Pas lędźwiowy – czym jest i w jakim celu się go stosuje?
Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, na którą coraz częściej skarżą się osoby w młodym wieku. Nie zawsze stanowi objaw zaawansowanych zmian chorobowych w postaci zwyrodnień czy stanów zapalnych. Bywa też sygnałem alarmującym o nadmiernym przeciążeniu. Niezależnie od przyczyny ulgę może przynieść stosowanie pasa lędźwiowego. Kiedy warto sięgnąć po stabilizator tego typu i jak go używać, by pomógł uporać się z bólem?
Spis treści
Co to jest pas lędźwiowy?
Pas lędźwiowy to rodzaj ortezy stosowanej przy problemach z kręgosłupem wywołanych przeciążeniami i schorzeniami tej części układu ruchu. Jego zadaniem jest ograniczenie ruchomości, stabilizacja, wzmocnienie kręgosłupa i łagodzenie bólu pleców. Można nosić go na ubraniu lub zakładać bezpośrednio na ciało.
Pasy lędźwiowo-krzyżowe stosowane są zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych. Stabilizator sprawdzi się zatem w nie tylko sytuacji, kiedy objawy już się pojawiły – warto po niego sięgnąć, kiedy prowadzony przez nas tryb życia, np. wykonywanie pracy siedzącej lub fizycznej, wymagającej dźwigania ciężkich przedmiotów, stanowi czynnik ryzyka rozwoju dolegliwości obejmujących lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Dodatkowo pas koryguje postawę ciała podczas stania, siedzenia czy pochylania się, co zmniejsza ryzyko utrwalenia się nieprawidłowych wzorców ruchu, skutkującego deformacjami sylwetki.
Aby efekty używania pasa na kręgosłup lędźwiowy były zadowalające, należy wiedzieć, jak go wybrać i w jaki sposób prawidłowo go nosić.
Dowiedz się, czym jest wdowi garb i jak się objawia
Kiedy warto nosić pas lędźwiowy – wskazania
Wskazania do noszenia ortopedycznego pasa lędźwiowego obejmują m.in.:
- dyskopatię,
- rwę kulszową,
- osteoporozę,
- niestabilność kręgów,
- przepuklinę krążka międzykręgowego,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- wady postawy, np. skoliozę dolnego odcinka kręgosłupa, lordozę lędźwiową,
- przeciążenia i nadwyrężenia mięśni kręgosłupa,
- stany po urazie kręgosłupa, np. po wypadku.
Z pasów ortopedycznych korzystają także sportowcy, zwłaszcza na siłowni, podczas podnoszenia ciężarów czy wykonywania ćwiczeń siłowych na maszynach. Z uwagi na znaczne obciążenie kręgosłupa, chętnie sięgają po niego osoby pracujące np. na budowie, a także kobiety w ciąży, zawodowi kierowcy czy operatorzy ciężkiego sprzętu.
Decyzję o konieczności noszenia pasa wzmacniającego kręgosłup lędźwiowy podejmuje lekarz ortopeda bądź wykwalifikowany fizjoterapeuta. Nie należy zakładać go bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Nieprawidłowe używanie ortezy może skutkować pogłębieniem zmian chorobowych i nasileniem bólu pleców.
Jak długo nosić pas lędźwiowy?
Czas noszenia pasa lędźwiowego określany jest przez lekarza indywidualnie, w zależności od charakteru dolegliwości i stopnia ich zaawansowania. Trzeba mieć świadomość, że zbyt długie przebywanie w ortezie rozleniwia mięśnie pleców, co nie sprzyja ich prawidłowej regeneracji. Aparat mięśniowy powinien być na tyle mocny, by dobrze znosił wszelkie obciążenia. Jego właściwa praca jest możliwa tylko wówczas, gdy tkanki mogą się kurczyć i rozciągać, czemu nie sprzyja długotrwałe unieruchomienie.
Pas najlepiej nosić zatem w momencie znacznego nasilenia bólu lub w czasie wytężonego wysiłku (zawodowego bądź sportowego) obciążającego kręgosłup.
Dowiedz się, jakie ma przyczyny i jak leczyć kręcz szyi
Rodzaje pasów lędźwiowych
Istnieją różne kryteria podziału pasów lędźwiowych. Ze względu na budowę wyróżnia się, przykładowo, pasy lędźwiowo-krzyżowe czy piersiowo-lędźwiowo-krzyżowe. Biorąc pod uwagę przeznaczenie, możemy wyszczególnić m.in. pasy do dźwigania służące przede wszystkim zapobieganiu kontuzji bądź stabilizatory o zastosowaniu rehabilitacyjno-leczniczym.
Pas zawodowy
Elastyczny pas lędźwiowy powstał z myślą o osobach podnoszących ciężary – w czasie wykonywania obowiązków zawodowych czy na siłowni. Jego zadaniem jest przede wszystkim usztywnienie kręgosłupa i wymuszenie prawidłowej postawy podczas schylania się. Dodatkowo usztywniacz wzmacnia mięśnie brzucha. Poprawia komfort pracy, zmniejszając uczucie zmęczenia pleców. Lekka konstrukcja ortezy nie krępuje ruchów i łatwo dopasowuje się do ciała. Dodatkowo wykonana jest z oddychających materiałów, zapewniających prawidłowe odprowadzenie potu.
Pasy stabilizujący
Jak sama nazwa wskazuje, pas tego typu służy przede wszystkim stabilizacji kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Stosuje się go u pacjentów z dyskopatią oraz w sytuacji, kiedy istnieje ryzyko wypadnięcia dysku. Lekarz może zalecić korzystanie z tego typu ortezy także pacjentom zmagającym się z przewlekłym bólem w dole pleców, osteoporozą, a także w czasie rekonwalescencji po operacji kręgosłupa.
Dodatkowo wyróżniamy pasy magnetyczne, korektory postawy, pasy rehabilitacyjne.
Czy wiesz, jakie są wskazania do noszenia kołnierza ortopedycznego?
Jak dobrać pas na kręgosłup lędźwiowy?
Rozmiar pasa ortopedycznego określa się podobnie jak rozmiar noszonej odzieży – do dyspozycji mamy zatem rozmiary: S, M, L, XL. Parametrem dodatkowym jest obwód talii wyrażony w centymetrach. Płynna regulacja pasa umożliwia dokładne jego dopasowanie do każdego typu sylwetki. Szczegółowe wskazówki znajdziemy na opakowaniu stabilizatora, jednak, w razie wątpliwości, warto poprosić o pomoc pracownika sklepu medycznego, w którym się zaopatrujemy.
Jak nosić pas lędźwiowy?
Należy pamiętać, że pas ortopedyczny stanowi wsparcie w leczeniu, rehabilitacji i profilaktyce problemów z kręgosłupem, nie można traktować go jako podstawy terapii. Prawidłowe stosowanie stabilizatora przynosi ulgę w bólu i poprawia komfort codziennego funkcjonowania, jednak nie leczy źródła dolegliwości.
Wszelkie niepokojące objawy ze strony układu ruchu powinny być bezzwłocznie konsultowane ze specjalistą, który, po przeprowadzeniu badań, określi kierunek leczenia i zadecyduje, czy w naszym przypadku używanie ortezy na kręgosłup może przynieść dobre efekty.