianie pozycji czy przy wysiłku. Początkowo jest nagły, krótkotrwały i ostry, po kilku tygodniach staje się przewlekły, nasilając się po przebudzeniu lub wieczorem, po całodziennej aktywności. Dodatkowo mogą wystąpić mrowienia i drętwienia kończyn oraz pośladków, problemy z działaniem pęcherza moczowego czy zaburzenia funkcjonowania jelit.
Pogłębienie lordozy lędźwiowej – objawy
Nadmierna lordoza lędźwiowa to jedna z najczęściej występujących wad postawy, która rozwija się w efekcie zaburzenia równowagi mięśniowej. U pacjentów z tym zaburzeniem kręgosłup ponad pośladkami tworzy charakterystyczny łuk przypominający kształtem literę „C”. Miednica jest pochylona do przodu, a brzuch i pośladki – wypięte.
Przy pogłębionej lordozie lędźwiowej istnieje ryzyko rozwoju innych wad – pleców wklęsłych lub pleców wklęsło-wypukłych. W tym przypadku typowy jest ból kręgosłupa na dole, bolesność i sztywność stawów biodrowych, mrowienie kończyn, a także problemy z wypróżnianiem.
Zniesienie lordozy lędźwiowej – objawy
O zniesieniu lordozy w odcinku lędźwiowym mówimy, kiedy dojdzie do zaawansowanego wypłaszczenia łuku kręgosłupa. Jego fragment rozciągający się pomiędzy kością krzyżową a dolną krawędzią żeber jest niemal zupełnie płaski, przez co nie jest w stanie prawidłowo znosić obciążeń. Wiąże się to z występowaniem podobnych objawów, jak w przypadku innych typów lordoz (m.in. bólu pleców czy sztywności w stawach), a także zwiększeniem podatności kręgosłupa na urazy.
Przeczytaj również: Drętwienie palców u rąk – jak temu zapobiegać?
Leczenie lordozy lędźwiowej
Korygowanie lordozy lędźwiowej jest konieczne, nawet jeśli nie daje ona wyraźnych objawów. Zaniedbanie terapii z czasem spowoduje pogorszenie jakości życia – utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała zwiększa ryzyko wystąpienia zmian zwyrodnieniowych czy rozwoju nieprawidłowości w obrębie narządów wewnętrznych. Sposób leczenia zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania zmian chorobowych.
W pierwszej kolejności pacjentom zaleca się wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń korekcyjnych. Ich celem jest rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni oraz korygowanie postawy ciała. Początkowo ćwiczenia na lordozę lędźwiową wykonuje się pod okiem fizjoterapeuty, z czasem można robić je samodzielnie w domu. Nie warto szukać pomysłów na własną rękę. Fizjoterapeuta po zapoznaniu się z naszym stanem doradzi, jakich ćwiczeń należy w naszym przypadku unikać (może to być np. bieganie), a jakie przyniosą poprawę.
Ważną rolę odgrywają zabiegi fizykoterapeutyczne. Stosuje się m.in.: ultradźwięki, hydroterapię, prądy interferencyjne oraz terapię prądami TENS.
Przy nasilonych dolegliwościach zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych. Ważne jest ponadto obniżenie masy ciała oraz dbanie o regularną aktywność ruchową.
W najbardziej zaawansowanych przypadkach może być konieczne wykonanie operacji.
Gorset ortopedyczny na lordozę lędźwiową
Proces wyrównania lordozy lędźwiowej bywa bardziej efektywny przy zastosowaniu gorsetu ortopedycznego. Odpowiednio dobrany może zahamować postęp zmian, wspomóc korygowanie nieprawidłowego ułożenia kręgów oraz zmniejszyć ucisk powstający w miejscu skrzywienia. Jednocześnie sprzyja on przywróceniu właściwej struktury mięśniowej. Gorset ortopedyczny po wstępnej fazie przyzwyczajania nosi się najczęściej przez większą część doby (z przerwami na czynności higieniczne i rehabilitację).
Sprawdź także: Gorset ortopedyczny – czym jest oraz jak go wykorzystać?
Używanie gorsetu medycznego powinno być praktykowane wyłączne z wyraźnych wskazań lekarza. Specjalista decyduje też o tym, jaki rodzaj zaopatrzenia powinniśmy wybrać oraz jak długo go stosować.
Ortezy dostępne w naszym sklepie internetowym: Orteza kręgosłupa Lumbo Direxa, Rehband 7792 – Gorset lędźwiowo-krzyżowy Power Line, Gorset piersiowo-lędźwiowo Carezza High.