Skutery na trzech i czterech kołach
Skuter elektryczny to nie tylko pojazd na 2 kołach. Z myślą o osobach z ograniczoną możliwością poruszania się, czy pokonywania większych dystansów powstały skutery na trzech i czterech kołach! Często nazywane inwalidzkimi, lecz nadają się dla wielu osób nawet z lekkimi z trudnościami z pokonywaniem kilometrów. Są proste w obsłudze i stabilne, dzięki czemu mogą z nich korzystać również osoby starsze. Dzięki nim, pokonanie dystansu do sklepu, czy wyjazd kilkanaście kilometrów od domu nie jest przeszkodą. Co warto o nich wiedzieć?
Spis treści
Skutery na trzech i czterech kołach – jak wybrać
Elektryczny skuter na trzech i czterech kołach to pojazd, który sprawnie przemieszcza się po gładkiej nawierzchni asfaltowej, ale może jechać także dobrze utwardzoną drogą gruntową, ścieżką w parku czy chodnikiem w mieście.
Skuter jest stabilny, nie wywraca się, a jadąca nim osoba – dzięki trzem lub czterem kołom – nie musi dbać o zachowywanie równowagi.
Właściwie każda osoba mogłaby z niego skorzystać, ale to rozwiązanie jest najbardziej potrzebne takim osobom, które na co dzień chodzą o kulach lub z balkonikiem, mają bóle kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe bądź stałe lub czasowe ograniczenia ruchowe.
Również w przypadku osób cierpiących na bóle reumatyczne, mięśni a także problemu kardiologiczne, czy z nadwagą takie rozwiązanie się doskonale sprawdzi.
Jak wybrać skuter na trzech lub czterech kołach? Na pewno należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
– zakres sprawności fizycznej bądź stopień niepełnosprawności
– stopień sprawności rąk (bądź jednej ręki) z uwagi na konieczność używania kierownicy
– wagę użytkownika
– teren, po którym ma się poruszać pojazd (ważne z uwagi na wybór odpowiednich kół oraz stabilność pojazdu)
– rodzaj i moc akumulatora
Od mocy akumulatorów zależy, jaką odległość pokona skuter na jednym ładowaniu i z jaką prędkością będzie się poruszał. Podstawowe modele są w stanie przejechać jednorazowo ok. 16 km przy maksymalnej prędkości ok. 7-8 km/h. Skutery o większej mocy akumulatorów mają zasięg 15 km (lub więcej), przy prawie dwukrotnie większej prędkości (ok. 15 km/h).
Ponieważ czynników wpływających na wybór danego skutera dla kilka, najlepiej przed zakupem poradzić się specjalisty.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Skuter w prezencie dla babci i dziadka? Czemu nie?
Z wiekiem wiele osób coraz częściej pozostaje w domach i ogranicza aktywność. Czasem wynika to z naszej ludzkiej natury, chęci do błogiego lenistwa i odpoczynku. Nawet nie zauważamy, że ograniczając aktywność tracimy siły.
Są jednak sytuacje, kiedy nasze ciało nas ogranicza. Przy chorobach, po operacjach, czy przy urazach nie możemy być na tyle aktywni, na ile byśmy chcieli.
Wszystkie te przypadki powodują, że osoby starsze często pozostają w domach, ograniczają wyjścia, aż w końcu potrzebują pomocy w czynnościach dnia codziennego takich jak np. zakupy. Nie każdy jest na tyle sprawny, aby bez wysiłku pokonać długą drogę na przystanek tramwajowy lub autobusowy.
Co możemy zrobić, aby nasza ukochana babcia czy dziadek nie rezygnowali ze spotkań, pokonywania większych dystansów niż dookoła domu, a także mogli bezproblemowo zrobić zakupy i przywieźć je do domu?
Jeśli już nie jeżdżą samochodem, a chcemy jak najdłużej utrzymać ich sprawność, jednym z rozwiązań jest zakup skutera inwalidzkiego.
Dla naszych dziadków takie rozwiązanie może być sporym obciążeniem finansowym, stąd pomysł rodzinnego zakupu skutera w prezencie nie raz już sprawdził się w przypadku Klientów Brandvital.
Ceny skuterów trójkołowych i czterokołowych
Jeśli chodzi o skutery trójkołowe i czterokołowe, istnieje spora rozpiętość cenowa. W zależności od oczekiwań i możliwości można zakupić bardzo proste skutery inwalidzkie w podstawowej wersji. Można również doposażyć skuter tak indywidualnie, że cena będzie zależała od wybranych dodatków.
W Brandvital skuter czterokołowy Mini można już zakupić w cenie ok. 5000 zł!
Ceny najdroższych skuterów sięgają do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Czy do skuterów inwalidzkich jest dofinansowanie?
Narodowy Fundusz Zdrowia nie dofinansowuje do zakupu skutera dla dorosłych. Jednak osoby niepełnosprawne mogą starać się o dofinansowanie do zakupu w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Środki z PFRON w ramach programu Aktywny Samorząd są przyznawane na podstawie wniosków a wielkość dofinansowania może się różnić w zależności od województwa.
Więcej dowiesz się z aktualnych informacji na stronach rządowych. Przejdź do serwisu.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital