Stabilizator kolana – kiedy go stosować i czy warto to robić?
Kontuzje kolana to niezwykle częsty problem – ten staw jest narażony na różnego typu skręcenia i zwichnięcia zarówno podczas uprawiania sportu jak i na co dzień. Stabilizator kolana często może zastępować gips, jednak sprawdza się również przy mniej poważnych urazach. Z tego artykułu dowiesz się jak działa stabilizator stawu kolanowego. Być może Ty też powinieneś się zdecydować na jego zakup?
Spis treści
- 1 Stabilizator kolana – jak to działa?
- 2 Stabilizator stawu kolanowego może pomóc?
- 3 Jaki stabilizator na kolano wybrać?
- 4 Rozmiar ma znaczenie
- 5 Stabilizatory miękkie – na co zwrócić uwagę?
- 6 Gdzie zakupić stabilizator?
- 7 Dobrze dobrany stabilizator na kolano – czyli jaki?
- 8 Stabilizator na kolano – sztywny czy półsztywny?
- 9 Nie oszczędzaj na zdrowiu!
Stabilizator kolana – jak to działa?
Stabilizator stawu kolanowego pełni funkcję stabilizującą oraz korygującą. W niektórych przypadkach może być stosowany zamiast gipsu, jednak najczęściej wykorzystuje się go podczas skręcenia stawu. Stabilizator powstrzymuje pogłębianie się kontuzji i pozwala na szybszy powrót do pełnej sprawności.
Staw kolanowy to największy staw w ciele człowieka, który ma bardzo złożoną budowę. Jest to tzw. staw zawiasowy, a dodatkowo łączy on podudzie z udem. Nasze kolana mają niełatwe zadanie do wykonania – muszą być bardzo elastyczne (tak, aby móc wykonywać wszystkie ruchy w pełnym zakresie) i jednocześnie bardzo wytrzymałe na przeciążenia. Dźwigają one ciężar całego naszego ciała.
Stabilizator stawu kolanowego może pomóc?
Głównym zadaniem tego typu stabilizatora jest odciążenie stawu, więzadeł oraz mięśni. Pomaga to w szybszej rehabilitacji i powrocie do pełnej sprawności. Kolejną, niezwykle istotną kwestią jest stabilizacja kolana, dzięki której kontuzja nie pogłębia się. Nowoczesny stabilizator jest przede wszystkim lekki. Modele znajdujące się obecnie na rynku wykonane są z włókna węglowego i szklanego (stabilizatory sztywne) lub dzianiny, softeku czy neoprenu (ortezy elastyczne).
Istotną cechą tych materiałów jest fakt, że przepuszczają one powietrze. Dzięki temu możesz uniknąć problemu utrzymania higieny, który pojawia się w przypadku korzystania z gipsu. Przepuszczanie powietrza pozwala również na utrzymanie tej samej temperatury ciała w okolicach kolana.
Przeczytaj również: Kolano skoczka – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia
Jaki stabilizator na kolano wybrać?
Podczas wyboru takiego produktu konieczna jest konsultacja ze specjalistą – ortopedą lub fizjoterapeutą. Rodzaj stabilizatora zależy od stopnia i typu urazu. Warto wziąć pod uwagę funkcję jaką ma pełnić (lecznicza, korekcyjna, profilaktyczna). Istotnym aspektem jest również masa ciała osoby, dla której przeznaczony jest stabilizator kolana.
Rodzaje stabilizatorów kolana
- Miękkie i elastyczne – stosowane przy niewielkich urazach lub w celach profilaktycznych. Pomagają niwelować obrzęk i zapewniają lekką stabilizację.
- Twarde i sztywne – lepiej usztywniają i stabilizują staw kolanowy niż miękkie. Większa stabilizacja wiąże się jednak z mniejszą ruchliwością stawu. To właśnie te stabilizatory czasami są stosowane zamiast gipsu. Wykorzystywane są głównie po urazach.
- Przeznaczone dla sportowców – sportowcy to osoby, które są znacznie bardziej narażone na różnego rodzaju kontuzje. Stabilizatory dla nich przeznaczone często są wykonywane na zamówienie, więc ich cena również jest znacznie wyższa. Jednak dla osoby aktywnie uprawiającej sport bardzo ważna jest dobra sprawność fizyczna i szybki powrót do niej po kontuzji. Takie stabilizatory zazwyczaj są dość lekkie i pozwalają na swobodniejsze poruszanie się.
Rozmiar ma znaczenie
W odpowiednim doborze stabilizatora kolana ważny jest także jej odpowiedni rozmiar. Za mały stabilizator może powodować otarcia skóry oraz zwiększać obrzęk w okolicach stawu. Zbyt duży nie spełni swojej podstawowej funkcji, jaką jest stabilizacja. Zatem nie pomoże, a może jedynie zaszkodzić (brak stabilizacji może pogłębić uraz).
Stabilizator stawu kolanowego z regulacją kąta
Pacjent, który przebył poważny uraz, bardzo często potrzebuje indywidualnego dopasowania ortezy. Stabilizator z regulacją kąta wyposażony jest w zegar, który pozwala na dopasowanie kąta maksymalnego zgięcia do indywidualnych potrzeb. Dobraniem odpowiedniego kąta zgięcia oraz jego zmianą w trakcie leczenia powinien zająć się specjalista (ortopeda, fizjoterapeuta). Nie należy robić tego na własną rękę! Tego typu zaopatrzenie medyczzne stosuje się między innymi u osób, które mają zerwane więzadła krzyżowe lub miały przeprowadzany zabieg chirurgiczny więzadeł rzepki.
Czy wiesz, jakie przyczyny ma ból piszczeli i jak sobie z nim radzić?
Stabilizatory miękkie – na co zwrócić uwagę?
Jeśli jesteś osobą aktywną lub cierpisz na choroby zwyrodnieniowo-reumatyczne to dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się stabilizator miękki. Jeśli oczekujesz od produktu maksymalnego komfortu, to powinieneś wybrać ten bezszwowy. Tego typu stabilizator nazywamy często opaską bezszwową. Zabezpiecza on kolano podczas intensywnego wysiłku fizycznego, a także pomaga w chorobach zwyrodnieniowo-reumatycznych.
Ściągacz to produkt wykonany najczęściej z nylonu lub lycry. Stabilizuje i odciąża kolano, a także gwarantuje ochronę cieplną. Stosowany jest podczas rehabilitacji po urazie, a także profilaktycznie przez osoby uprawiające sport.
Kolejną możliwością, jeśli chodzi o stabilizatory miękkie jest wybór stabilizatora siatkowego. Posiada on samoprzylepne taśmy, które zapobiegają przeciążeniu kolana oraz sprzyjają jego wzmocnieniu.
Sprawdź także: Przeskakiwanie w kolanie – co oznacza i jak sobie z nim radzić?
Gdzie zakupić stabilizator?
Obecnie stabilizatory możemy znaleźć w wielu miejscach – aptekach, sklepach sportowych, a nawet supermarketach. Jednak w przypadku tego typu produktu istotne jest jego skuteczne działanie, dlatego doradzamy Ci wybór profesjonalnego produktu od zaufanej firmy specjalizującej się w produkcji stabilizatorów. Z tego powodu polecamy Ci wybrać się do specjalistycznego sklepu medycznego. Osoby pracujące tam zazwyczaj posiadają wiedzę lub kwalifikacje (często pracownikami są fizjoterapeuci) do tego, aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego stabilizatora.
Dowiedz się, jak otrzymać i ile wynosi dofinansowanie na ortezę stawu kolanowego
Dobrze dobrany stabilizator na kolano – czyli jaki?
Wybierając stabilizator na kolano musimy zawsze mieć na uwadze stopień i rodzaj urazu. Nieodpowiednio dobrany stabilizator może nieść poważne konsekwencje. Dla przykładu jeśli zdecydujemy się na stabilizator, który będzie za duży lub za mały, może nie zapewnić odpowiedniego wsparcia kolana. Co w konsekwencji może prowadzić do dalszych urazów w tym również niestabilności stawu i pojawienia się dolegliwości bólowych. Podobnie w przypadku wyboru stabilizatora na kolano, który jest zbyt ciasny lub zbyt luźny, ten może powodować dyskomfort podczas użytkowania i jednocześnie wpłynąć na ograniczenie ruchomości.
Stabilizator na kolano – sztywny czy półsztywny?
Stabilizator na kolano zarówno sztywny jak i półsztywny może być stosowany w przypadku różnych urazów kolana. Stłuczenie kolana, uszkodzenie więzadła, obrzęk kolana, zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe, na tego typu urazy i dolegliwości poleca się stabilizator półsztywny wykonany z elastycznego materiału. Ten rodzaj stabilizatora na kolano jest bardzo pomocny gdy chcemy zniwelować dolegliwości bólowe i zapewnić lepszą stabilizację kolana. Jego delikatny ucisk może zredukować obrzęki powstałe wskutek urazów.
Stabilizator sztywny (orteza stawu kolanowego) stosuje się po zabiegach operacyjnych, urazach łąkotek, gdy pojawia się całkowita niestabilność stawu. Stabilizatory twarde stosuje się również w czasie rehabilitacji po przebytych urazach. Zapewniają one szybszy powrót do sprawności. Bardzo często są alternatywą dla szyny gipsowej. Dobry stabilizator kolana powinien wyróżniać się lekką konstrukcją, zapewniać odpowiedni komfort cieplny (głównie w obszarze stawu kolanowego) i mieć regulację kąta zgięcia. Sztywny stabilizator kolana to sprzęt medyczny, polecany dla sportowców ale i osobom, które na co dzień zażywają aktywności fizycznej.
Ważne! Stabilizatory kolana, ortezy powinny być stosowane z uwzględnieniem zaleceń od lekarza ortopedy, chirurga lub fizjoterapeuty.
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na stabilizator sztywny, półsztywny istotne aby odpowiednio dobrany stabilizator kolana spełniał kilka wymagań. Między innymi zapewnił odpowiednie wsparcie w miejscu urazu, komfort i wygodę i zapobiegał powtórnym, nawracającym urazom.
Nie oszczędzaj na zdrowiu!
Zakup stabilizatora może wiązać się z poniesieniem pewnych, niemałych kosztów. O ile miękki stabilizator to koszt ok 100-200 zł, tak w przypadku twardej ortezy ceny mogą sięgać nawet 1500 zł. Dla wielu osób zakup takiego produktu może okazać się niemożliwy. W tej sytuacji możliwość otrzymania dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia jest nieocenionym wsparciem. Jedyne, co będzie Ci potrzebne, to zlecenie na otrzymanie refundacji na ortezę, które może wystawić lekarz specjalista. Szczegółowe informacje opisujące poszczególne wymagania jakie trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie oraz jego kwota znajdują się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital