Kule inwalidzkie – jak je dopasować, jak chodzić o kulach?
Jak dopasować kule do wzrostu? Lepsze kule łokciowe czy pachowe? Jak za ich pomocą się poruszać? To pytania, które zadaje sobie każda osoba stojąca przed wyborem kul ortopedycznych. Mamy dla Ciebie kilka dobrych rad, które pozwolą Ci na dopasowanie odpowiedniego sprzętu. Zapewnią Ci one komfort podczas codziennego użytkowania.
Spis treści
- 1 Kule ortopedyczne – kiedy je stosować, jakie są wskazania?
- 2 Rodzaje kul – kule łokciowe czy pachowe?
- 3 Jak regulować kule ortopedyczne, by dopasować je do wzrostu?
- 4 Bezpieczeństwo to podstawa
- 5 Jaki ciężar mogą udźwignąć kule?
- 6 Jak chodzić o kulach?
- 7 Jak poruszać się po schodach przy pomocy kul?
- 8 Jeśli nie chcesz lub nie możesz przeznaczyć pieniędzy na kule…
Kule ortopedyczne – kiedy je stosować, jakie są wskazania?
Głównym zadaniem kul ortopedycznych jest odciążenie chorej kończyny. Należy pamiętać, że jeżeli pacjent korzysta z kul z racji choroby podstawowej lub jest zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego, który determinuje dłuższe poruszanie się o kulach, należy pomyśleć o nauce prawidłowego chodzenia o kulach. Kule rehabilitacyjne mogą być używane m.in. w przypadku następujących dysfunkcji:
- podeszły wiek,
- choroby reumatyczne,
- amputacja kończyny dolnej,
- złamanie lub skręcenie kończyn dolnych,
- operacje stawów biodrowych i kolanowych.
Kule ortopedyczne wymagane są również w przypadku zerwania więzadła w kolanie, które uniemożliwia stabilne postawienie nogi na podłożu. Najlepsze kule ortopedyczne to takie, które są wytrzymałe, lekkie i idealnie dopasowane do potrzeb i fizjonomii użytkownika.
Rodzaje kul – kule łokciowe czy pachowe?
Do kul inwalidzkich zaliczamy kule pachowe i łokciowe.
- Kule łokciowe są zdecydowanie bardziej uniwersalne i bardzo często uważane za wygodniejsze. Dlatego są one częściej wybierane przez pacjentów.
- Kule inwalidzkie pod pachy stosuje się w sytuacji, kiedy dłonie pacjenta są niesprawne lub jeśli chora kończyna musi być w pełni odciążona.
Jak regulować kule ortopedyczne, by dopasować je do wzrostu?
Najbardziej istotnym parametrem jest tutaj oczywiście wysokość kul rehabilitacyjnych. Należy dobrać ją tak, aby podczas trzymania za uchwyt ręka była lekko zgięta. Większość kul posiada możliwość regulacji długości, nawet do 30 cm. Jeśli jesteś osobą niską (do 160 cm) lub wysoką (2 m lub więcej) to musisz wiedzieć, że nie każda kula, nawet regulowana, będzie dla Ciebie odpowiednia.
O tym, jak ustawić kule ortopedyczne, decyduje rodzaj regulacji wysokości. Istnieją dwa typy regulowania długości kul – teleskopowy i skokowy. Kula teleskopowa pozwala na precyzyjne dopasowanie wysokości kuli do wzrostu osoby, która z niej korzysta. Regulacja skokowa daje możliwość zmiany wysokości co 2-3 cm, zatem dopasowanie może nie być w pełni precyzyjne.
Uchwyt prosty czy anatomiczny?
To zależy od tego, jak długo będziesz korzystał z kul. Jeśli okres ten będzie dłuższy, to polecamy Ci wybór kuli z uchwytem anatomicznym – jest on zdecydowanie bardziej komfortowy. Wyprofilowany kształt kuli daje podparcie kciukowi. Uchwyt anatomiczny jest szerszy, dzięki czemu dłoń ma lepsze podparcie.
Bezpieczeństwo to podstawa
Jeśli mowa o bezpieczeństwie to nie sposób nie wspomnieć o odpowiednim uchwycie. Warto zwrócić uwagę na to, aby był on wykonany z gumy. Dzięki temu dłoń nie będzie się ślizgać na kuli, a to zapewni maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Plastikowe uchwyty są twardsze i nie są zalecane przy długotrwałym korzystaniu z kuli.
Oczywiście kula może ślizgać się zarówno na dłoni, jak i na podłożu, po którym się poruszamy. Nasadki na kule zapewnią Ci jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. Ich koszt to zaledwie kilka złotych, zatem warto zainwestować w tego typu udogodnienie.
Nasadki ścierają się, zatem należy je co pewien okres czasu wymieniać. Ze względu na ich niską cenę, nie powinno stanowić to kłopotu. Ten element kuli jest również niezwykle ważny ze względu na zmienne warunki atmosferyczne. Zimą stosuje się specjalne nasadki z kolcami, które sprawiają, że kula nie poślizgnie się na lodzie.
Jaki ciężar mogą udźwignąć kule?
Większość kul ortopedycznych dostępnych na rynku ma wytrzymałość 130 kg, jednak są również takie, które udźwigną 150 kg. Jeśli pacjent waży więcej, należy zaopatrzyć się w kulę wykonywaną na zamówienie, która będzie miała odpowiednio większy udźwig.
Jak skrócić kule?
Oferty sklepów medycznych przewidują kule ortopedyczne o wysokości skokowej lub teleskopowej. W przypadku kul ortopedycznych o wysokości skokowej możemy dokonywać stopniowego obniżania o 1,5-2 cm.
Kule teleskopowe pozwalają na całkowitą regulację długości, co pozwala na dopasowanie sprzętu do wysokości pacjenta. Bez problemu kule te można dopasować do pacjentów o wzroście od 160 cm do 180 cm. W przypadku pacjentów bardzo niskich lub bardzo wysokich kule takie muszą być zrealizowane na specjalne zamówienie.
Czy kule są ciężkie?
Kule inwalidzkie wykonane są z aluminium, dzięki czemu ich waga jest bardzo mała. Zazwyczaj ważą ok 600 g, natomiast kule lekkie ważą 450 g.
Chodzenie o jednej kuli czy o dwóch?
To częste pytanie, jakie zadają sobie chorzy podczas zakupu tego sprzętu medycznego. Mówi się, że bez względu na typ urazu, powinno się stosować dwie kule. Możliwość równomiernego rozłożenia ciężaru ułatwia poruszanie się. Korzystając z jednej kuli możesz narazić się na wady postawy, wynikające z ciągłego opierania ciężaru ciała na jednej ręce. Inwestycja w dwie kule to inwestycja we własne zdrowie i komfort.
Jak chodzić o kulach?
Odpowiednie chodzenie na kulach jest niezwykle ważne. Pozwoli to nam na płynne przemieszczanie się. Unikniemy również bólu, który bardzo często jest przyczyną nieprawidłowego korzystania z kul.
Prawidłowy sposób poruszania się o kulach sprawi, że poczujesz się pewnie.
Kule i chorą nogę przenoś w tym samym czasie. Następnie podeprzyj się na zdrowej nodze. Rozstaw kul powinien być trochę większy niż szerokość bioder użytkownika.
Chodzenie o jednej kuli po endoprotezie biodra jest bardzo wymagającym i trudnym zadaniem. W tej kwestii proponujemy spotkanie z fizjoterapeutą, który dokładnie pokaże oraz omówi mechanizm poruszania się z jedną kulą po tego typu zabiegu.
Chód kangurowy
Ten rodzaj chodu wymaga obu kul. Pierwszym krokiem w chodzeniu tym stylem jest wysunięcie obu kul przed siebie na odległość kilku cm. W przypadku tego chodu obie kule należy ustawiać przed sobą i wykonać ruch bioder do przodu unosząc się delikatnie na kulach.
Osoby korzystające tylko z jednej kuli powinny pamiętać, aby znajdowała się ona po stronie zdrowej nogi. Wiele osób błędnie myśli, że powinno być na odwrót. Jednak dzięki takiemu ustawieniu cały ciężar nie spoczywa po stronie chorej nogi, dzięki czemu nie jest ona narażona na dodatkowe niebezpieczeństwo.
Jak poruszać się po schodach przy pomocy kul?
Ta czynność bardzo często sprawia trudności osobom, które zaczynają chodzić o kulach. Warto poznać odpowiednią technikę wchodzenia i schodzenia po schodach, która zapewni poczucie bezpieczeństwa i pozwoli na sprawne i bezproblemowe przemieszczanie się.
Wchodzenie po schodach o kulach
Najpierw wspieramy się na kulach. Następnie stawiamy nogę zdrową, później chorą. Na koniec dostawiamy kule.
Schodzenie ze schodów o kulach
Na początku stawiamy kule stopień niżej. Potem wykonujemy krok chorą nogą i dostawiamy zdrową.
Oczywiście istnieją jeszcze inne techniki poruszania się na kulach – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Najbardziej dogodną technikę dla Ciebie z pewnością doradzi Ci fizjoterapeuta.
Dopasuj kulę do swojego stylu
Klasyczna, szara kula nie spełnia Twoich wymagań estetycznych? Producenci to rozumieją, dlatego oferują kule w różnorodnych wzorach i kolorach. Taka możliwość najbardziej ucieszy Panie oraz młodszych pacjentów.
Jeśli nie chcesz lub nie możesz przeznaczyć pieniędzy na kule…
Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup kuli, warto pomyśleć o wynajmie
Możesz je wynająć. W sytuacji krótkotrwałego problemu z poruszaniem się, zakup kuli może okazać się zbędny. Bywa również tak, że problemy finansowe na to nie pozwalają. Koszt wynajmu kul rehabilitacyjnych jest niewielki, a korzystanie z nich to często jedyna szansa na przemieszczanie się podczas urazu lub trwałej niepełnosprawności. Dowiedz się więcej na temat wypożyczenia kul i ile będzie Cię to kosztowało.
Nie lekceważ odpowiedniego doboru kul
Odpowiednie kule to nie tylko łatwiejsze i bardziej komfortowe poruszanie się po urazie. Dobrze dobrane kule pozwalają na szybszy powrót do zdrowia. Warto również zwrócić uwagę na prawidłowy sposób stawiania stóp. Krok powinien rozpoczynać się od położenia pięty na podłożu a kończyć się oderwaniem palców. Ułatwi to późniejszy powrót do prawidłowego poruszania się.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital