Podnośnik dla niepełnosprawnych – skuteczna pomoc w opiece nad osobą leżącą
Każdy, kto opiekuje się osobą niepełnosprawną ruchowo, wie jak wiele wysiłku wymaga to zajęcie. Codzienne czynności związane z pielęgnacją chorej osoby często wymagają użycia siły, przez co narażają opiekuna na urazy kręgosłupa. Ulgę i nieocenioną pomoc w opiece nad niepełnosprawnym może przynieść Ci podnośnik. Z tego artykułu dowiesz się jak działa to urządzenie, ile kosztuje i gdzie możesz je zakupić.
Spis treści
- 1 Jaki typ podnośnika wybrać?
- 2 Moje mieszkanie jest dość małe. Czy mimo to mogę korzystać z podnośnika?
- 3 Podnośnik elektryczny czy manualny?
- 4 Ile kosztuje podnośnik dla niepełnosprawnych?
- 5 Podnośnik wannowy – czy jest mi on potrzebny?
- 6 Podnośniki do „zadań specjalnych”
- 7 Wynajem podnośnika – czy to się opłaca?
- 8 Zapewnij sobie komfort i bezpieczeństwo
Jaki typ podnośnika wybrać?
To zależy od potrzeb zarówno pacjenta, jak i jego opiekuna. W pierwszej kolejności należy dokonać wyboru pomiędzy podnośnikiem stacjonarnym lub przenośnym. Ten pierwszy doskonale sprawdzi się, jeśli potrzebujemy pomocy np. tylko podczas przenoszenia pacjenta z łóżka na wózek. Innym rozwiązaniem jest podnośnik przenośny, który pozwala na transport osoby niepełnosprawnej pomiędzy różnymi pomieszczeniami. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się przy przenoszeniu pacjenta do wanny lub toalety.
Moje mieszkanie jest dość małe. Czy mimo to mogę korzystać z podnośnika?
Oczywiście, jednak wtedy zdecydowanie lepiej wybrać podnośnik sufitowy. Wymaga on co prawda zamontowania specjalnych szyn na sufitach, jednak dzięki temu może być instalowany w mieszkaniach z wąskimi przejściami pomiędzy pokojami. Klasyczny podnośnik jezdny porusza się za pomocą kółek, a samo urządzenie jest dość szerokie. Dlatego też nie sprawdzi się w mieszkaniu z wąskimi futrynami oraz wysokimi progami.
Podnośnik elektryczny czy manualny?
Podnośniki elektryczne są droższe, jednak można nimi sterować za pomocą pilota. Jedynym wysiłkiem jest umieszczenie pacjenta w nosidle, resztę robi za nas urządzenie. Nie oznacza to oczywiście, że podnośniki manualne są bezużyteczne. Tego typu urządzenia można bardzo łatwo i szybko złożyć. Wykorzystywane są przez osoby, które często poruszają się samochodem. Można je również zabrać na wakacje czy też wyjazd do sanatorium, dzięki czemu pobyt poza domem nie będzie zmuszał nas do rezygnacji z komfortu.
Podnośniki manualne wyposażone są w łożysko oporowe, które pozwala na przenoszenie i opuszczanie pacjenta bez większego wysiłku, w każdych warunkach i nie wymaga dostępu do prądu.
Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest jednak podnośnik z wbudowanymi akumulatorami. Po naładowaniu baterii możemy korzystać z urządzenia bez konieczności wykorzystywania stałego źródła prądu. Taki podnośnik używany przy codziennej opiece nad osobą niepełnosprawną znacznie ułatwia pracę opiekuna i pozwala uniknąć problemów zdrowotnych wynikających z konieczności podnoszenia osoby chorej. Dzięki niemu zaoszczędzisz czas i zadbasz o swoje zdrowie.
Dowiedz się, jak leczyć odleżyny u osoby niepełnosprawnej
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie podnośnika?
W podnośniku niezwykle ważne jest nosidło, na którym transportuje się pacjenta. Zwróć uwagę na materiał z jakiego jest wykonane. Jeśli podnośnik ma służyć do transportowania chorego do wanny, to warto zdecydować się na wybór nosidła wykonanego z siatki poliestrowej. Taki materiał nie chłonie wody, dzięki czemu bardzo szybko wysycha.
Oprócz materiału siedziska, niezwykle ważna jest jego konstrukcja. W sprzedaży dostępne są nosidła, które mają funkcję podporu głowy. Takie rozwiązanie jest koniecznie, jeżeli pacjent nie jest w stanie samodzielnie utrzymać głowy w pionie.
Pamiętaj aby sprawdzić cenę nosidła. Wielu sprzedawców oferuje je w cenie podnośnika, jednak nie zawsze tak jest. Porównując cenę urządzeń należy brać pod uwagę cenę nosidła, które jest niezbędne do korzystania z podnośnika.
Ważnym parametrem jest również udźwig podnośnika. Jeżeli kupisz podnośnik o zbyt małym udźwigu, to próba transportu pacjenta może skończyć się uszkodzeniem sprzętu. W takiej sytuacji naprawa nie będzie objęta gwarancją i będzie wiązała się z poniesieniem kosztów przez kupującego.
Ile kosztuje podnośnik dla niepełnosprawnych?
Tutaj, podobnie jak w przypadku większości sprzętów medycznych, koszt zależy od różnych parametrów sprzętu. Ceny wahają się od 3 do 6 tysięcy złotych i zazwyczaj są uzależnione od udźwigu danego urządzenia. Znajdź interesujący Cię podnośnik i sprawdź ile kosztuje.
Podnośnik wannowy – czy jest mi on potrzebny?
Tego typu urządzenie to ogromne wsparcie dla osób, które nie są w stanie samodzielnie wejść do wanny czy też z niej wyjść. Nie jest ono aż tak drogie (w porównaniu z klasycznymi podnośnikami), jednak daje niebywały komfort zarówno pacjentowi jak i jego opiekunowi. Cena podnośnika wannowego to koszt ok. 1600-2000 zł.
Urządzenie mocuje się w wannie. Dostosowane jest ono do większości wanien dostępnych na rynku. Pacjent siada na specjalnym krzesełku, które wyposażone jest w oparcie z możliwością regulacji kąta nachylenia. Następnie podnośnik obniża się w dół, co pozwala na kąpiel osoby niepełnosprawnej. Po zakończeniu czynności higienicznych możemy znowu podnieść pacjenta do góry i bez problemu przetransportować go na wózek.
Co da mi korzystanie z podnośnika wannowego?
Kąpiel osoby niepełnosprawnej to czynność, która wymaga sporo wysiłku ze strony opiekuna. Ze względu na śliską powierzchnię wanny i wpływ wody, jest to jeszcze bardziej utrudnione. Aby uniknąć różnego rodzaju schorzeń u opiekuna oraz narażania na niebezpieczeństwo upadku osobę niepełnosprawną, warto zainwestować w tego typu sprzęt.
Podnośniki do „zadań specjalnych”
Osoby niepełnosprawne nie muszą odmawiać sobie codziennych przyjemności. Wielu z nas lubi spędzać czas na basenie. Właśnie z myślą o niepełnosprawnych zwolennikach tego typu aktywności powstały podnośniki basenowe. Ich konstrukcja sprawia, że bez problemu można je zanurzać w wodzie. Wyposażone są w plastikowe krzesełko, na którym osoba niepełnosprawna może usiąść. Podnośnik ustawia się na brzegu basenu, a następnie za pomocą pilota obniża się pacjenta do momentu zanurzenia w wodzie.
Tego typu udogodnienia mają swoją cenę. Koszt zakupu takiego urządzenia waha się od 24 do nawet 55 tysięcy złotych. Podnośnik basenowy musi posiadać liczne zabezpieczenia i elementy antypoślizgowe, co z pewnością ma wpływ na dość wysoką cenę
Wynajem podnośnika – czy to się opłaca?
Wszystko zależy od tego, na jak długo potrzebujesz podnośnika. Jeśli pacjent nie może poruszać się samodzielnie tylko przez pewien, niezbyt długi okres czasu, wtedy warto pomyśleć o wynajmie. Zakup podnośnika wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych, zatem inwestowanie w urządzenie, które będzie nam służyło zaledwie kilka miesięcy, nie ma większego sensu. Często bywa również tak, że jednorazowy wydatek kilku tysięcy złotych to coś, na co nie możemy sobie pozwolić. Wtedy wynajem może okazać się jedyną możliwą opcją.
Jeśli nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najbardziej dogodne, to polecamy Ci sprawdzić ceny wynajmu podnośników.
Zapewnij sobie komfort i bezpieczeństwo
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, korzystanie z podnośnika daje duży komfort zarówno pacjentowi jak i jego opiekunowi. Jednak najważniejsze jest bezpieczeństwo, które zapewnia nam to urządzenie. Tu nie ma mowy o upuszczeniu chorej osoby. Opiekun nie jest narażony na problemy z kręgosłupem, które spowodowane są dźwiganiem pacjenta. Dlatego też warto zakupić lub wynająć podnośnik. Zdrowie opiekuna jest również ważne jak zdrowie pacjenta. Nie należy o tym zapominać.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital