Zapalenie stawu barkowego – przyczyny, objawy, leczenie
Ból barku, problemy z poruszaniem ręką czy obrzęk i poranna sztywność kończyny to objawy, które mogą sugerować zapalenie stawu barkowego. Przyczyną stanu zapalnego bywa uraz lub przeciążenie ręki, jednak dolegliwości mogą mieć także inne źródła. Jak rozpoznać zapalenie stawu barkowego? Jak wygląda leczenie i jak długo trwa?
Spis treści
Czym jest zapalenie stawu barkowego i jakie ma przyczyny?
Ból w stawie barkowym to dość powszechna dolegliwość, którą najczęściej wywołują zmiany o charakterze przeciążeniowym bądź urazowym. Choć w wielu przypadkach dolegliwości mijają samoistnie, bez konieczności stosowania zaawansowanego leczenia, istnieje ryzyko, że na ich podłożu rozwinie się proces zapalny. W przypadku zapalenia stawu barkowego infekcja może obejmować wszystkie budujące go struktury, m.in.: elementy kostne i chrząstkę, torebkę stawową, więzadła czy ścięgna.
Zapalenie barku zwykle przybiera postać pourazowego zapalenia stawu, jednak kontuzja to nie jedyna przyczyna problemu. Do zapalenia stawu barkowego dochodzi także na skutek:
- zakażenia bakteriami lub wirusami poprzez otwarte rany na ciele lub w przebiegu chorób zakaźnych;
- reumatoidalnego zapalenia stawów;
- łuszczycowego zapalenia stawów;
- młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów;
- zaburzeń układu odpornościowego;
- schorzeń zapalnych, np. jelit.
Stan zapalny może występować w postaci przewlekłej, podostrej lub ostrej.
Przeczytaj również: Czym się objawia rwa barkowa i jak z nią funkcjonować?
Zapalenie stawu barkowego – objawy to nie tylko ból barku
Najbardziej charakterystycznym objawem problemów z barkiem powstałych na tle zapalnym jest ostry ból barku nasilający się wraz z rozwojem infekcji. Staw jest spuchnięty, zaczerwieniony i ocieplony, a ból staje się jeszcze bardziej dotkliwy przy dotyku. Typowe jest ograniczenie zakresu ruchomości kończyny i uczucie sztywności barku po przebudzeniu. U chorego mogą wystąpić także symptomy ogólnoustrojowe – podwyższenie temperatury ciała, ból mięśni czy zmniejszenie apetytu.
Z objawami zapalenia stawu barkowego najlepiej zgłosić się do lekarza ortopedy lub reumatologa. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu i badania chorego barku, ustali, jak powinno wyglądać leczenie. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, może zlecić wykonanie USG lub RTG, a także badania krwi, by ostatecznie potwierdzić diagnozę i ustalić, jaki typ drobnoustrojów jest odpowiedzialny za zakażenie.
Sprawdź, jak działa szyna CPM na łokieć i kiedy warto ją stosować
Jak leczyć zapalenie stawu barkowego?
O tym, jakie leki na zapalenie stawu barkowego zastosować, zawsze powinien zadecydować specjalista, zwłaszcza jeśli dysfunkcja pojawiła się w odpowiedzi na zakażenie drobnoustrojami. Może się okazać, że konieczne jest zażywanie antybiotyku. W terapii wykorzystuje się także leki przeciwzapalne (sterydowe lub niesterydowe). Wybrane środki mogą być podawane domiejscowo (żele, maści), doustnie lub w formie zastrzyków. W domowym leczeniu, w oczekiwaniu na wizytę u lekarza, można doraźnie przyjmować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, jednak konsultacji nie należy odkładać.
Orteza stawu barkowego
Aby złagodzić ból, zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć regenerację uszkodzonych struktur, warto sięgnąć po ortezę stawu barkowego. Jej zadaniem jest stabilizacja chorego barku i ograniczenie wykonywania niepożądanych ruchów wzmagających bolesność. Noszenie stabilizatora tego typu wpływa również na poprawę postawy ciała, dzięki czemu zmniejsza się napięcie włókien mięśniowych, więzadeł i ścięgien.
W BRANDvital do dyspozycji naszych pacjentów oddajemy ortezę wykonaną z materiału PCM, który wykazuje doskonałe właściwości termiczne, zatrzymując ciepło przy skórze. Orteza posiada wygodną regulację ułatwiającą dopasowanie do ciała i nie ogranicza ruchów podczas wykonywania ćwiczeń. Dzięki anatomicznemu kształtowi, orteza stawu barkowego pewnie utrzymuje się na miejscu. Może być noszona zarówno na prawym, jak i lewym barku.
Sprawdź ortezę Arco Comfort barku w naszym sklepie internetowym.
Zapalenie stawu a ćwiczenia na ból barku
Przy zapaleniu stawu barkowego rehabilitacja – prowadzona pod okiem wykwalifikowanego terapeuty – pomaga złagodzić ból, zwiększyć ruchomość kończyny i wzmocnić siłę mięśniową.
- Początkowo zaleca się wykonywanie delikatnych ćwiczeń rozciągających, które pozwolą zmniejszyć nieprzyjemne uczucie sztywności mięśni i zapobiegną przykurczom, które mogą powstawać przy długotrwałym unieruchomieniu. Jednym z najprostszych ćwiczeń jest wykonywanie ruchów wahadłowych w pozycji pochylonej z ręką swobodnie zwisającą ku dołowi. Do rozciągania warto wykorzystać także specjalne taśmy elastyczne.
- Pomocne są ponadto ćwiczenia przywodzenia i odwodzenia, zginania i prostowania, a także ruchy rotacyjne, których celem jest przywrócenie prawidłowej mechaniki barku.
- Specjaliści polecają również wykonywanie ćwiczeń na ból barku w wodzie. Fizjoterapia wodna działa odciążająco, pozwala zmniejszyć napięcie tkanek objętych procesem zapalnym, co sprzyja szybszemu odbudowaniu prawidłowych schematów ruchowych.
Aby przyspieszyć powrót do sprawności, warto skorzystać z zabiegów z zakresu fizykoterapii, np. prądów TENS, krioterapii czy kąpieli solankowych.
Ból ręki? To może być łokieć tenisisty – sprawdź objawy i sposoby leczenia
Jak długo trwa zapalenie stawu barkowego?
Nie da się jednoznacznie określić czasu trwania dolegliwości. Leczenie zapalenia bywa żmudne i długotrwałe (zwłaszcza jeśli choroba wejdzie w fazę przewlekłą), istnieje też ryzyko odnowienia się stanu zapalnego. Terapia może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy.