Czym się objawia rwa barkowa i jak z nią funkcjonować?
Ból szyi promieniujący do ręki to jeden z podstawowych objawów rwy barkowej – dolegliwości, która świadczy o poważnych zmianach w obrębie kręgosłupa szyjnego. Pierwsze symptomy są przez pacjentów często bagatelizowane, tymczasem zbyt późne pojęcie leczenia, może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia operacji kręgosłupa. Jak rozpoznać rwę? Jak długo utrzymują się związane z nią dolegliwości i jak sobie z nimi radzić?
Spis treści
Co to jest rwa barkowa i jakie są jej przyczyny?
Rwa barkowa (rwa ramienna, neuralgia barkowa) to zespól bólowy wywołany uciskiem korzenia nerwowego na poziomie kręgów szyjnych. Podrażnienie nerwu powoduje występowanie bólu karku, który promieniuje do barku, ramienia, łokcia, aż do samych palców dłoni. Zależnie od tego, która strona ciała zostanie zajęta, wyróżnia się rwę barkową lewostronną oraz prawostronną.
Rwa ramienna nie jest chorobą. Jest symptomem innych zaburzeń występujących w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa, skutkujących podrażnieniem korzeni nerwowych. Do najważniejszych przyczyn rwy barkowej zaliczają się:
- zwyrodnienie krążka międzykręgowego,
- dyskopatia (przepuklina kręgosłupa),
- nowotwór,
- niestabilność kręgosłupa,
- urazy mechaniczne,
- zaburzenia hormonalne powodujące zmianę struktury kości.
Rwa barkowa może pojawić się nagle (np. na skutek gwałtownego ruchu czy urazu), manifestując się ostrym bólem, lub też rozwijać się stopniowo, powodując narastające dolegliwości.
Rwa barkowa – objawy
Podstawowym objawem rwy barkowej jest wspomniany ból, opisywany przez pacjentów jako bardzo silny, palący, przeszywający. Zdarza się, że nie dotyczy on jedynie karku i ręki, ale także okolic łopatki oraz klatki piersiowej. Najczęściej utrzymuje się stale. Nasila się podczas wykonywania pogłębionych ruchów głowy, kaszlu, kichania, przyspieszenia oddechu, ale także w momentach zwiększonego wysiłku fizycznego oraz stresu. Szczególnie dotkliwy bywa nocą, powodując problemy z zaśnięciem. Towarzyszy mu wzmożenie napięcia mięśni karku i barku.
Pacjenci nierzadko zmagają się również z objawami neurologicznymi rwy barkowej, do których należą:
- mrowienie i drętwienie barku i ręki,
- osłabienie siły mięśniowej,
- zaniki czucia lub nadmierna wrażliwość na dotyk,
- niedowłady,
- zaburzenia motoryki.
Im ucisk na nerw jest silniejszy, tym większą część kończyny obejmują objawy.
Rwa barkowa – leczenie
Z symptomami tego typu należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ortopedy lub neurologa. O tym, ile trwa rwa barkowa, decyduje prawidłowość prowadzonego leczenia oraz to, w jakim stopniu pacjent stosuje się do zaleceń specjalisty. Zwykle jest to około 12 tygodni, choć zdarza się, że dolegliwości utrzymują się przez wiele miesięcy.
Stosowane w leczeniu zachowawczym leki na rwę barkową to przede wszystkim środki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz zmniejszającym napięcie przykurczonych mięśni. W fazie ostrej lekarz może również zarekomendować noszenie kołnierza ortopedycznego, który stabilizuje kręgosłup i zapobiega wykonywaniu niekontrolowanych ruchów głową.
W terapii zastosowanie znajdują również zastrzyki. Rwa barkowa generująca znacznie nasilone dolegliwości może wymagać iniekcji nadtwardówkowych w postaci blokady steroidowej. Wykazują one intensywne działanie przeciwbólowe przeciwzapalne. Zastrzyk podawany jest bezpośrednio do miejsca, w którym nerw podlega uciskowi.
Operacja rwy barkowej jest wykonywana w najbardziej zaawansowanych przypadkach, kiedy u pacjenta obserwuje się niedowłady kończyn.
Rwa barkowa – rehabilitacja
Stosowanie odpowiednio dobranych zabiegów fizjo- i fizykoterapeutycznych w połączeniu z leczeniem farmakologicznym może przynieść wyraźne złagodzenie bólu (już po około 1-2 tygodniach) oraz zmniejszenie częstotliwości występowania nawrotów. Jakie metody wykorzystywane są najczęściej?
- Terapia manualna – jej celem jest odbarczenie uciśniętych korzeni nerwowych. Wykorzystuje się tu m.in. terapię McKenziego polegającą na przeprowadzeniu bardzo drobiazgowego wywiadu połączonego z wykonywaniem testów ruchowych, a następnie określonych ćwiczeń.
- Masaż – na rwę barkową zaleca się masaż klasyczny, rozluźniający napięte mięśnie szyi i karku, oraz masaż tkanek głębokich.
- Kinezyterapia – wpisuje się tu zastosowanie wyciągu szyjnego odcinka kręgosłupa przy użyciu pętli Glissona (rodzaju uprzęży) pozwalającej na rozciągnięcie i rozluźnienie tkanek miękkich, a także zwiększenie przestrzeni międzykręgowych; kinezyterapia obejmuje również dobrane przez fizjoterapeutę ćwiczenia czynne i bierne.
- Kinesiotaping – plastrowanie ciała specjalnymi taśmami, których naklejenie w okolicy stawu barkowego lub szyjnego odcinka kręgosłupa poprawia krążenie, rozluźnia napięte mięśnie, wpiera pracę obręczy barkowej i łagodzi ból.
- Fizykoterapia – działanie przeciwbólowe i wspierające procesy regeneracyjne wykazują takie zabiegi, jak m.in.: krioterapia (w stanie ostrym), magnetoterapia, ciepłolecznictwo, laser, elektroterapia.
W domowym leczeniu rwy barkowej można wykorzystywać również ciepłe okłady czy plastry rozgrzewające (o ile nie ma ku temu przeciwwskazań). Samodzielnie można także wykonywać określone ćwiczenia na rwę barkową, jednak ich rodzaj i częstotliwość powinna zostać ustalona z fizjoterapeutą.
Jak spać przy rwie barkowej?
Jak wspomnieliśmy, dolegliwości bólowe bywają szczególnie trudne do zniesienia nocą. Ważne jest zatem stworzenie takich warunków wypoczynku, które przysłużą się zmniejszeniu natężenia bólu, pozwalając na poprawę jakości snu.
Ważną rolę odgrywa tu używanie odpowiednio dobranej poduszki ortopedycznej. Jest to specjalnie wyprofilowany wyrób medyczny, który zapewnia ułożenie szyjnego odcinka kręgosłupa w sposób pozwalający na zachowanie jego naturalnych krzywizn. Korzystanie z tego typu poduszki do spania przy rwie barkowej poprawia rozluźnienie mięśni i więzadeł, powoduje odciążenie kręgów i pomaga redukować ból. Polecane są poduszki przeznaczone do spania na boku, posiadające profil w kształcie wałka. Dobrym wyborem może być również poduszka z wcięciem na bark.
Podobnie jak kołnierz ortopedyczny, poduszka medyczna na rwę barkową może być stosowana wyłącznie z wyraźnych wskazań lekarza.
Szukasz wysokiej klasy akcesoriów wspierających leczenie rwy barkowej? Potrzebujesz pomocy w ich wyborze? Skontaktuj się z naszymi specjalistami. Dysponujemy wyrobami renomowanych producentów w najlepszych cenach na rynku. Sprawdź!