Schodołaz – nieodzowna pomoc domowa osób niepełnosprawnych
Schodołaz to nieoceniona pomoc w transporcie osób na wózkach inwalidzkich. Decyzja o tym, czy kupić schodołaz kroczący, czy gąsiennicowy powinna zostać dobrze przemyślana. Istotną kwestią jest także stan sprzętu – używany schodołaz może bowiem spisać się równie dobrze, jak nowy.
Spis treści
Schodołaz dla niepełnosprawnych
Dla osoby poruszającej się na wózku schody stanowią jedną z najtrudniejszych do pokonania barier architektonicznych. Jeżeli w budynku nie ma windy lub specjalnej platformy schodowej, niepełnosprawny nie ma możliwości dostania się na piętro czy opuszczenia mieszkania znajdującego się na wyższych kondygnacjach.
Schodołaz do wózka inwalidzkiego, często określany potocznie jako krzesło schodowe, stanowi w takiej sytuacji doskonałe rozwiązanie. To rodzaj podnośnika dla niepełnosprawnych, które pozwala w wygodny i bezpieczny sposób poruszać się po schodach osobom dysfunkcyjnym i starszym, mającym problem z chodzeniem.
Zastanawiając się, jak wybrać schodołaz, należy zaznajomić się z dostępnymi rodzajami urządzeń i ich specyfikacją. W dalszej kolejności, warto zastanowić się nad tym, czy chcemy nabyć nowy, czy też zadowoli nas schodołaz. Dofinansowanie do zakupu może wynosić nawet 95 proc. niezależnie od stanu użytkowania.
Schodołaz kroczący – jak działa?
Schodołaz kroczący działa na zasadzie wykonywania „kroków”. Sprawdza się na schodach stromych (kąt nachylenia do 50 stopni) oraz wąskich (o minimalnej szerokości 60 cm), zarówno prostych, jak i krętych. Zaletą są stosunkowo niewielkie wymiary schodołazu kroczącego i kompaktowość – po złożeniu bez problemu zmieści się w bagażniku, dzięki czemu może zostać przewieziony w dowolne miejsce.
Działanie schodołazu kroczącego jest możliwe dzięki silnikowi elektrycznemu z zewnętrznie ładowanym akumulatorem. Schodołaz elektryczny daje możliwość regulacji prędkości oraz wyboru trybu pracy (ciągły lub przerywany).
Oprócz schodołazów kroczących z wózkiem, dostępne są schodołazy kroczące z krzesełkiem, idealne do przewożenia seniorów. Urządzenie sterowane jest przez opiekuna, którego zadaniem jest też stabilizacja podopiecznego.
Schodołaz gąsienicowy – jak wybrać?
O wiele mniejszego wysiłku wymaga obsługa schodołazu gąsienicowego, który, dzięki najeżdżającym na krawędzie stopni gąsienicom, przemieszcza się właściwie bez udziału osób trzecich. Cechuje go także lepsza stabilizacja, a dodatkowo można podpiąć do niego niemal każdy model wózka.
Jest jednak większy i cięższy niż kroczący wózek do transportu po schodach, nieco trudniej zatem go przetransportować. Ze względu na wymiary, schodołaz gąsienicowy lepiej sprawdza się na schodach szerokich z obszernymi spocznikami, co decyduje o jego zastosowaniu – o ile schodołazy kroczące częściej wykorzystywane są w domach czy blokach mieszkalnych, o tyle modele z gąsienicami lepiej sprawdzą się w szpitalach, szkołach innych budynkach użyteczności publicznej.
Schodołaz – wypożyczalnia, cena
Pamiętajmy, że aby uzyskać dofinansowanie do zakupu schodołazu, musimy spełnić określone kryteria dochodowe. Jeśli nasz średni miesięczny dochód przekroczy wskazany próg, otrzymanie wsparcia finansowego może nie być możliwe.
Niestety, nie każdy potrzebujący może w takiej sytuacji od ręki nabyć schodołaz dla niepełnosprawnych. Cena urządzenia waha się w granicach dwudziestu tysięcy złotych, co często dalece wykracza poza budżet przeciętnego gospodarstwa domowego. Warto wówczas skorzystać z oferty wypożyczalni schodołazów, która oferuje wynajem sprzętu w wygodnym systemie opłat miesięcznych.
Schodołaz – używany czy nowy wózek do transportu po schodach?
Gdy potrzebny jest schodołaz, cena nie zawsze ma decydujące znaczenie. W pewnych okolicznościach kupno używanego schodołazu wydaje się po prostu bardziej rozsądne.
Jeśli do pokonania mamy jedynie kilka stopni (zatem urządzenie nie będzie nadmiernie eksploatowane) w zupełności wystarczy sprzęt używany. Nad wypożyczeniem warto zastanowić się również wtedy, gdy będzie przydatny jedynie czasowo, ponieważ, przykładowo, planowana jest modernizacja budynku mieszkalnego uwzględniająca montaż platformy dla niepełnosprawnych. Wynajem schodołazu warto rozważyć także, wówczas gdy planujemy odwiedziny osoby poruszającej się na wózku, która ma do pokonania wiele schodów.
W nowy schodołaz powinni zainwestować właściciele ośrodków rehabilitacyjnych, sanatoriów czy domów opieki, w których urządzenie, z racji stałej i częstej pracy, narażone jest na szybsze zużywanie się.