Wdowi garb – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja
Wdowi garb, kojarzony do niedawna głównie z osobami starszymi, coraz częściej pojawia się u ludzi w młodym wieku. Najczęściej przyczyna deformacji tkwi w niezdrowych nawykach zaburzających prawidłową postawę ciała. Nieestetyczne i bolesne wybrzuszenie na karku wymaga prawidłowego leczenia. Aby zlikwidować tzw. kark bawoli, należy wdrożyć odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne i ćwiczenia. Pomocne są również ortezy, plastrowanie oraz odpowiednio dobrane poduszki ortopedyczne.
Spis treści
Co to jest wdowi garb i jakie ma przyczyny?
Wdowi garb to wada postawy charakteryzująca się powstaniem wyniosłości tkankowej zlokalizowanej w dolnej części kręgosłupa szyjnego, u podstawy karku. Niegdyś występowała przede wszystkim u osób starszych, głównie u kobiet w okresie menopauzalnym. Obecnie przypadłość coraz częściej obserwuje się u ludzi młodych. Poza charakterystycznym wybrzuszeniem, dla pacjentów z garbem wdowim typowe jest nadmierne wysunięcie głowy ku przodowi i pogłębienie kifozy piersiowej. Dochodzi również do zaokrąglenia pleców.
Zgrubienie na kręgosłupie szyjnym jest najczęściej konsekwencją przeciążenia mięśni na skutek długotrwałego przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała. Zwykle ma to związek z rodzajem wykonywanej pracy, np. wielogodzinnym przesiadywaniem przed komputerem, jednak dowiedziono, że na powstanie zmiany wpływają również czynniki psychogenne, m.in. chroniczny stres, który zaburza równowagę mięśniową.
Do innych przyczyn wdowiego garbu zalicza się:
- czynniki genetyczne (dziedziczne zaburzenia prawidłowej budowy kręgosłupa),
- osteoporozę,
- problemy ze wzrokiem,
- kręgozmyk i inne nieprawidłowości w obrębie kręgów.
Sprawdź, dlaczego warto korzystać z poduszki sensorycznej
Objawy wdowiego garbu
Wdowi kark boli, jest wrażliwy na dotyk, ból może promieniować do łopatek i kończyn górnych. Wraz z rozwojem wybrzuszenia pacjent zauważa szereg innych objawów wdowiego garbu:
- mrowienie i cierpnięcie rąk (parastezje),
- opuchliznę palców dłoni po przebudzeniu,
- mdłości i zawroty głowy,
- szumy uszne,
- osłabienie siły chwytu,
- ból i sztywność żuchwy wywołany nadmiernym napięciem stawu żuchwowo-skroniowego,
- bruksizm (zgrzytanie zębami),
- problemy ze swobodnym poruszaniem szyją,
- zaburzenia oddychania.
Jak wygląda wdowi garb?
Zmiana, ze względu na swój wygląd i umiejscowienie, określana jest potocznie jako „bawoli garb”. Widoczne gołym okiem objawy wdowiego karku to przede wszystkim zmiana na szyi przypominająca sporych rozmiarów kulkę pod skórą. W istocie jest to nagromadzenie tkanki włóknisto-tłuszczowej (stąd inne określenie: „garb tłuszczowy”). Zdarza się, że na skórze w newralgicznym miejscu widoczne są tzw. pajączki, czyli popękane naczynka.
Czy wiesz, jakie są przyczyny i objawy kręczu szyi?
Leczenie wdowiego garbu – czy da się go pozbyć?
Im wcześniej zostanie podjęta terapia wdowiego garbu, tym lepsze efekty można osiągnąć dzięki zastosowaniu metod nieinwazyjnych. Operacja może być konieczna, jeśli zmiany są bardzo zaawansowane i znacznie utrudniają codzienne życie. W związku z tym, że zabieg chirurgiczny, jak każda ingerencja tego typu, obarczony jest ryzykiem powikłań i wymaga odpowiednio długiej rekonwalescencji, decyzję o jego przeprowadzeniu podejmuje się dopiero, wówczas gdy inne sposoby leczenia zawiodą.
Jaki lekarz pomoże uporać się z problemem? Pierwsze kroki należy skierować do ortopedy. Konieczne jest także wsparcie fizjoterapeuty, a jeśli zmiana ma podłoże emocjonalne – także psychoterapeuty.
Dowiedz się, jak używać kołnierza ortopedycznego
Fizjoterapia
Celem fizjoterapii wdowiego karku jest zmniejszenie nieprawidłowego napięcia i rozluźnienie tkanek, poprawa ich ukrwienia i zmniejszenie bólu. Stosuje się m.in. masaż tkanek głębokich, terapię punktów spustowych oraz technikę PIR – poizometryczną relaksację mięśni. Ostatnia z metod dąży do rozciągnięcia mięśni poprzez naprzemienne ich napięcia i rozluźnienia.
Aby zlikwidować wdowi garb, wykorzystywana jest również terapia manualna (masaż poprzeczny, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe), dzięki której poprawia się ruchomość oraz elastyczność stawów.
Orteza i taping
Sposobem na wdowi garb jest także noszenie odpowiednio dobranego gorsetu ortopedycznego, który wymusza i utrwala prawidłową postawę ciała. Usztywniasz działa stabilizująco, poprawia ustawienie kręgów szyjnych, znosi nadmierne napięcie i łagodzi ból. Pomaga przywrócić zaburzoną mobilność górnego odcinka kręgosłupa, co przekłada się na lepszą ruchomość całego ciała. Ważne jest, by z zaopatrzenia korzystać na z wyraźnego zalecenia i zgodnie ze wskazówkami lekarza.
Rozluźnienie tkanek oraz poprawę ukrwienia możemy uzyskać dzięki taśmom leczniczym, czyli kinesiology taping. Plastrowanie działa jednocześnie przeciwbólowo i zmniejsza nieprzyjemne uczucie drętwienia, a przy tym nie ogranicza ruchów szyi. O sposobie ich naklejenia także powinien zadecydować specjalista.
Ćwiczenia w domu – autoterapia
Ćwiczenia na wdowi garb można wykonywać w warunkach domowych. W autoterapii warto sięgnąć po specjalne rollery lub piłeczki do masażu, które – prawidłowo stosowane – pomogą rozluźnić przykurczone mięśnie. Ważne są ćwiczenia ogólnorozwojowe sprzyjające rozciąganiu mięśni. Zalecana jest regularna aktywność fizyczna. Jeśli wdowi garb występuje u osoby w starszym wieku, wystarczające będą codzienne spacery.
Dobre efekty może przynieść joga. Sprzyja nie tylko zmniejszeniu nieprawidłowego napięcia tkanek, ale stanowi jednocześnie doskonałą technikę relaksacyjną, wspomagającą walkę ze stresem.
Należy także pamiętać o stałej kontroli postawy ciała, zarówno podczas siedzenia, jak i w czasie chodu czy pochylania się.
Wdowi garb – jak spać?
Aby odciążyć kręgosłup, przy wdowim garbie zaleca się spanie w pozycji na plecach. Warto zaopatrzyć się poduszkę ortopedyczną, zapewniającą wsparcie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Poduszka wspomoże regenerację kręgów oraz zmniejszy napięcie mięśni, a dodatkowo ułatwi efektywny wypoczynek.