Wózek inwalidzki dziecięcy – kiedy się na niego zdecydować i jaki wybrać?
Każdy rodzic i opiekun niepełnosprawnego dziecka wie, jak wiele pracy i wyrzeczeń kosztuje opieka nad chorym dzieckiem. Dla młodego człowieka niepełnosprawność również nie jest niczym łatwym. Wózek inwalidzki dziecięcy to absolutna podstawa i konieczność. Odpowiednio dobrany, stosowany już od najmłodszych lat, ułatwi życie zarówno dziecku, jak i jego opiekunowi. Dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupu wózka i wybierz sprzęt dopasowany do potrzeb swoich i swojej pociechy.
Spis treści
Specjalny wózek spacerowy – czy jest on niezbędny?
Niepełnosprawne dzieci od początku swojego życia wymagają odpowiedniej, innej niż w przypadku dzieci zdrowych, opieki. Zastosowanie specjalnego wózka spacerowego jest niezbędnym elementem skutecznej rehabilitacji. Taki wózek zapewnia również bezpieczeństwo. Mózgowe porażenie dziecięce, dysfunkcje układu kostnego, schorzenia mięśni czy też przepuklina oponowo-rdzeniowa – przy tego typu schorzeniach niezbędne jest zastosowanie specjalistycznego wózka.
Spacerowy dziecięcy wózek inwalidzki pozwala na utrzymywanie prawidłowej pozycji dziecka i zabezpiecza je przed wypadnięciem. Specjalistycznego wózka nie zastąpi zwykła spacerówka. Nie polecamy również przerabiania zwykłego wózka, tak aby odpowiadał potrzebom niepełnosprawnego dziecka – nigdy nie zapewni on takiego wsparcia, jak specjalny wózek, stworzony z myślą o niepełnosprawnych. Nieumiejętna próba przystosowania zwykłego wózka do potrzeb niepełnosprawnego dziecka może skończyć się tragicznie – dziecko, które wypadnie z takiego wózka może doznać licznych, niezwykle niebezpiecznych urazów.
Najważniejsze cechy specjalistycznego wózka spacerowego
Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie wózka dla dziecka niepełnosprawnego, jest jego rozmiar. Wózek dziecięcy powinien być idealnie dopasowany do wymiarów jego użytkownika (siedzisko powinno być szersze tylko o 3-4 cm od szerokości bioder) – dzięki temu dziecko jest utrzymane w stabilnej pozycji. Jest to niezwykle ważne u dzieci, które w wyniku choroby nie kontrolują swoich ruchów, przez co są narażone na upadek.
Odpowiednia głębokość siedziska i wysokość oparcia są niezwykle ważne w zachowaniu prawidłowej podstawy. Wiele wózków dla niepełnosprawnych dzieci posiada możliwość samodzielnej regulacji tych parametrów o kilkanaście do kilkudziesięciu centymetrów. Dziecko rośnie, a wraz z tym zmieniają się jego potrzeby dotyczące parametrów wózka. Możliwość regulacji pozwala nie tylko na odpowiednie dopasowanie, ale także i na zaoszczędzenie pieniędzy.
Dla bezpieczeństwa niepełnosprawnego dziecka niezbędne jest zastosowanie specjalnych, cztero- lub pięciopunktowych pasów. Gwarantują one większe bezpieczeństwo i stabilizują korpus – nie zapewnią tego zabezpieczenia stosowane w zwykłych wózkach spacerowych.
Wózek dopasowany nie tylko do użytkownika
Podczas wyboru odpowiedniego dziecięcego wózka inwalidzkiego niezwykle ważne jest dopasowanie go do warunków mieszkaniowych. Na nic nie zda się wózek, który nie będzie mieścił się w futrynie.
Warto zwrócić także na wagę i możliwość składania wózka. Lekki, składany wózek to duże udogodnienie dla opiekunów. Doskonale sprawdza się np. w transporcie – wózek po złożeniu bez problemu zmieścimy w aucie osobowym.
Wózek inwalidzki dla dziecka – wyposażenie dodatkowe
Podstawowa wersja wózka spacerowego dla dziecka niepełnosprawnego, nawet tego, który jest przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych dzieci, może nie wystarczyć. Warto zwrócić uwagę na możliwości jakie daje wyposażenie dodatkowe. Jest ono niezwykle ważne w przypadku znacznej niepełnosprawności, np. w przypadku wózka inwalidzkiego dla dziecka z porażeniem mózgowym.
Dobrym rozwiązaniem będą elementy ułatwiające utrzymanie odpowiedniej pozycji u dziecka. Są to m.in.:
- zagłówki,
- podpory boczne,
- pasy,
- klin między nogi,
- specjalne podnóżki i mocowania stóp.
Elementy te zapewnią maksymalne bezpieczeństwo i zredukują możliwość wypadnięcia dziecka z wózka do absolutnego minimum.
Kiedy zdecydować się na kolejny wózek?
Wózek spacerowy to rozwiązanie, które sprawdza się jedynie u małych dzieci. Mimo niepełnosprawności, nie należy przedłużać czasu korzystania z tego typu wózka. Niepełnosprawne dziecko, jak każde inne, potrzebuje choć trochę samodzielności. W przypadku niepełnosprawności jest to znacznie utrudnione, ale nie niemożliwe. Aby dać dziecku swobodę, należy wziąć pod uwagę zakup wózka inwalidzkiego dziecięcego. Wielu rodziców decyduje się na zakup pierwszego wózka dla dziecka, gdy jest ono w wieku 5-6 lat. Warto jednak pomyśleć o tym wcześniej. Oczywiście wszystko zależy od schorzenia – nie każde dziecko może poruszać się na wózku samodzielnie.
Jaki wózek dla dziecka wybrać?
Dzieci, również te niepełnosprawne, zwykle są bardzo energiczne. Aby mogły w pełni cieszyć się życiem, powinny mieć wózek, który zapewni im jak największą swobodę. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wózka aktywnego.
Wózek aktywny dla niepełnosprawnego dziecka
Lekki, mały, zwinny – to główne cechy tego typu wózka. Dla dzieci niezwykle ważnym jest, aby nie czuć się odsuniętym od grupy rówieśników. Brak mobilności może właśnie to spowodować. Poczucie możliwie jak największej samodzielności u niepełnosprawnego dziecka jest niezwykle ważne i pozytywnie wpływa na jego poczucie wartości. Wózek, na którym może dynamicznie się poruszać, który jednocześnie nie stanowi bariery jest właściwie niezbędny dla odpowiedniego rozwoju dziecka.
Odpowiedni wózek aktywny powinien być na tyle wąski, aby bez problemu zmieścił się nawet w dość wąskich przejściach i futrynach. Jeśli chodzi o wagę wózka, to powinniśmy kierować się zasadą „im mniej tym lepiej”. Lekki wózek pozwala na większą swobodę i dynamiczne poruszanie się.
Istotna jest także kwestia odpowiedniego oparcia. W przypadku dzieci dość mocno ograniczonych ruchowo (np. cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce) zwykle potrzebne jest wysokie oparcie i dodatkowe zabezpieczenie w postaci pasów – kwestia ta jest jednak bardzo indywidualna i należy skonsultować ją ze specjalista. Jeśli górna część ciała dziecka jest w pełni sprawna, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie niskiego oparcia, obejmującego tylko odcinek lędźwiowy. Dzięki temu utrzymana jest prawidłowa postawa. Aktywność górnych partii ciała to dodatkowe wsparcie w rehabilitacji.
Dowiedz się, jak wybrać wózek aktywny
Komfort i wygoda nie tylko dla dziecka
Jeśli jesteś opiekunem niepełnosprawnego dziecka, to podczas zakupu wózka powinieneś pomyśleć także o sobie. Prawdopodobnie będziesz często prowadził ten wózek. Na twoich barkach spoczywać będzie również transportowanie sprzętu. Na te elementy zwróć uwagę podczas wyboru wózka inwalidzkiego. Jeśli będziesz często go transportował, np. autem, to powinieneś wziąć pod uwagę zakup składanego modelu. Ważna jest również wysokość. Zbyt niski wózek będzie zmuszał Cię do ciągłego pochylania, co może powodować ból pleców i liczne problemy z kręgosłupem (który podczas opieki nad niepełnosprawnym jest stale narażony na różnego typu urazy i schorzenia).
Kupując wózek trzeba wziąć pod uwagę jego praktyczność. Tutaj niezwykle istotne jest to, z jakiego materiału wykonany jest wózek. Jeśli wózek będzie użytkowany na zewnątrz to stale będzie się brudził. Zwróć uwagę na to, aby materiał był łatwy w czyszczeniu i konserwacji.
Kiedy potrzebne jest wsparcie finansowe….
Dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia to szansa dla niepełnosprawnych dzieci na lepsze życie. Przy tak wielu wydatkach związanych z opieką nad niepełnosprawnym, bardzo często brakuje pieniędzy na zakup odpowiedniego wózka. Warto udać się do najbliższego oddziału NFZ w celu złożenia odpowiedniego wniosku. Kwota dofinansowania na wózek inwalidzki dla dziecka może wynieść nawet do 3000 zł.
Przeczytaj, jak uzyskać refundację na zakup wózka inwalidzkiego krok po kroku.
Dofinansowanie do dziecięcego wózka inwalidzkiego z PFRON
Ale to nie wszystko! Możesz również postarać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W tym przypadku maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać na zakup wózka, wynosi aż 4500 zł. Warto o tym pomyśleć – takie wsparcie finansowe może pozwolić Ci na zakup lepszego wózka niż ten, na który mógłbyś sobie pozwolić, płacąc całą kwotę z własnej kieszeni.
Niepełnosprawność nie musi Cię izolować
Współcześnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór wózków. Dzięki temu właściwie każdy może znaleźć model, który w pełni odpowiada wszystkim potrzebom. W przypadku niepełnosprawnych dzieci warto zadbać o to, aby zaczęły one korzystać z wózka jak najwcześniej. Zapobiegniemy wtedy ograniczeń w rozwoju dziecka spowodowanych brakiem mobilności. Odpowiedni, lekki i zwinny wózek to szansa na spędzanie czasu z rówieśnikami, bez poczucia bardzo silnej odmienności, spowodowanej niepełnosprawnością. Dobrze dopasowany wózek inwalidzki da Twojemu dziecku poczucie samodzielności i pozwoli mu cieszyć się życiem, pomimo przeciwności losu.
Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital