Piłki rehabilitacyjne – czy warto je stosować?
Bóle kręgosłupa, mięśni, stawów – właśnie w tych przypadkach warto zastosować ćwiczenia z piłką rehabilitacyjną. Ale nie tylko. Piłka sprawdzi się również w rozwijaniu motoryki dziecka oraz ćwiczeniach, które mają na celu poprawę sprawności fizycznej. Na rynku dostępne są piłki rehabilitacyjne o różnych kształtach, z różnego typu wypustkami, kolcami. Z tego artykułu dowiesz się jaką piłkę powinieneś wybrać.
Spis treści
Po pierwsze – wsparcie w pozbyciu się bólu
Ćwiczenia z piłkami są polecane przez rehabilitantów i fizjoterapeutów – pomagają pozbyć się bólów powstałych w wyniku kontuzji czy też długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej (np. u osób wykonujących prace biurową).
Tutaj warto wspomnieć o masażu mięśniowo-powięziowym. Można go wykonywać zarówno z użyciem piłek jak i rollerów. Służy on rozluźnieniu napiętych tkanek. Efekty takiego masażu widoczne są bardzo szybko, nawet już po pierwszym wykonaniu go.
Masaż ten wykonujemy poprzez uciskanie miejsc, w których odczuwamy największy ból, spowodowany napięciem. Gdy znajdziesz miejsce, w którym czujesz największy ucisk, zatrzymaj się na nim na ok. 10-30 sekund. Dzięki temu dochodzi do aktywizacji reakcji naczyniowo-ruchowych. Powoduje to poprawę krążenia oraz wzmacnia proces oczyszczania danej tkanki z toksycznych produktów przemiany materii.
Piłka w procesie rehabilitacji kręgosłupa
Ćwiczenia z piłką sprawdzają się również w leczeniu problemów z kręgosłupem. Są doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, w której ćwiczenia siłowe nie wchodzą w grę. Pomagają wzmocnić odcinek lędźwiowy – ćwiczenia z zastosowaniem piłki pozwolą na wzmocnienie mięśni w tym miejscu i pozbycie się dolegliwości bólowych.
Równowaga i prawidłowy balans ciała
Kolejnym zastosowaniem piłki rehabilitacyjnej są ćwiczenia, które poprawiają stabilizację i równowagę. Pozwalają one na utrzymanie prostej postawy i wyeliminowanie problemu garbienia się. Zatem śmiało można stwierdzić, że ćwiczenia z piłką zapobiegają wadom postawy.
Ćwiczenia z piłką są wskazane również dla kobiet w i po ciąży. To właśnie one często borykają się z problemem garbienia oraz z bólami kręgosłupa.
Rehabilitacja niepełnosprawnych dzieci
Piłka rehabilitacyjna sprawdza się również podczas ćwiczeń u dzieci cierpiących na porażenie mózgowe oraz w przypadku innych schorzeń neurologicznych. W przypadku dziecięcego porażenia mózgowego zwykle występują problemy z koordynacją ruchową. Ćwiczenia z piłką poprawiają i rozwijają równowagę oraz uczą napinania mięśni głębokich. Oprócz tego, że piłki są niezwykle skuteczne w procesie rehabilitacji, są jeszcze stosunkowo tanie, w porównaniu z innych sprzętem rehabilitacyjnym.
Piłki rehabilitacyjne sensoryczne w stymulacji rozwoju czuciowego dziecka
Dla wielu osób bardzo zaskakujące jest to, że u dzieci do trzeciego roku życia może występować napięcie mięśniowe. Jednak jest to bardzo częste. Napięcie mięśniowe u najmłodszych dzieci wynika z faktu, że to właśnie w ciągu pierwszych trzech lat swojego życia ich organizm adaptuje się do samodzielnego funkcjonowania, bez mamy. Oprócz tego ćwiczenia z piłkami poprawiają krążenie krwi u dzieci i pozwalają na lepsze dotlenienie organizmu. W masażu dzieci niezwykle skuteczne są piłki z wypustkami.
Małe piłeczki stosuje się u dzieci w celu rozwijania motoryki dłoni – ugniatając ją, dziecko napina odpowiednie mięśnie i uczy się operowania palcami. Większe piłki mogą być wykorzystywane przez starsze dzieci do rozwijania sprawności oraz korygowania wad postawy.
Ćwiczenie mięśni głębokich – dlaczego jest takie ważne?
Mówi się, że ćwiczenia z piłką pozwalają na trenowanie mięśni głębokich. Zastanawiasz się dlaczego tak często się o tym wspomina i czy jest to naprawdę aż tak istotne? Mięśnie głębokie są jak gorset, który otacza tułów, w tym także kręgosłup. Osłabione mięśnie głębokie powodują, że sylwetka jest zgarbiona, natomiast ich wzmocnienie pozwala na utrzymanie odpowiedniej postawy ciała – dzięki temu unikniesz problemów z kręgosłupem, a Twoja sylwetka będzie wyglądała atrakcyjnie.
Oczywiście ćwiczenia z piłkami, jak każda inna aktywność fizyczna, pomagają w spalaniu tłuszczu. Ćwiczenia z jej zastosowaniem można wykonywać samodzielnie w domu. Dobra sprawność fizyczna, smukła sylwetka i zdecydowanie lepsze samopoczucie – to tylko kilka z wielu korzyści, jakie mogą Ci dać ćwiczenia z zastosowaniem piłki.
Rodzaje piłek rehabilitacyjnych
Na rynku dostępne są różnorodne piłki rehabilitacyjne – różnią się pod względem rozmiaru, kształtu, faktury czy też twardości.
Jeśli kupujesz piłkę rehabilitacyjną, zwróć uwagę na materiał z jakiego jest ona wykonana. Piłki wykonane ze specjalnej pianki ABS, w przeciwieństwie do tych z PCV, mają antywybuchowe właściwości. Są bardziej wytrzymałe, a dzięki temu mniej odporne na przebicie. Nawet jeśli piłka ABS ulegnie uszkodzeniu to nie rozerwie się, a powietrze z niej będzie uchodziło powoli – dlatego też jest ona bezpieczniejsza niż piłka wykonana z PCV.
Piłki rehabilitacyjne z wypustkami (nazywane również piłkami sensorycznymi) pozwalają na masowanie ciała i lepsze pobudzanie krążenia. Wypustki zwykle przypominają kolce – mogą być większe lub mniejsze, rzadziej lub gęściej rozłożone. Sprawdzają się w ćwiczeniach rozluźniających, możesz je stosować podczas treningu jogi lub pilatesu.
Piłki w kształcie fasolki, o podłużnym i walcowatym kształcie możesz stosować podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych i korekcyjnych. Tego typu piłki rehabilitacyjne często posiadają również specjalne wypustki.
Piłki rehabilitacyjne do siedzenia – jak działają?
Praca biurowa zmusza nas do ciągłego siedzenia. Powoduje to różnego typu wady postawy – nikt z nas nie jest w stanie kontrolować się na tyle, aby siedzieć wyprostowanym przez 8 godzin w ciągu dnia. To właśnie osoby pracujące „za biurkiem” są szczególnie narażone na różnego typu schorzenia kręgosłupa i wady postawy. Z myślą o nich powstały specjalne piłki rehabilitacyjne do siedzenia. Sprawdzają się jako stały lub czasowy zamiennik dla krzesła, pomimo braku oparcia. Siedzenie na piłce wymusza prostą postawę i sprawia, że kręgosłup przybiera swój anatomiczny kształt. Korzystanie z takiej piłki zmniejsza obciążenie odcinka lędźwiowego, dzięki czemu pozwala w pozbyciu się często występującego bólu w tym miejscu.
Czy powinienem wziąć pod uwagę zakup piłki?
Bez względu na to ile masz lat, w jakiej kondycji jest Twój kręgosłup i czy odczuwasz jego bóle odpowiedź brzmi – TAK! Piłka jest odpowiednia dla osób borykających się z problemami kręgosłupa, jednak możemy ją stosować profilaktycznie. Co więcej, piłki rehabilitacyjne stosuje się również podczas ćwiczeń, a przecież aktywność fizyczna jest potrzebna właściwie każdemu z nas. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy siedzący tryb życia dotyczy coraz większej ilości osób. Zatem polecamy Ci sprawdzić ofertę sklepów specjalizujących się w sprzedaży sprzętu rehabilitacyjnego. W celu doboru odpowiedniej piłki oraz ćwiczeń, jakie powinieneś na niej wykonywać, możesz również skonsultować się ze specjalistą – rehabilitantem lub fizjoterapeutą. Odpowiedni trening to szansa na pozbycie się bólów mięśni lub kręgosłupa oraz zdrową i atrakcyjną sylwetkę.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital