Jak uśmierzyć ból kręgosłupa? 5 domowych sposobów
Ból kręgosłupa to powszechnie występująca przypadłość, której w ciągu swojego życia doświadcza nawet osiem na dziesięć osób. Utrzymujący się ból zawsze wymaga odpowiedniej diagnostyki i podjęcia profesjonalnego leczenia, które powinno rozpocząć się jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów. Domowych sposobów na ból kręgosłupa nie należy traktować jako alternatywy dla kuracji prowadzonej przez specjalistę. Mogą one jednak pomóc złagodzić dolegliwości i wesprzeć skuteczność terapii. Jakich metod warto spróbować?
Spis treści
Leki na bolący kręgosłup
Kiedy dolegliwości doskwierają nam przez kilka dni, pierwsze kroki kierujemy zwykle do apteki, prosząc o „coś na ból pleców”. I rzeczywiście, pewne ukojenie może przynieść stosowanie dostępnych bez recepty preparatów o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Sprawdzą się tabletki zawierające naproksen, meloksykam czy ketoprofen, które należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Te same substancje czynne znajdziemy w żelach, kremach czy maściach na ból pleców, które można aplikować bezpośrednio w miejscu źródła bólu.
Niezależnie od formy, na jaką się zdecydujemy, środków tego typu nie należy stosować na własną rękę zbyt długo. Jeśli po upływie 3-5 dni dolegliwości się nie zmniejszą, należy udać się do lekarza.
Odpowiednio dobrany materac
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromny wpływ na kondycję kręgosłupa ma podłoże, na którym śpimy. Wielogodzinny wypoczynek na nieodpowiednio dobranym materacu skutkuje przeciążeniami kręgosłupa oraz nasileniem dolegliwości bólowych.
Sposobem na ból kręgosłupa jest zakup materaca o średnim stopniu twardości (bardzo miękkie i zbyt twarde materace nie są wskazane), który zapewni mu dobre podparcie. Dzięki temu mięśnie podtrzymujące kręgosłup zyskają możliwość bardziej efektywnej regeneracji. Nieco większy poziom twardości sprawdzi się natomiast w przypadku osób z wypadniętym dyskiem, ponieważ zapewnia on lepszą stabilizację kręgów podczas snu.
Warto postawić na materac z pianką termoplastyczną, która dostosowuje się do krzywizn kręgosłupa, dobrze wypełnia odcinek lędźwiowy oraz przeciwdziała zapadaniu się biodrom i barkom. To doskonały sposób, aby pomóc sobie na ból kręgosłupa po nocy wynikający z nieergonomicznej pozycji snu, ale także na dolegliwości powodowane chorobami kręgosłupa.
Poduszka ortopedyczna
Na ból kręgosłupa może pomóc również spanie na poduszce ortopedycznej. Warunkiem jest jednak to, by był to istotnie certyfikowany wyrób specjalistyczny zakupiony w sklepie medycznym, nie zaś model imitujący poduszkę leczniczą dostępny często w marketach.
Korzystanie z poduszki ortopedycznej jest szczególnie wskazane przy bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym, jednak tak naprawdę może być ona stosowana niezależnie od umiejscowienia dolegliwości, a także profilaktycznie. Podobnie jak w przypadku materaca, najbardziej wskazanym materiałem wykonania jest odporna na odkształcenia pianka termoplastyczna. Odpowiednio wyprofilowana zapewnia kręgosłupowi naturalne ułożenie, działa odciążająco i wspomaga odżywienie kręgów.
Sposobem na ból kręgosłupa w ciąży będzie zaś korzystanie z poduszki do bocznego pozycjonowania typu „wąż”. Daje ona możliwość ułożenia ciała w pozycji pośredniej pomiędzy leżeniem na boku a leżeniem na plecach, gwarantując odciążenie kręgosłupa w części krzyżowej, a także odciążenie bioder i pośladków. Fragment poduszki ułożony pomiędzy nogami chroni kolana i stawy skokowe przed wzajemnym uciskiem.
Sprawdź również: Poduszka ortopedyczna – ulga dla szyi i kręgosłupa
Ciepłe kąpiele
Aby sobie pomóc w bólu kręgosłupa, warto zażywać ciepłych kąpieli, najlepiej z dodatkiem olejku eterycznego, np. lawendowego, rozmarynowego czy z drzewa sandałowego – są one wykorzystywane w aromaterapii. Taka kąpiel pomoże rozluźnić napięte mięśnie i złagodzi ból.
Popularnością cieszą się również kąpiele solankowe z wykorzystaniem soli iwonickiej stosowanej w leczeniu uzdrowiskowym. Wpływa ona na rozszerzenie naczyń oraz lepsze odżywienie tkanek, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Kąpiele z jej użyciem wskazane są zwłaszcza przy zmianach zwyrodnieniowych, bólach stawów, ścięgien i mięśni, nerwobólach czy po urazach.
Ortezy kręgosłupa
Kolejnym sposobem na to, jak uśmierzyć ból kręgosłupa, jest stosowanie pasa lub gorsetu ortopedycznego. Zadaniem ortezy jest ograniczenie ruchomości kręgosłupa, stabilizacja kręgów i ich odciążenie oraz łagodzenie bólu o różnym pochodzeniu.
Noszenie zaopatrzenia tego typu zaleca się zarówno w przypadku bólu przewlekłego, będącego efektem np. chorób zwyrodnieniowych, jak i bólu krótkotrwałego wynikającego z przeciążeń mięśni i kręgów spowodowanych dźwiganiem ciężarów lub długotrwałym siedzeniem (np. przed komputerem) czy staniem w niewygodnej pozycji.
Przeczytaj także: Zwyrodnienie kręgosłupa – objawy i sposoby leczenia
Na liście wskazań do korzystania z ortezy kręgosłupa znajdują się dodatkowo m.in.:
- niestabilność kręgów,
- dyskopatia,
- osteoporoza,
- rwa kulszowa,
- przepuklina krążka międzykręgowego,
- stany po urazie kręgosłupa,
- wady postawy,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Korzystanie z ortezy pomaga na ból krzyża, jednak nie może być traktowane jako jedyna forma leczenia dolegliwości. Jest to jedynie wsparcie terapii oraz rehabilitacji, a także działanie prewencyjne. Częste jej zakładanie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem może doprowadzić do „rozleniwienia” mięśni i, w dłuższej perspektywie, do pogorszenia stanu wyjściowego.
Istnieje szereg innych odpowiedzi na pytanie o to, co może pomóc na ból kręgosłupa. Z pewnością ważne jest zwiększenie aktywności ruchowej (zaleca się m.in. pływanie, bieganie, jazdę na rowerze, nordic walking), ale także zapewnienie sobie czasu na odpoczynek i regeneracyjny sen (najlepiej w pozycji embrionalnej). Istotne jest dbanie o odpowiednią masę ciała i unikanie nadmiernej ekspozycji na stres, który powoduje napięcie mięśni skutkujące przewlekłymi bólami pleców.
Układ ruchu to skomplikowany system, którego elementy muszą ze sobą doskonale współgrać. Zmiany w obrębie kręgosłupa mogą wywołać szereg poważnych dolegliwości, w tym neurologicznych. Aby nieopatrznie nie pogorszyć swojego stanu, poszukując domowych sposobów leczenia bólu pleców, zawsze należy uzgodnić działania z lekarzem i sięgać wyłącznie po atestowane, w pełni bezpieczne w użyciu wyroby ortopedyczne.
Właśnie takie oferujemy w BRANDvital, gdzie sztab doświadczonych fizjoterapeutów służy pomocą w ich doborze. Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, skontaktuj się z nami lub odwiedź jedną z naszych placówek. Zapraszamy!