Stabilizacja nadgarstka – sposób na radzenie sobie z urazami stawu
Staw nadgarstka jest jednym z najczęściej narażonych na urazy. Bywają one mniej lub bardziej poważne. Stabilizacja nadgarstka jest szansą na uniknięcie wielu urazów. Gdy nadgarstek jest już uszkodzony, konieczność zastosowania gipsu może być dość uciążliwa. Gips bardzo ogranicza ruchy i utrudnia higienę ręki. Jest to szczególnie kłopotliwe latem, kiedy temperatury są znacznie wyższe – wtedy ciężki i gruby gips może dawać poczucie jeszcze większego dyskomfortu. Na szczęście dzięki ortezom, w wielu przypadkach można uniknąć stosowania gipsu.
Spis treści
Stabilizator, orteza, a może usztywniacz – czym różnią się te produkty od siebie?
To pytanie stawia sobie właściwie każdy, kto planuje zakup tego typu produktu. Specjaliści twierdzą, że nazwy takie jak orteza, stabilizator i usztywniacz stosuje się zamiennie. Są jednak i tacy, którzy sądzą że istnieje pewne rozróżnienie, ze względu na stopień urazu (orteza stosowana jest na cięższe urazy, stabilizator na urazy lekkie i w celach profilaktycznych). My pozostajemy przy pierwszym rozwiązaniu i stosujemy wszystkie te nazwy swobodnie.
Kiedy stosować stabilizator nadgarstka?
Właściwie każdy z nas może korzystać ze stabilizatora. Możesz ją stosować zarówno po urazie jak i podczas uprawiana sportu czy też na co dzień, w celach profilaktycznych.
Lekką, usztywniającą opaskę stosujemy w przypadku nadwyrężenia stawu, zwichnięcia oraz u osób cierpiących na reumatyzm, zapalenie ścięgien czy też artretyzm.
Orteza o dużym usztywnieniu, w niektórych wypadkach, może być stosowana zamiast gipsu. Jest to bardzo duże udogodnienie – orteza jest znacznie lżejsza od gipsu, dzięki temu bardziej komfortowa. Korzystanie z ortezy zamiast gipsu ułatwi higienę chorej ręki, co jest niezwykle ważne, szczególnie w okresie letnim, kiedy temperatury są znacznie wyższe (co wiąże się z większą potliwością).
Silnie usztywnione stabilizatory możesz zastosować po poważniejszych zabiegach chirurgicznych, przy przewlekłym zapaleniu stawów czy też złamaniach. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie ma takiej potrzeby to lepiej zastosować miękki i lekki stabilizator. Sztywna orteza w znacznym stopniu ogranicza ruchy, przez co jest mniej wygodna podczas jej codziennego używania.
Jak dobrać odpowiednią ortezę?
Dobór ortezy to bardzo indywidualna kwestia. Polecamy Ci skonsultować się ze specjalistą – ortopedą lub fizjoterapeutą – który pomoże wybrać odpowiedni stabilizator. Sprzedawcy w sklepach medycznych to zwykle specjaliści, którzy również mogą zająć się doborem odpowiedniej ortezy.
Wybór stabilizatora zależy od kilku czynników. Cel w jakim zostanie wykorzystana orteza, typ schorzenia i stopień jego zaawansowania.
Przed zakupem usztywniacza zadaj sobie kilka kluczowych pytań, które pomogą Ci w jego idealnym dopasowaniu.
- W jakim celu będziesz korzystać z ortezy? (profilaktyka, rehabilitacja, podczas uprawiania sportu)
- Jaki jest typ i stopień zaawansowania schorzenia?
- Przez jaki okres czasu orteza będzie noszona?
- Jak często i w jakich sytuacjach będziesz wykorzystywać stabilizator?
- Jaka jest waga użytkownika stabilizatora?
Co może spowodować nieprawidłowo dobrana orteza?
Dobór ortezy to niezwykle kluczowa sprawa, której nie należy lekceważyć. Za mała orteza może utrudniać dopływ krwi do dłoni, a to powoduje drętwienie, ból, obrzęk, otarcia oraz tak poważne schorzenia jak zapalenie żył i zakrzepica.
Zbyt duża orteza również nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie zapewni Ci ona stabilizacji, zatem nie spełni swojej funkcji. Co więcej, może ona pogorszyć stan już chorej ręki. Osłabiona ręka, nieprawidłowo stabilizowana (np. poprzez noszenie zbyt dużej ortezy), jest szczególnie narażona na różnego typu urazy.
Możesz mieć problem z samodzielnym określeniem prawidłowego dopasowania stabilizatora. Większość z nas nie posiada wiedzy na ten temat. Dlatego odpowiednim, a nawet koniecznym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą, o czym już wcześniej wspominaliśmy
Różne typy usztywnienia
Głównym zadaniem wszystkich ortez jest stabilizacja i usztywnienie. Elastyczne, cienkie opaski stosujemy głównie w łagodnych urazach nadgarstka i kciuka oraz w profilaktyce przeciążeń. Sprawdzają się one również podczas uprawiania sportu. Często stosowanym podziałem jest rozróżnienie na 3 typy ortez: sztywne, półsztywne i miękkie
Sztywne ortezy stosuje się nawet przy bardzo poważnych urazach, kiedy konieczna jest silna stabilizacja nadgarstka. W niektórych przypadkach mogą one zastępować gips. Tego typu ortezy mają za zadanie całkowite unieruchomienie stawu, a w niektórych typach stabilizatora również i kciuka. Sztywne ortezy często posiadają często wyposażone w dodatkowe usztywnienie w postaci szyny. Stosuje się je w rozległych zespołach cieśni nadgarstka i innych chorobach oraz urazach tego stawu.
Półsztywne i sztywne stabilizatory stosuje się w łagodniejszych urazach oraz profilaktycznie np. podczas uprawiania sportu.
Ile Cię to będzie kosztowało?
Ceny ortez nadgarstka bardzo różnią się od siebie. Zwykle, im bardziej usztywniona orteza, tym wyższa cena. Oczywiście, różnego typu stabilizatory nadgarstka można kupić w sklepach sportowych, a nawet w supermarketach. Zalecamy jednak ostrożność i polecamy zakup stabilizatora w specjalistycznym sklepie zajmującym się sprzedażą sprzętu medycznego. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że Twoja orteza jest najwyższej jakości, przystosowana do twojego schorzenia lub urazu i prawidłowo spełnia swoją funkcję.
Ceny ortez zaczynają się od 50 zł i mogą sięgać nawet 300 zł. To nieprawda, że im droższa orteza tym lepsza. W wielu sytuacjach maksymalne usztywnienie jest absolutnie zbędne, a to właśnie mocno usztywnione ortezy są najdroższe. Dobór odpowiedniego stabilizatora to bardzo indywidualna sprawa, którą należy skonsultować ze specjalistą.
Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia do zakupu ortezy to szansa szczególnie dla tych, których sytuacja finansowa nie pozwala na zakup takiego produktu. Maksymalna kwota, jaką możesz uzyskać to 225 złotych.
Nie lekceważ bólu nadgarstka
Lekki ból w okolicach nadgarstka bardzo często bywa lekceważony. Wydaje nam się, że to chwilowe nadwyrężenie, które samo minie. Jednak zignorowanie nawet niewielkiego bólu może pogłębić kontuzje i sprawić Ci sporo kłopotu. Dlatego też, jeśli odczuwasz ból nadgarstka, to koniecznie umów się na wizytę lekarską – być może w Twoim przypadku niezbędne okaże się zastosowanie ortezy. Stabilizacja nadgarstka pozwoli Ci pozbyć się bólu i uniknąć poważniejszych urazów w przyszłości.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital