Sport osób niepełnosprawnych – dlaczego warto i jak zacząć?
Sport niepełnosprawnych to znaczniej więcej niż pasja czy praca nad kondycją. To walka z własnymi ograniczeniami, niejednokrotnie okupiona bólem. To także sposób na poprawę jakości życia, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Jak zacząć uprawiać aktywność fizyczną, będąc niesprawnym ruchowo i dlaczego warto to zrobić?
Spis treści
Zalety uprawiania sportu przez osoby niepełnosprawne
Znaczenie aktywności fizycznej dla poprawy kondycji zdrowotnej niepełnosprawnych podkreślane jest przez specjalistów od dekad. Postęp techniczny, jaki nastąpił na przestrzeni ostatnich lat, znacznie zwiększył możliwości osób zmagających się z dysfunkcjami ruchowymi. Nowoczesne sprzęty w połączeniu z coraz bardziej zaawansowanymi metodami usprawniania pozwalają pacjentom angażować się niemal we wszystkie aktywności podejmowane przez osoby zdrowe. Światowy ruch paraolimpijski jest na to najlepszym dowodem.
Sport niepełnosprawnych a kondycja fizyczna
Wyczynowe uprawianie sportów, nastawione na ciągłą poprawę osiąganych wyników, należy odróżnić od sportu rekreacyjnego, mającego jednocześnie charakter rehabilitacyjny. Jego celem jest przede wszystkim utrzymanie i rozwój sprawności funkcjonalnej. Co oczywiste, sport stanowi niezwykle ważną formę aktywizacji pacjentów niepełnosprawnych. Dopasowany do potrzeb i możliwości pomaga poprawić kondycję, wzmocnić siłę mięśniową, wypracować lepsze wzorce ruchowe, usprawnić koordynację ruchów.
Podnoszenie sprawności fizycznej to jednak nie jedyna zaleta takiego sposobu spędzania czasu. W przypadku osób zmagających się z ograniczeniami ruchowymi, często funkcjonujących z dużą pomocą bliskich, niezwykle istotny jest aspekt psychologiczny.
Jak sport wpływa na samopoczucie osoby niesprawnej ruchowo?
Niezależnie od uprawianej dyscypliny, największym przeciwnikiem jest dla niepełnosprawnego on sam, słabości, z którymi się zmaga. Odnalezienie siły do treningów i stopniowo czynione postępy zachęcają chorego do dalszej pracy nad sobą, pokazując jednocześnie, że niepełnosprawność nie musi oznaczać rezygnacji z samorozwoju i walki o większą samodzielność. Pozytywnie wpływa to na poczucie własnej wartości.
Sport staje się także sposobem na rozładowanie napięcia emocjonalnego, pomaga się zrelaksować i wypocząć, stanowi urozmaicenie trudnej codzienności. Duże znaczenie ma również czynnik socjalizacyjny – sporty grupowe pozwalają na stały kontakt z osobami zmagającymi się z podobnymi trudnościami, co pozwala odnaleźć punkt odniesienia, utożsamić się z grupą, zamiast skupiać się na własnym cierpieniu.
Sport osób z niedosłuchem? To łatwiejsze niż się wydaje!
Sport dla niepełnosprawnych – jak zacząć?
Podstawą jest określenie własnych predyspozycji i wyznaczenie sobie celu. Choć początki bywają trudne, pojawia się zwątpienie i niechęć, warto dać sobie czas. Pomocna może okazać się rozmowa z psychologiem, który pomoże się przełamać i odnaleźć motywację do zmiany dotychczasowego trybu życia.
Jeśli nie mamy pomysłu na to, w czym możemy się sprawdzić, wypróbujmy różnych form zajęć ruchowych. Istnieje wiele aktywności dostosowanych do możliwości osób niepełnosprawnych, zarówno indywidualnych, jak i zespołowych. Do najchętniej wybieranych należą m.in.: piłka siatkowa na siedząco, rugby na wózkach, koszykówka na wózkach, tenis, szermierka, strzelectwo, łucznictwo czy pływanie.
Dobrym pomysłem jest zorientowanie się w lokalnych inicjatywach aktywizujących osoby niesprawne bądź klubach sportowych kierujących swoją ofertę właśnie do pacjentów dysfunkcyjnych. Aktywność ruchową z powodzeniem można rozpocząć także we własnym zakresie.
Inwalidzki wózek sportowy – idealny dla aktywnych
W przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, niezbędny jest dobór odpowiedniego sprzętu. Niezależnie od wybranej dyscypliny, wózek sportowy powinien być przede wszystkim lekki. Niektóre modele (np. Panthera X) ważą mniej niż 5 kilogramów! Bardzo ważna jest również stabilność i zwrotność pojazdu. Do dyspozycji mamy modele o różnych parametrach, jednak wszystkie cechuje prosta budowa pozbawiona dodatkowych elementów w postaci podłokietników czy zagłówków, a także możliwość złożenia, co ułatwia wygodny transport. Atutem jest też mocowanie kół na szybkozłączach, dzięki czemu łatwo je zdemontować i zapakować pojazd do auta.
Wózek inwalidzki aktywny można w dużym stopniu regulować, by jak najlepiej dostosować go do swoich potrzeb. Zmiana miejsca środka ciężkości czy kąta nachylenia kół ułatwia dynamiczne, a jednocześnie bezpieczne manewrowanie. Im większe możliwości regulacji, tym lepiej. Dostępne są nawet modele, takie jak Sunrise Medical RGK Grand Slam, dające możliwość konfiguracji zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Sprawdź także: Wózek aktywny – niepełnosprawność nie musi Cię ograniczać!
W naszym sklepie medycznym oferujemy szeroki wybór nowoczesnych lekkich wózków inwalidzkich renomowanych producentów w najlepszych cenach na rynku. Masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z fachowego doradztwa. Pomagamy także w uzyskaniu dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.