Pionizacja w rehabilitacji – sprawdzone rady
Sprawność fizyczna jest niezwykle ważna dla każdego z nas. Tracąc ją w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku chcemy zrobić wszystko, aby ją odzyskać. Odpowiednia rehabilitacja może tu zdziałać cuda. Jednym z jej niezwykle istotnych elementów jest pionizacja. Z tego artykułu dowiesz się jak pionizować pacjenta i w jaki sposób ułatwić sobie to zadanie.
Spis treści
- 1 Czym tak właściwie jest pionizacja?
- 2 Pionizator – wsparcie w pionizacji osób niepełnosprawnych
- 3
- 4
- 5 Pionizacja dzieci
- 6 Pionizator statyczny czy dynamiczny?
- 7 Wózek inwalidzki z funkcją pionizacji – ułatwienie życia czy strata pieniędzy?
- 8 Dofinansowanie NFZ – czyli jak ułatwić sobie zakup urządzenia
Czym tak właściwie jest pionizacja?
Pionizacja polega na dążeniu do uzyskania u osoby niepełnosprawnej postawy pionowej. Jest to bardzo ważny proces w rehabilitacji. Sprawia on, że pacjent staje się bardziej sprawny, a przez to też bardziej samodzielny. Postawa stojąca u człowieka jest ważna jeszcze z kilku innych powodów. Stojąc mamy lepsze krążenie krwi oraz lepiej trawimy. Przebywanie w pozycji leżącej lub siedzącej jest jedną z przyczyn powstawania odleżyn, zatem możliwość przebywania w pozycji stojącej może pomóc uniknąć bólu i trwałych uszkodzeń skóry.
Pionizacja to jeden z pierwszych kroków do odzyskania sprawności fizycznej. Długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej lub siedzącej może być przyczyną zaniku mięśni, przykurczy stawów oraz utraty masy kostnej, co może znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić powrót do sprawności fizycznej.
Z punktu widzenia opiekunów i personelu medycznego, pionizacja jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Pozwala na swobodne wykonywanie codziennych czynności przy pacjencie. Ułatwia zmianę ubrania oraz pieluchy. Jest także wsparciem w procesie rehabilitacji. Pionizacja jest również ułatwieniem życia samego pacjenta – przebywanie w pozycji stojącej ułatwia kontakty z innymi ludźmi (np. podczas rozmowy) oraz samodzielne wykonywanie codziennych czynności.
Od czego zacząć pionizowanie?
Najważniejsze jest, aby nie przyspieszać nadmiernie tego procesu. W ten sposób można jedynie zaszkodzić pacjentowi i zniechęcić go do dalszej rehabilitacji. Tempo pionizacji powinno być dostosowane do stanu zdrowia i możliwości pacjenta. Przed rozpoczęciem tego procesu należy koniecznie skontaktować się ze specjalistą w tej dziedzinie – fizjoterapeutą lub ortopedą.
Dobrze jest zadbać o poprawę sprawności fizycznej, jeszcze przed rozpoczęciem właściwej pionizacji. Wykonywanie ćwiczeń w pozycji leżącej oraz siedzącej wzmocni mięśnie i zwiększy zakres ruchomości stawów.
Pionizator – wsparcie w pionizacji osób niepełnosprawnych
Samodzielne podnoszenie pacjenta do pozycji pionowej może być trudne i niebezpieczne zarówno dla Ciebie jak i dla chorego. Podniesienie niepełnosprawnego może wymagać użycia sporej siły, co narazi twoje stawy i kręgosłup na niebezpieczne urazy. Brak umiejętności w zakresie podnoszenia osoby niepełnosprawnej może sprawić, że chory upadnie podczas próby podnoszenia go. Może być to tragiczne w skutkach.
Dlatego też ogromnym wsparciem jest urządzenie zwane pionizatorem. Pozwala ono na bezpieczne i łatwiejsze podniesienie pacjenta. Posiada specjalne pasy, do których przypina się pacjenta, zapewniając mu bezpieczeństwo. Wyposażone jest w elektrycznie sterowane funkcje, pozwalające na podnoszenie niepełnosprawnego i opuszczanie go do pozycji siedzącej. Dzięki temu pionizacja odbywa się właściwie bez użycia siły opiekuna. Wiele pionizatorów spełnia też funkcję podnośnika. Jest to jedno urządzenie, które daje wiele korzyści i ułatwia opiekę nad niepełnosprawnym
Pionizacja dzieci
Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja u niepełnosprawnych dzieci jest niezwykle ważna. Młode organizmy mają bardzo dużą szansę na regenerację. Większa sprawność fizyczna dziecka jest również niezwykle ważna w ogólnym jego rozwoju. Wykorzystanie specjalnego pionizatora dla dzieci jest tutaj kluczowe.
Obawiasz się zakupu pionizatora dla dziecka myśląc, że twoja pociecha szybko rośnie i drogi sprzęt za niedługi czas stanie się bezużyteczny? Rozumiemy Twoje obawy i jednocześnie uspokajamy. Pionizatory dla dzieci są skonstruowane tak, aby „rosły” wraz z dzieckiem. Dzięki temu mogą one korzystać z tego sprzętu przez znacznie dłuższy okres czasu.
Kiedy pionizacja u dzieci jest niezbędna?
Pionizacja jest konieczna wtedy, gdy dziecko w wyniku choroby lub niepełnosprawności nie jest w stanie samodzielnie przyjąć postawy pionowej. Pionizator pozwala dziecku utrzymanie się na prostych nogach, a w przypadku zastosowania pionizatora dynamicznego, możliwe jest samodzielne przemieszczanie się. Korzystanie z pionizatora u dzieci ma podobne zalety jak u dorosłych – poprawia krążenie krwi, ułatwia trawienie i pozwala uniknąć odleżyn. Oprócz tego, zastosowanie pionizatora może dobrze wpływać na psychikę dziecka. Brak możliwości spożycia nadmiaru energii oraz ograniczone możliwości w stosunku do innych dzieci – to sprawia, że młody człowiek może być przygnębiony. Wykonywanie ćwiczeń z zastosowaniem pionizatora może pomóc w spożytkowaniu energii i pozwala na aktywne spędzanie czasu.
Pionizator statyczny czy dynamiczny?
Najpierw warto wyjaśnić różnice pomiędzy tymi dwoma typami urządzeń. Pionizator statyczny pozwala jedynie na uzyskanie pionowej postawy. Pionizator dynamiczny ma jeszcze dodatkową funkcję – przy jego pomocy niepełnosprawny może samodzielnie się poruszać. Zastosowanie danego typu urządzenia zależy oczywiście do stanu zdrowia pacjenta.
Pionizator statyczny przystosowany jest dla dzieci o cięższych urazach, których ciało jest wiotkie lub bezwładne. Pacjent nie może się na nim samodzielnie poruszać, jednak jego ciało jest w bardzo stabilnym ułożeniu. Pionizator tego typu wyposażony jest w specjalne kółka, które pozwalają opiekunowi na transportowanie dziecka. Bardzo często w wyposażeniu znajduje się również stolik – ułatwia on spożywanie posiłków i pozwala na zabawę (zabawki można rozłożyć na stoliku). Pionizator statyczny sprawdza się u dzieci cierpiących na porażenie czterokończynowe, mózgowe porażenie dziecięce czy przepuklinę oponowo-rdzeniową.
Pionizator dynamiczny to doskonałe rozwiązanie dla dzieci, u których samodzielny chód jest niemożliwy. Taki pionizator umożliwia poruszanie się (samodzielne lub z niewielką pomocą opiekuna). Korzystanie z niego może wzmocnić mięśnie i w przyszłości umożliwić dziecku całkowicie samodzielne poruszanie się. Pionizator dynamiczny może być używany jako stały środek do przemieszczania się. Kolejną niezwykle istotną cechą tego typu pionizatora jest możliwość dostosowania go do potrzeb użytkownika i konfigurowanie go według zmian stanu zdrowia pacjenta. Pionizator dynamiczny przypomina wyglądem chodzik dziecięcy, jednak oprócz wsparcia w chodzeniu ma on również za zadanie utrzymać pionową postawę ciała dziecka. Przeznaczony jest głównie dla dzieci po urazie kręgosłupa w odcinku szyjnym, lędźwiowym lub piersiowym, a także u pacjentów cierpiących na częściowy niedowład kończyn, zesztywniające zapalenie kręgosłupa czy też porażenie mózgowe.
Wózek inwalidzki z funkcją pionizacji – ułatwienie życia czy strata pieniędzy?
Tego typu wózek to niemały wydatek. Jego ceny zaczynają się od około 13 000 zł a mogą kosztować nawet ponad 20 000 zł. Dlatego też warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” takiej inwestycji.
Wózek z funkcją pionizacji może przynieść Ci sporo korzyści. Jego użytkownik może samodzielnie zmienić swoją pozycję z siedzącej na stojącą. Dzięki temu osoba niepełnosprawna może sięgnąć do miejsc położonych wyżej, na przykład do zawieszonych wysoko szafek. Pozycja pionowa jest bardzo komfortowa w kontaktach z innymi osobami, podczas spotkań towarzyskich czy też w pracy. Zakup takiego wózka jest dość sporą inwestycją. Nie jest on też przeznaczony dla każdego. Jeśli jednak Twoja sytuacja finansowa i zdrowotna pozwala na zakup i korzystanie z takiego wózka, to zdecydowanie polecamy Ci ten wybór.
Dofinansowanie NFZ – czyli jak ułatwić sobie zakup urządzenia
Ceny pionizatorów nie są niskie, a nasze możliwości różne. Dlatego też warto wziąć pod uwagę możliwość uzyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby móc się starać o takie wsparcie finansowe, należy jednak dopełnić kilku formalności.
Pionizacja zapewni Ci komfort
Odpowiednie zastosowanie pionizatora z pewnością ułatwi Ci życie. Może również sprawiać, że rehabilitacja będzie przebiegała znacznie sprawniej i prościej. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich boryka się z niesprawnością fizyczną to pionizator może okazać się tu doskonałym rozwiązaniem. Skontaktuj się ze ortopedą lub fizjoterapeutą – to właśnie specjalista powinien zalecić korzystanie z tego typu urządzenia. Następnie udaj się do profesjonalnego sklepu zajmującego się sprzedażą sprzętu medycznego i znajdź idealny pionizator. Powodzenia!
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital