Wkładki ortopedyczne – sprawdzony sposób na bóle stawów i kręgosłupa
Odczuwasz ból stóp, stawów, bioder lub kręgosłupa? Wszystkie te dolegliwości mogą być przyczyną nieprawidłowego ułożenia stóp podczas chodzenia. W efekcie może powodować to trwałe schorzenia i wady postawy. Co zrobić, aby temu zapobiec? Odpowiednie wkładki ortopedyczne do butów mogą mieć znaczący wpływ na Twoje samopoczucie.
Spis treści
- 1 Skąd mam wiedzieć, jakie wkładki wybrać?
- 2 Czy mogę samodzielnie wybrać wkładki, które są dla mnie wygodne?
- 3 Indywidualne wkładki gwarancją skutecznego leczenia?
- 4 Czy wkładki skorygują wadę u każdego?
- 5 Wkładki ortopedyczne dla dzieci
- 6 Każdy z nas powinien nosić wkładki ortopedyczne?
- 7 Jaki rodzaj wkładek ortopedycznych wybrać?
- 8 Zadbaj o swoje stopy i uchroń się od zbędnego bólu
Skąd mam wiedzieć, jakie wkładki wybrać?
Ortopedyczne wkładki do butów nie powinny być wybierane „na oko”. W taki sposób nie uda się dobrać odpowiedniego rodzaju wkładki. Najskuteczniejszą i najbardziej wiarygodną metodą jest przeprowadzenie badania stóp. Można je wykonać u fizjoterapeuty, ortopedy lub podologa. W sklepach zajmujących się sprzedażą wkładek ortopedycznych zazwyczaj również istnieje możliwość zbadania swoich stóp. Opcji jest wiele – każda z nich pozwoli Ci zdiagnozować problem.
Czy mogę samodzielnie wybrać wkładki, które są dla mnie wygodne?
Wybór wkładek korekcyjnych do butów bez uprzedniej wizyty u lekarza nie jest zalecany. Takie rozwiązanie prawdopodobnie nie przyniesie zamierzonego efektu. Jeśli nie jesteś specjalistą, nie będziesz w stanie dopasować wkładki do buta tak, aby korygowała wady postawy. Komfort jest oczywiście bardzo ważny, ale nie tylko. Wkładek, podobnie jak okularów korekcyjnych czy aparatu słuchowego, nie powinnyśmy kupować na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest noszenie wkładek ortopedycznych wykonanych na zamówienie.
Indywidualne wkładki gwarancją skutecznego leczenia?
Po wykonaniu badania stóp, następnym krokiem jest dopasowanie wkładki korekcyjnej do potrzeb pacjenta. Trudno wybrać gotowy produkt, który zapewniałaby pełną ochronę przed bólem i problemami zdrowotnymi – właściwie jest to niemożliwe. Dlatego warto zakupić indywidualnie dopasowany produkt. Jest on droższy od gotowych wkładek, jednak daje zdecydowanie lepsze rezultaty.
Przy niewielkich wadach stóp, które nie powodują bardzo silnych dolegliwości, wystarczające mogą okazać się gotowe wkładki ortopedyczne. Zrób badanie stóp i skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.
Jak przebiega badanie stóp? Czy jest ono bolesne?
Badanie stóp przed doborem wkładek ortopedycznych do butów jest całkowicie nieinwazyjne i nie powoduje żadnego bólu. Pacjent staje na specjalnej płycie, która bada miejsca nacisku na stopie. W ten sposób można sprawdzić, czy postawa jest prawidłowa. Zbyt duży nacisk na pewne części stóp może świadczyć o konieczności zastosowania wkładek ortopedycznych w celu skorygowania wad.
Badanie stóp to najbardziej skuteczny sposób na zdiagnozowanie płaskostopia, modzeli podeszwowych, ostrogi piętowej, zapaleń rozcięgna podeszwowego oraz wielu innych schorzeń. Dlatego też, jeśli odczuwasz nawet niewielkie bóle w stopach, kolanach, biodrach czy kręgosłupie, powinieneś zdecydować się na takie badanie. Wiele sklepów zajmujących się sprzedażą wkładek ortopedycznych oferuje badanie stóp całkowicie bezpłatnie.
Czy wkładki skorygują wadę u każdego?
Niestety, korygowanie różnego rodzaju wad jest w zasadzie możliwe tylko u dzieci i młodzieży. Wynika to z faktu, iż stopy osoby dorosłej są już w pełni wykształcone, co utrudnia wyeliminowanie wad za pomocą wkładek. Jednak nie oznacza to, że tego typu produkt jest dla dorosłego zbędny.
Wkładki oprócz korygowania wad postawy mogą stymulować stopy, przez co uśmierzają ból. Choć nie wyeliminują one wady u każdego z nas, to z pewnością sprawdzą się u większości osób zmagających się z problemem deformacji stóp.
Wkładki ortopedyczne – dla kogo?
Cierpisz na któreś z poniższych schorzeń? W tej sytuacji stosowanie wkładek może okazać się konieczne:
- płaskostopie poprzeczne i podłużne,
- stopy koślawe,
- stopy wydrążone,
- ostrogi piętowe,
- zespół stopy wrażliwej,
- paluchy koślawe,
- paluchy sztywne.
Wkładki ortopedyczne zalecane są także w przypadku wad postawy, takich jak kolana koślawe, szpotowatość kolan, kifoza piersiowa czy lordoza. Prawidłowo dobrane wkładki pomagają zmniejszyć dolegliwości związane z deformacjami, takie jak ból kręgosłupa czy stawów. U dzieci mają działanie korekcyjne.
Czy wkładki wymagają specjalnego obuwia?
Większość z nas, słysząc „obuwie ortopedyczne” wyobraża sobie brzydkie, niekształtne buty, które noszą zazwyczaj dzieci z wadami stóp i postawy. Większość z nas z pewnością nie wyobraża sobie korzystania z takiego obuwia na co dzień. Są również osoby, od których praca wymaga specjalnego dress code’u. W przypadku kobiet bardzo często oznacza to konieczność noszenia obuwia na obcasie na co dzień. Czy w takiej sytuacji korzystanie z ortopedycznych wkładek jest w ogóle możliwe?
Na rynku dostępne są wkładki, które są przystosowane do zwykłego obuwia. Zalecenie na wkładki ortopedyczne nie równa się konieczności noszenia obuwia ortopedycznego. Co więcej, wkładki można przekładać z jednej pary butów do innej, w zależności od tego, którą z nich chcemy akurat założyć.
Wkładki ortopedyczne dla dzieci
Płaskostopie u dzieci to bardzo powszechny problem wymagający skorygowania. Należy jednak pamiętać, że u najmłodszych maluchów płaskostopie jest fizjologiczne, dlatego stosowanie wkładek ortopedycznych zawsze należy skonsultować z ortopedą. Specjalista zdecyduje, czy rzeczywiście wkładki korekcyjne są dziecku potrzebne i jaki rodzaj będzie w danym przypadku najbardziej odpowiedni.
Każdy z nas powinien nosić wkładki ortopedyczne?
Szacuje się, że płaskostopie dotyczy nawet 40% populacji. Oprócz tego jest szereg innych schorzeń, które powinno się zwalczać poprzez noszenie wkładek ortopedycznych. Wielu specjalistów twierdzi, że nieodczuwanie bólu nie oznacza, że nasze stopy są w pełni zdrowe.
Noszenie profilaktycznych wkładek z pewnością Ci nie zaszkodzi. Może natomiast uchronić Cię od wad postawy i przykrych dolegliwości z nimi związanych. Dlatego już dziś umów się na bezpłatne badanie stóp i dowiedz się, jakie wkładki będą dla Ciebie najlepsze.
Jaki rodzaj wkładek ortopedycznych wybrać?
Oczywiście jest to uzależnione od typu twojej wady stóp. Do wyboru mamy wiele rodzajów wkładek, m.in:
- wkładki supinujące, czyli takie, które unoszą wewnętrzną krawędź stopy,
- wkładki pronujące, unoszące zewnętrzną krawędź stopy,
- wkładki stabilizujące piętę,
- wkładki korygujące wysokość stopy.
Jeżeli cierpisz na płaskostopie, to polecamy Ci specjalne wkładki przystosowane do tego typu schorzenia. Wkładki na płaskostopie są różnie wyprofilowane, w zależności od tego, czy masz płaskostopie podłużne, poprzeczne lub podłużno-poprzeczne.
Rodzaj płaskostopia bez problemu rozróżni ortopeda, jednak my podpowiadamy, czym się one różnią.
- Płaskostopie podłużne to obniżenie łuku podłużnego stopy.
- Płaskostopie poprzeczne to obniżenie łuku poprzecznego stopy.
- Płaskostopie podłużno-poprzeczne to obniżenie zarówno podłużnego jak i poprzecznego łuku stopy.
Wkładki niepełne zajmują ok 2/3 powierzchni stopy. Pozwalają na odciążenie guza piętowego. Dzięki temu zmniejszają ból u osób z ostrogą piętową (narośl kostna na guzie piętowym).
Wkładki dla diabetyków są miękkie, wykonane z materiałów przepuszczających powietrze. Odciążają one wrażliwe miejsca i zapewniają komfort.
Z myślą o kobietach, które prawie codziennie noszą buty na obcasie, stworzono specjalne wkładki do tego typu obuwia. Dają one uczucie ulgi w miejscach, w których położony jest największy nacisk na stopę podczas noszenia butów na wyższym obcasie.
Zadbaj o swoje stopy i uchroń się od zbędnego bólu
Każdego dnia nasze stopy wykonują naprawdę ciężką pracę. Ich deformacje mogą powodować ból w kolanach, biodrach oraz kręgosłupie. Dlatego też dbanie o stopy jest tak bardzo ważne. Na ten moment nie odczuwasz żadnego bólu i myślisz, że wkładki ortopedyczne nie są Ci potrzebne? Lepiej zapobiegać niż leczyć, a problem płaskostopia i innych deformacji stóp dotyczy wielu z nas. Zadbaj o swoje zdrowie i zdecyduj się na bezpłatne badanie stóp.
Bibliografia:
- Halina Malina, Wady kończyn dolnych – postępowanie korekcyjne, Kraków 1996, wyd.1.
- Tadeusz Kasperczyk, Wady postawy ciała – diagnostyka i leczenie, Kraków 2001, wyd.4.
- Damian Ziaja i in., Vademecum podologii, Gdańsk 2015, wyd.1.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital